635382700005537722

طبق آخرین تحقیقات دانشمندان مرکز سرطان کالیفرنیای شمالی روی کودکان،ثابت شد کودکانیکه بیشتر در معرض افت کش ها و حشره کش ها هستند بیشتر در خطر ابتلا به لوسمی حاد می باشند

محققان مرکز سرطان کالیفرنیای شمالی (NCCC) دریافته‌اند کودکانی که در نزدیکی مزارعی که در آنها از آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود، زندگی می‌کنند و در معرض این مواد قرار گرفته‌اند، بیش از کودکان دیگر در معرض خطر ابتلا به لوسمی حاد بعنوان شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان قرار دارند.

 

دانشمندان اثرات بیش از 100 نوع آفت کش رایج در مزارع ایالت کالیفرنیا را روی بروز خطر ابتلا به لوسمی بررسی و میزان مواجهه کودکان را با این مواد به سه گروه خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی کردند.

این تحقیق نشان داد که میزان بروز خطر ابتلا به لوسمی در کودکانی که درجه مواجهه آنها با آفت کش ها متوسط بود، بیش از بقیه بود.

این آفت کش ها، موادی هستند که در گروه های ارگانوفسفات ها، فنول های کلرینه شده و تریازین ها طبقه بندی می شوند. همچنین موادی که به عنوان حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز چنین اثری داشتند.

به گفته محققان، کالیفرنیا یکی از معدود ایالت های آمریکاست که در آن ارائه گزارش استفاده از آفت کش ها مانند زمان و مکان استفاده از آنها و نوع و مقدار آنها الزامی است و کشاورزان باید در مواقع معینی گزارش کاملی از به کار بردن آفت کش ها در مزرعه شان به مقامات مسئول ارائه کنند.

محققان برای انجام این پژوهش، سابقه مواجهه کودکان با آفت کش ها را از بدو تولد تا زمان تشخیص بیماری لوسمی به دست آوردند. این کودکان متعلق به خانواده هایی بودند که در محدوده 2.5 کیلومتری مزرعه های مورد مطالعه زندگی می کردند.

با انجام مصاحبه با خانواده ها، محققان توانستند دریابند کودکان در چه دوره هایی از زندگی خود تحت تاثیر این مواد قرار گرفته بودند.

تعداد 213 کودک مبتلا به این بیماری و 286 کودک سالم در این مطالعه شرکت داشتند.