بینایی از جمله موهبت هایی است که خداوند به انسان عطا نموده؛ پس لازم است تا از بینایی خود مراقبت کنید. عوامل مختلفی سلامت چشم شما را تهدید می کنند که گاهی نیز به چشم شما آسیب خواهد رسید؛ عفونت چشم از جمله شایع ترین اختلالاتی است که ممکن است به سلامت چشمان شما آسیب بزند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

لیمو یک میوه مرکبات است که از آسیای جنوب شرقی تشکیل شده است. علاوه بر خوردن لیمو، بعضی از افراد از آبلیمو به عنوان راهی برای درمان بیماریهای بهداشتی استفاده می کنند. این میوه ها حاوی مواد مغذی بسیاری است، از جمله ویتامین C، آنتی اکسیدان ها که می توانند از مزایای بهداشتی، از جمله حفاظت بالقوه برای چشم شما، به شما کمک کنند. با پزشک خود درباره احتمال مزایای چشم و خطرات استفاده از آب لیمو صحبت کنید و او به شما کمک خواهد کرد که لیمو مناسب برای شما باشد.

موارد استفاده

آبلیمو ممکن است منافع بالقوه در جلوگیری از برخی از میکروارگانیسم ها، مانند قارچ و ویروس داشته باشد. در تئوری، این می تواند به برخی از انواع عفونت های چشم کمک کند. بعضی افراد ممکن است یک پارچه یا پنبه ای با لیمو را مرطوب و پلک بزنند. با این حال، لیمو حاوی اسید سیتریک است و استفاده از آب لیمو به طور مستقیم به چشم شما ممکن است باعث سوزش، خارش، قرمزی و سوزش عمومی شود. به همین ترتیب، اعمال مستقیم به چشم شما ممکن است بهترین حفاظت یا درمان عفونت چشم را ارائه ندهد.

تغذیه

نوشیدن آب لیمو یا خوردن لیمو می تواند انواع مختلفی از مواد مغذی را فراهم کند، اما ویتامین C یکی از فراوان ترین لیمو است. ویتامین C آنتی اکسیدان است که ممکن است به جلوگیری از انواع خاصی از شرایط چشم مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکول کمک کند. آب مروارید لنز طبیعی را داخل چشم خود قرار می دهد و منجر به دید تیز می شود که در طول زمان بدتر می شود. دژنراسیون ماكولا شرطی است كه آسیب به ماكولا، ناحیه ای از بافت در پشت چشم شما باشد. این بیماری منجر به تغییر دائمی چشم شما می شود و ممکن است منجر به نابینایی شود.

سایر منابع غذایی

لیمو به تنهایی نمی تواند از بیماری چشم جلوگیری کند. علاوه بر این میوه، پزشک شما ممکن است توصیه کند که دیگر منابع ویتامین C را به رژیم خود اضافه کنید. این منابع ممکن است شامل سایر میوه های مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت باشد. شما همچنین می توانید مواد غذایی مانند اسفناج، توت فرنگی، گوجه فرنگی و موز را انتخاب کنید. اگر شما نمیتوانید از طریق رژیم غذایی به نیازهای مصرف خود برسید، پزشک ممکن است توصیه کند که مکمل روزانه خود را برای اطمینان از مصرف کافی مصرف کنید.

ملاحظات

با وجود مزایای بالقوه لیمو در کمک به عفونت چشم، شما باید از آب در چشمانتان اجتناب کنید. اگر آب لیمو در تماس با بافت ها روی سطح چشم شما قرار بگیرد و ناراحتی یا تغییرات بینایی را تجربه کنید، چشمانتان را با آب، محلول شور یا اشک مصنوعی بشویید. شما باید با دکتر خود تماس بگیرید، و اگر همچنان علائم یک واکنش را تجربه کنید، ممکن است دکتر شما را برای معاینه به دفترش بیاید.

منبع: راهنمای سفر من