افسردگی فصلی، اختلالی است که با شروع فصل های سال و همانطور که نور خورشید کم و زیاد می شود، در افراد حساس باعث بروز عوارض افسردگی می شود. فرد ممکن است در سایر اوقات سال، شرایط روحی نرمال و متعادلی داشته باشد. نه تنها کمبود ویتامین D با افسردگی مرتبط است، بلکه تغییراتی در نور خورشید نیز بر ریتم روزانه ما اثر می گذارد. (ریتم روزانه، ساعت بیولوژیکی داخلی بدن است که بر عملکرد خاص مغز و تولید هورمون حاکم است) در برخی افراد، تغییر مواد شیمیایی مرتبط با خلق و خو، می تواند موجب اختلال عاطفی فصلی SAD شود که به عنوان افسردگی فصلی و یا ” اندوه زمستانی” نیز شناخته می شود.

برای این اختلال خلقی یا عمده یا SAD، فرد حداقل باید سه قسمت اختلالات خلقی را در سه فصل زمستان به طور جداگانه داشته باشد و همچنین حداقل دو تای آن ها پشت سرهم باشند. همچنین باید ارتباط بین آن قسمت و یک عامل استرس زا مانند مرگ، طلاق و یا بیکاری وجود داشته باشد.

خوشبختانه برای کسانی که با اندوه زمستانی مبارزه می کنند، یا حتی یک مورد خفیف از غم و اندوه فصلی داشته باشند، درمان های نورتراپی زیادی وجود دارد که می تواند بر ملاتونین و دیگر هورمون هایی که تحت تاثیر ریتم روزانه بدن قرار می گیرند، به طور موثری برای درمان خلق و خوی بهتر، اثر داشته باشند. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، فقط باید تحت نظارت پزشک اقدام به نور درمانی کنند؛ دلیل آن نیز این است که درمان ممکن است موجب تحریک یا تشدید قسمت های مانیا یا هیپومانیا در این افراد شود. بهتر است از نور درمانی در هنگام شب استفاده نشود، چون ممکن است باعث بی خوابی فرد شده و درنتیجه افسردگی را افزایش دهد. در این مقاله تلاش شده است تا جزئیاتی از 6 نمونه نورتراپی آورده شود. با ما همراه باشید:

1- شبیه ساز سپیده دم

شبیه ساز سپیده دم، تقلیدی از افزایش تدریجی نور خورشید است و بر دو نوع است: اول، تقلیدی از سپیده دم طبیعی است و یک طلوع آفتاب بهاری را ارائه می دهد. دومی تقلیدی از سپیده دم هلالی است و از 30 دقیقه تا دو ساعت طول می کشد. معمولا با این دستگاه شما از سپیده دم می خوابید و با طلوع خورشید شبیه سازی شده، بیدار می شوید. این نور ها بسیار موثرند؛ چون سیگنال های نور صبحگاهی بسیار قوی تر از سیگنال های نور در سایر اوقات روز می باشند. شبیه ساز سپیده دم را می توانید به صورت دستگاه های زنگ هشدار در یک ساعت به طور جداگانه و یا یک سیستم کامپیوتری کوچک داشته باشید که شما را با لامپ چراغ رومیزی خودتان بیدار می کند.

2- جعبه های نور

جعبه های نور، سیستم نور استانداردی است که برای SAD در آزمایشات و مطالعات بالینی از آن استفاده می شود. آنها یک صفحه نمایش تخت هستند که نور فلورسنت کامل را تولید می کنند و معمولا شدت آن 10000 لاکس است. (واحد روشنایی) بسیار مهم است که جعبه نور را مطابق دستور العمل تولید کننده قرار دهید و هر روز در زمان معینی از آن استفاده کنید. شما معمولا باید بین 60 – 30 دقیقه در هر روز از جعبه نور استفاده کنید. برخی از باشگاه های بهداشتی، اتاق های جعبه نور را در اختیار شما قرار می دهند؛ البته در صورتی که قادر به خرید یکی از آنها نباشید.

3- لامپ های طیف طبیعی

در حالی که علم مزایای لامپ های طیف طبیعی کمی پیچیده است، برخی از افراد مبتلا به افسردگی فصلی می گویند که با استفاده از لامپ های طیف طبیعی کامل، با شدت حداقل 10000 لاکس، نتیجه خوبی گرفته اند. آن ها گزارش کرده اند که ریتم روزانه خود را تنظیم کرده و روحیه خود را افزایش داده اند. لامپ های طیف طبیعی نور، نور روز طبیعی را ارائه می کنند و می توانند به راحتی به عنوان چراغ رومیزی و چراغ کف استفاده شوند. آنها مثل جعبه نور، دست وپا گیر نیستند. بسیاری از تولید کننده های جعبه نور سنتی، لامپ های طیف گسترده ای را عرضه می کنند. شما همچنین می توانید آنها را از فروشگاه های روشنایی، فروشگاه های وسایل خانه و فروشگاه های وسایل تزئینی و هنری خریداری کنید.

4- فناوری موج آبی

مطالعات دریافته اند که تکنولوژی موج آبی یا نور آبی، در تغییر دادن ریتم های شبانه روزی، نسبت به سایر انواع نور برتر بوده، سطوح ملاتونین را سرکوب کرده و پاسخ روزانه را تنظیم می کنند. محققان دانشگاه هاروارد، اثرات قرار داشتن در معرض نور آبی به مدت 6 ساعت و نیم را با اثرات قرار داشتن در معرض نور سبز روشن با همین مقدار زمان مورد مقایسه قرار دادند. آنها دریافتند که نور آبی، ملاتونین را در حدود دو برابر بیشتر از نور سبز سرکوب کرده و ریتم روزانه را نیز دو برابر بیشتر از نور سبز تغییر می دهد. البته به یاد داشته باشید که قدرت نور آبی درهنگام شب، می تواند به یک  مسئله واقعی تبدیل شود. محققان هاروارد متوجه شدند که این نور در هنگام شب، نه تنها در خواب دخالت می کند، بلکه قرار داشتن در معرض نور آبی در شب با دیابت، بیماری قلبی، چاقی و چند نوع سرطان مرتبط است.

5- نور آفتاب روشن

در مقایسه با جعبه نور شخصی خود، این مثل یک کلاه پوشیده شده است. به دلیل نزدیک بودن این نور روشن به چشمان شما، پزشکان به احتمال کمتری آن را تجویز می کنند. بنابراین شما باید با احتیاط از آن استفاده کنید. همچنین این نور بسیار گران است و در حدود 300 دلار یا بیشتر قیمت دارد.

6- نور بر روی یک چراغ تایمر و یا چراغ زمان

این نوع نور درمانی می تواند برای فردی مناسب باشد که به اختلال افسردگی فصلی SAD مبتلاست و برای بیدار شدن صبحگاهی مشکل دارد. می توان با جستجو در گوگل، برخی از آنها را فقط با 6 دلار پیدا کرد. از آنجا که انتقال نور از تاریکی به روشنی می تواند ناگهانی باشد، بهتر است آن را در کنار تخت خواب خود قرار ندهید.


در این باره بیشتر بخوانید: علائم افسردگی فصلی کدامند؟


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.