شکلات

امروزه شکلات یک درمان سالم است. غذاهای کمی وجود دارند که همزمان هم باعث تحریک اشتها شده و هم نوعی درمان به حساب بیایند. افسانه های قومی و اجدادی در بسیاری از فرهنگ ها، ادعا می کنند که مصرف شکلات باعث ایمان، سلامتی، قدرت و میل جنسی می شود. بعد از یک بار افراط از حق امتیاز آن، شکلات در دسترس قرار گرفته و محسوس شد. آن حتی سالم است؛ بله به عنوان یک درمان، سالم است. پس شیدایی ما از شکلات از کجا آغاز شد؟

1- شکلات از کجا می آید؟

درخت کاکائو که غلاف آن حاوی دانه هایی است که می توان آن را به شکلات تبدیل کرد، در حدود 2000 سال پیش در جنگل های پر باران گرمسیر امریکایی کشف شد. اولین افرادی که آن را شناختند و آن را مصرف می کردند، در دوره کلاسیک (900-250 قبل از میلاد مسیح) قوم مایا بودند. آنها دانه های کاکائوی سبز را با ادویه ها مخلوط می کردند و یک نوشیدنی تلخ و تند درست می کردند که ادعا داشتند یک اکسیر است.

2- جذابیت بزرگ شکلات در چیست؟

برای مایاها، دانه کاکائو نماد زندگی و باروری بود. غلاف آن اغلب در مراسم مذهبی از جمله در مراسم ازدواج استفاده شده و به عنوان غذای خدایان شناخته می شد. در مراکز مرکزی مکزیک، آزتک ها معتقد بودند که حکمت و قدرت، از خوردن میوه درخت کاکائو می باشد. آنها عقیده داشتند که این میوه دارای ویژگی های تغذیه، تقویت و حتی ویژگی های مقوی غرایز جنسی است.

3- اروپایی ها جذب شکلات می شوند.

اروپایی ها اولین طعم شکلات را در سال 1519 زمانی که مونته زوما نوشیدنی تند حاوی شکلات را به کورتز اسپانیایی و ارتش او ارائه داد، چشیدند. فاتح اسپانیایی Conquistadors ، دانه های کاکائو را به اسپانیا آورد؛ جایی که آنها ادویه جات جدید و شکر را به مخلوط مایع اضافه کرده و نوشیدنی جدیدی معرفی کردند. این نوشیدنی ماندگار، در سراسر اروپا گسترش یافت و قرن ها نوشیدنی محبوب نخبگان بود.

شکلات

4- اعتقادات جادویی شکلات

شهرت شکلات، به عنوان یک مقوی قدرت جنسی در دادگاه سلطنتی فرانسه شکوفا شد. هنر و ادبیات وابسته به عشق شهوانی، از این ماده اغوا کننده الهام گرفته است. کازانوا، یکی از معروف ترین افراد بدنام در اروپا، عادت نوشیدن شکلات را قبل از قرار های عاشقانه خود ابداع کرده است. حتی امروزه شناسایی عاشقان و اقرار عاشقانه آنها به وسیله شکلات به عنوان یک اغوا کننده، مشخص می شود.

5- شکلات جهانی می شود.

اولین ماشین شکلات سازی در بارسلون و در سال 1780 تولید شد و راه را برای تولید انبوه شکلات باز کرد. بعد ها، اختراعات مکانیکی امکان ساخته شدن و تولید شکلات ساده، خامه ای و جامد را برای خوردن فراهم کرد، و مصرف شکلات از حالت مایع برای نوشیدن، در کنار نوع جامد آن قرار گرفت. اولین شکلات جامد توسط سازنده شکلات انگلیسی، فری و پسران، در اوایل دهه 1800 ساخته شد.

6- هدیه شکلات برای روز عشاق

اعتقاد براین است که در طول قرن 17 میلادی، عاشقان در روز ولنتاین مبادله کادو به یکدیگر را آغاز کردند، که یکی از آنها همین ماده لذت بخش شیرین بود. سوزان فوسل، مدیر ارشد ارتباطات انجمن ملی شیرینی ساز ها می گوید: در سال 1868 اولین جعبه شکلات های ولنتاین به وسیله ریچارد کادبوری ارائه شد.

7- سه سلامتی برای شکلات

شکلات

در سال 1875 اولین شیر شکلات توسط دانیل پتر سوئیسی معرفی شد. شکلات در سراسر جهان بسیار محبوب بود، به طوری که در طی جنگ جهانی دوم، دولت ایالات متحده امریکا برای سربازانش دانه های کاکائو می فرستاد. امروزه، جیره غذایی ارتش ایالات متحده، شامل بسته های شکلات است. شکلات، حتی به عنوان بخشی از رژیم غذایی فضانوردان ایالات متحده به فضا منتقل شده است.

8- آیا شکلات به راستی تقویت کننده قوای جنسی است؟

حتی اگر در طول تاریخ خود، به عنوان یک تقویت کننده قوای جنسی معرفی شده باشد، این طور نیست. شکلات حاوی مقدار کمی از ماده ای شیمیایی به نام فنیل اتیلامین (PEA) است که به نام “مخدر عشق” معروف است. این ماده با تنظیم انرژی جسمانی، خلق و خو و توجه مرتبط است. مقدار کمی از این ماده شیمیایی یعنی PEA در لحظات هیجانی، افزایش فشارخون و ضربان قلب منتشر می شود. شواهدی وجود ندارد که ثابت کند PEA موجود در مواد غذایی، مقدار آن را در مغز نیز افزایش می دهد. بسیاری از عاشقان شکلات، ممکن است از یکدیگر جدا شوند.

9- شکلات، سرفصل های بهداشت و سلامت را ایجاد می کند.

شکلات تیره (در مقایسه با شیر و یا شکلات سفید)، حاوی فلاونوئید های سالم است که مشابه آن در چای، شراب قرمز، میوه ها و سبزیجات یافت می شود. مطالعات نشان داده است که شکلات تیره می تواند جریان خون را بهبود ببخشد و ممکن است قند خون و حساسیت به انسولین را نیز بهبود ببخشد تا به کاهش خطر دیابت کمک کند. اما مراقب باشید، آب نبات های شکلاتی، مقدار زیادی چربی اشباع شده و قند دارند. بنابراین به منظور حفظ رژیم غذایی سالم، از بخش کوچکی از آن در روز لذت ببرید.


در این باره بیشتر بخوانید: کاکائو معجزه ای از دل طبیعت برای درمان بیماری ها


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.