احساس شادی و آرامش معمولا با تصور عموم در زمان دارا بودن پول بدست می آید و افراد زمانی که با موفقیت مالی مناسب و هم چنین برنده شدن در قرعه کشی مواجه می  شوند در حالت آرامش و شادی روحی قرار می گیرند.

زمانی را تصور کنید که در حال تماشای یک قرعه‌کشی محلی هستید؛ اولین گوی از گردونه بیرون می‌آید و مال شماست! دومی و سومی هم به همین ترتیب؛ حالا می‌توانید صدای قلب خودتان را بشنوید؛ گوی‌ها به ترتیب بیرون می‌آیند، چهارم، پنجم، ششم و سرانجام برنده می‌شوید! قلب‌تان همچنان به‌شدت می‌تپد و به تمامی حاضرین احساس علاقه می‌کنید. این موضوع شما را خوشحال کرده است؟ یقینا این طور است اما شاید همه این چیزها به همین سرعت اتفاق نیفتد.

برای روشن شدن موضوع، اجازه بدهید یافته‌های یک کار پژوهشی تحت عنوان “the lottery study” را بررسی کنیم که در سال ۱۹۷۸ میلادی انجام شده و در آن تاثیر پایدار وقایع خوب بر روی احساس شادمانی انسان مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج مطالعه نشان داد که برندگان قرعه‌کشی‌ها شادتر از آن‌هایی نبودند که برنده نشده‌اند و حتی افراد برنده، از وقایع روزانه کمتر لذت می‌برند؛ تا جایی که شادمانی آن‌ها با شادمانی افرادی که در اثر تصادف فلج شده‌اند قابل مقایسه بود.

یکی از اشکالات پژوهش یاد شده این است که شرکت‌کنندگان را فقط در یک برهه زمانی بررسی می‌کند. پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ بر روی برندگان بریتانیایی قرعه‌کشی‌های متوسط انجام شد نتایج دیگری را نشان می‌دهد. در این مطالعه، پژوهشگران میزان شادمانی برندگان را در چندین دوره زمانی از جمله قبل از برنده شدن و ۲ سال بعد از آن را ردیابی کردند و دریافتند که ثروت باد آورده با میزان شادمانی و سلامت روانی نسبت مستقیم دارد. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۵ نیز افزایش میزان شادی را بعد از برنده شدن در قرعه‌کشی نشان می‌دهد؛ از سوی دیگر، افراد برنده بیشتر به مصرف سیگار و مشروبات الکلی روی می‌آورند.

یک ارتباط جالب اما پیچیده مابین موفقیت مالی و شادمانی در این است که میزان شادمانی به مقدار پول بستگی ندارد، بلکه به چگونگی مصرف آن و تجربه کافی در نحوه فراهم کردن یک زندگی شاد ارتباط پیدا می‌کند. علاوه براین، سخاوتمندی و مهربانی با شادی شخصی ارتباط دارد. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان داد افرادی که درصد بالایی از درآمد خود را صرف کمک‌های مالی و هدیه‌های خیرخواهانه برای دیگران می‌کنند، خوشبختی بیشتری را تجربه می‌کنند. نویسندگان این مقاله به دولت‌ها پیشنهاد می‌کنند تا ماهیت مالیات را به خیریه شبیه کنند تا مردم حس بهتری نسبت به پرداخت آن داشته باشند و با این کار احساس خوشبختی کنند.

در مجموع با توجه به مسایلی که مطرح شد، شاید نتوان به پرسش “آیا افرادی که در قرعه کشی برنده می‌شوند شادترند؟” جواب بسیار قاطع و دقیقی داد اما در مجموع ، پاسخ این پرسش ” بله ” خواهد بود. هرچند که خیلی ساده به نظر می‌رسد؛ داشتن پول و ثروت زیاد می‌تواند احساس خوشبختی را افزایش دهد و اهمیتی ندارد که ثروت را با چه سرعتی به دست آورده باشید.

اگر در قرعه‌کشی برنده شوید یا به صورت غیر منتظره مبلغ زیادی پول به دست شما رسید، این نکات را در ذهن داشته باشید:

جانب احتیاط را رعایت کنید؛ لازم نیست موفقیت خود را به تمام کسانی که می‌شناسید اطلاع دهید!
برای پول خود برنامه‌ریزی کنید؛ اگر یک برنامه‌ریز مالی حرفه‌ای نیستید یک نفر را استخدام کنید.
پس‌انداز را از یاد نبرید؛ بخشی از پول را ذخیره کنید و به آن دست نزنید.
عجله نکنید، لازم نیست به سرعت تصمیم بگیرید.

حتما شادی‌تان را با دیگران تقسیم نموده و به افراد و سازمان‌هایی که به شما نیاز دارند، کمک کنید. قرار دادن ثروت باد‌آورده در کنار سخاوتمندی، میزان شادمانی شما را به صورت شگفت‌انگیزی بالا خواهد برد.

تی نیوز