هر کسی دیدگاهی از زندگی ایده آل فردی خود دارد. شاید همیشه آرزو داشتید که یک نویسنده موفق، موسیقیدان و یا مدیر اجرایی یک شرکت باشید، اما هنوز به آنجا نرسیده اید. پس شاید آنچه که نیاز دارید، یک مربی باشد. درست مثل افرادی که ورزشکاران را به سمت قهرمانی و پیروزی بزرگ هدایت می کنند، مربیان زندگی و سلامتی نیز مشتریان خود را برای یافتن موفقیت و رضایت از کار، یا شیوه زندگی هدایت می کنند.

البته برخلاف ورزش، مربیان زندگی و سلامتی بر تغییر رفتار خاصی مثلا مثل اصلاح چرخش در بازی گلف متمرکز نمی شوند. بنا به گفته فدراسیون بین المللی مربیان ICF آنها نقاط قوت و توانایی های خود را به مشتریان خود ارائه می کنند.

1- مربی زندگی چه کسی است؟

این متخصصان، راهنمایی هایی برای حرکت مشتریان خود به سمت بهبود شغل، روابط و زندگی آنها ارائه می کنند. آنها به مشتریان خود کمک می کنند تا: مهارت ها و رویا های خود را شناسایی کنند – دوباره بر اهداف زندگی خود متمرکز شوند و از چالش های گذشته که بر سر راه این اهداف قرار دارند، عبور کرده و آنها را پشت سر بگذارند.

2- مربی سلامتی چه کسی است؟

این متخصصان به مشتریان خود برای پیدا کردن انگیزه و ابزارهای مناسب رسیدن به اهداف سلامتی جسمی و احساسی خود کمک می کنند. این اهداف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– کاهش وزن

– تغذیه بهتر

– ترک سیگار

– کاهش استرس

برخلاف یک متخصص تغذیه و یا فیزیوتراپیست که رژیم های خاص و پیشنهادات ورزشی مشخصی را پیشنهاد می کند، یک مربی سلامتی به شما کمک می کند تا انتخاب های بهتر را به تناسب سبک زندگی خود داشته باشید.

3- چرا احتیاج به کمک دارم؟

دلایل بسیاری برای آن وجود دارد. به عنوان مثال: شما ممکن است به یک مربی نیاز داشته باشید اگر:

– نیاز به راهنمایی در مورد پیشرفت شغلی خود داشته باشید.
– می خواهید یاد بگیرید چگونه از استعداد ها و قدرت خود استفاده کنید.
– نمی دانید برای تصمیم گیری های مهم زندگی مانند پیشرفت یا ارتقا در زندگی باید چه کاری انجام دهید.
– تعادل قابل قبولی بین کار و زندگی خود ندارید.
– مقدار زیادی استرس دارید.
– آن طور که دوست دارید باشید، سالم نیستید.

4- چطور می توانم با یک مربی کار کنم؟

ابتدا شما باید با مربی زندگی یا سلامتی خود، تماس تلفنی یا تماس رودررو داشته و با او گفتگو کنید. جلسات از 15 دقیقه تا یک ساعت متغیر است. در آن زمان شما در مورد آنچه میخواهید انجام دهید، صحبت خواهید کرد. سپس مربی از شما توسط پرسش هایی که می پرسد، تعریفی از اهداف خود و چالش هایی که بر سر راهتان قرار دارد، خواهد خواست. سپس شما مراحل مورد نیاز برای رسیدن به این اهداف را مشخص می کنید. شما تکالیف تکمیلی خواهید داشت. (چیزهایی که در باره جلسات مربیگری به کار می گیرید تا به سمت اهداف خود حرکت کنید). ممکن است نیاز به نوشتن در یک کتابچه یا ایجاد یک برنامه عملی از کارهایی که قصد انجام آن را دارید، داشته باشید.

مربی زندگی یا مربی سلامتی شما، شما را در طول مسیر پشتیبانی و راهنمایی کرده و راهه ایی را به شما پیشنهاد می دهد. مربی، شما را برای رسیدن به اهدافتان در طول مسیر نگه می دارد. شما با مربی خود برای یک مدت کوتاه مثل چند ماه و یا شاید هم بیشتر، کار خواهید کرد. چارچوب زمانی شما بستگی به چگونگی ملاقات و انتظارات شما دارد. هزینه مربیگری نیز می تواند مختلف بوده و گاهی نیز براساس توافق طرفین خواهد بود.

5- در وجود یک مربی زندگی یا سلامتی، باید در جستجوی چه چیزی باشم؟

به دلیل اینکه شما وقت زیادی را با مربی خود خواهید گذراند، بدون درک از اینکه آیا با اهداف شما به خوبی آشنا شده و آیا می توانید با یکدیگر در طی این مسیر به خوبی سازگار باشید، به او اعتماد نکنید. شما باید برای سهیم کردن دیدگاه خود از زندگی با او، راحت باشید و باید یک احساس قوی از پشتیبانی او در مسیر کسب این دیدگاه داشته باشید.

همچنین می توانید کسی را انتخاب کنید که دارای گواهینامه مربیگری از ICF است. مربیانی که در این فدراسیون تحصیل می کنند، مورد آزمایش و مشاوره قرار می گیرند. همچنین این فدراسیون استانداردهای حرفه ای را برای آنها تنظیم می کند. اما پیشه و صنعت مقرراتی ندارد؛ این به این معنی است که هر کسی می تواند خود را مربی زندگی و سلامتی معرفی کند، بدون اخذ گواهینامه از ICF و یا حتی هرگونه آموزش واقعی. قبل از ورود به جلسات مربیگری، با چندین مربی بالقوه زندگی و سلامتی مصاحبه کنید. بپرسید که معمولا آنها چگونه با مشتریان خود کار می کنند و از سوابق کاری آنها بپرسید؛ درنتیجه می توانید شخصیت آنها را دریافته و بدانید که آیا آنها مناسب شما هستند یا خیر.

یک مربی زندگی یا سلامتی معمولا یک متخصص مراقبت های بهداشتی مجاز نیست و خدمات آنها احتمالا تحت پوشش بیمه درمانی نمی باشد. همینطور یک مربی زندگی یا سلامتی از روان درمانی نیز متفاوت است. روان درمانی یک حرفه بهداشت روانی با آموزشهایی در زمینه پزشکی، روانشناسی پرستاری و یا کار اجتماعی است. اگر فکر می کنید افسردگی، اضطراب و یا سایر مشکلات بهداشت روانی ممکن است بر سرراه اهداف شما قرار داشته باشند، ممکن است بهتر باشد قبل از استخدام یک مربی زندگی یا سلامتی، با یک متخصص مجاز بهداشت روان صحبت کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: رایج ترین باورها در مورد حفظ سلامتی


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.