چرا پزشک از ما برای تاریخچه فامیلی سوال می پرسد؟ همه این سوالات درباره شرایط سلامتی بستگان شما می تواند مایه زحمت به نظر بیاید، اما این تاریخچه فامیلی به پزشک کمک می کند تا بداند درمورد شما باید به دنبال چه چیزی باشد. به طورمثال اگر پدر شما دارای سابقه فشارخون بالا باشد، پزشک ممکن است برای تپش قلب، یا احساس سرگیجه و یا لرزش شما، بخواهد نگاه دقیق تری داشته باشد. هر دو عامل طبیعت (ژن شما) و پرورش یا شیوه زندگی شما می تواند بر سلامتی شما اثر بگذارد و شما نیز هر دوی این فاکتورها را از والدین خود دریافت می کنید.

1- پزشک چه اطلاعاتی را نیاز دارد؟

شما باید او را درمورد هرگونه شرایط حاضر مانند دیابت یا آسم، یا بیماری های جدی مانند سرطان یا سکته مغزی را در والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، خواهر ها و برادر های آنها و نیز اینکه از چند سالگی مشکلات سلامتی آنها شروع شده، به آگاهی پزشک برسانید. اگر هرکدام از آنها فوت کرده اند، اجازه دهید تا پزشک علت مرگ و سن آنها در هنگام مرگ را از شما سوال کند. وی همچنین ممکن است درمورد مسائلی مانند شیوه زندگی یا رژیم غذایی خانوادگی شما سوال کند؛ چون بستگان تمایل دارند تا این موارد را به طور مشترک ادامه دهند.

2- کدام شرایط بهداشتی در خانواده ها ادامه پیدا می کند؟

اگر بستگان نزدیک شما بیماری خاصی داشته باشند، این بدان معنی نیست که شما نیز آن را دریافت خواهید کرد؛ ممکن است فقط شانس شما برای ابتلا، بالاتر از دیگران باشد. برخی از انواع مشکلات سلامتی که می توانند منتقل شوند، شامل موارد زیر می باشد: دیابت – دمانس – انواع خاصی از سرطان – کلسترول بالا – چاقی – آسم – اختلال قلبی – آرتریت- افسردگی – فشارخون بالا و لخته شدن خون.

3- آیا نژاد قومی من هم مهم است؟

پزشک ممکن است از نژاد شما سوال کند؛ چون افرادی که در مناطق خاصی از دنیا زندگی کرده و ریشه در آنجا دارند، احتمال بیشتری برای شرایط خاص بهداشتی و سلامت خواهند داشت. برای مثال امریکایی – افریقایی ها شانس بیشتری برای داشتن کم خونی سلول داسی شکل دارند و یهودیان اروپای شرقی با احتمال بیشتری برای بیماری تای ساکس متولد می شوند. این بیماری باعث می شود تا آنزیمی که پروتئین های چرب و مواد نامطلوب را از بین می برد، وجود نداشته، درنتیجه، جمع شدن پروتئین های چرب در مغز، به رشد بینایی، شنوایی، حرکتی و ذهنی کودک آسیب خواهد رساند.

4- چگونه اطلاعات تاریخچه فامیلی خود را پیدا کنم؟

اگر در مورد سلامت بستگان نزدیک خود اطلاعات زیادی ندارید، وقت بگذارید و از آنها در مورد مسائل بهداشتی و سلامت شان بپرسید. اگر آنها نمی توانند کمک زیادی بکنند، با دیگر اعضای خانواده مثل عمو ها، عمه ها و خاله ها و دایی ها یا فرزندان آنها صحبت کنید تا ببینید چه اطلاعاتی را می توانید پیدا کنید. ممکن است برخی از نوشته های خانوادگی، یادداشت های روزمره، شجره نامه ها و یاچیزهایی پیدا کنید که برای کسب اطلاعات در مورد تاریخچه فامیلی مفید باشد.

5- کمک آنلاین

اداره کل جراحان ایالات متحده، یک راه آسان برای جمع آوری این نوع اطلاعات دارد؛ این راه آسان به نام “پرستار سلامت خانواده من” معروف است. این راه به شما کمک می کند تا برخی از نوشته ها و شجره نامه های خانوادگی را که می توانید، با بستگان خود به اشتراک گذاشته و یا دانلود کنید تا به دست پزشکتان برسانید.

6- گرفتن اسناد

اگر سوالی دارید که هیچکدام از بستگان شما قادر به پاسخگویی به آن نیستند، گواهی مرگ و یا سوابق پزشکی، می توانند به شما اطلاعاتی در باره سن مرگ، علت مرگ و پس زمینه قومی را بدهند. قوانین هر ایالت یا منطقه ای با هم فرق می کند؛ اما اغلب اعضای خانواده اجازه دارند تا برای سفارش این موارد و دریافت یک کپی از آن، اقدام کنند. آگهی ها اغلب به صورت آنلاین ارسال می شود و ممکن است حاوی برخی از اطلاعات مناسب برای شما باشد.

7- تحقیقات اجدادی

اگر شما در باره خویشاوندان خود زیاد اطلاعی ندارید، و از طرفی وقت کافی نیز برای تحقیق درباره ریشه های اجدادی خود ندارید، شرکت هایی وجود دارند که برای استخراج شجره نامه شما می توانند کمک کنند. یک بار که نام بستگان خود را بدانید، می توانید با آنها تماس برقرار کنید، و یا اگر از دنیا رفته باشند، مدارک درگذشت یا آگهی های مربوط به آن را پیدا کنید.

8- ژنتیک (آزمایش DNA)

اگر بتوانید آزمایش ژنتیک که گاهی اوقات آزمایش DNA نامیده می شود را انجام دهید، یک گام بیشتر به سمت جلو برداشته اید. معمولا شما یک نمونه از بزاق خود را به یک شرکت ارسال می کنید و آنها به شما یک گزارش ارسال می کنند. این گزارش به شما خواهد گفت آیا برای ابتلا به بیماری خاصی شانس بیشتری دارید یا خیر، و آیا این مشکلات ژنتیکی را به فرزندان خود نیز منتقل خواهید کرد یا خیر.

9- اگر اطلاعات درستی نداشته باشید، چه خواهد شد؟

شما ممکن است همه جواب ها را نداشته باشید و این مهم نیست. فقط با پزشک خود در باره همه اطلاعاتی که دارید صحبت کنید، یا بگویید اطلاعات زیادی درباره تاریخچه فامیلی خود ندارید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا این اطلاعات را مرتب کنید یا حتی می تواند بگوید چه جا هایی باید به دنبال اطلاعات بیشتر باشید. حتی اگر برخی حقایق را نیز از دست داده باشید، هرگونه از اطلاعات دریافتی می تواند مفید باشد.


در این باره بیشتر بخوانید: ایجاد شناسنامه ژنتیکی برای ایرانی ها


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.