اگر به خاطر بچه ها با یکدیگر زندگی میکنید، تلاش کنید تا آنها را از درد یک خانواده متلاشی شده نجات دهید؛ به این موضوع فکر کنید. حقیقت این است که فرزندان شما در واقعیت زندگی می کنند. به هر حال وضعیت ازدواج شما را فرزندانتان می دانند، حتی اگر به طور آگاهانه از آن اطلاع نداشته باشند، در یک سطح احساسی از آن باخبر هستند. اگر این یک اتحاد شاد و پایدار است، سلامت رابطه شما، در هوایی است که آنها تنفس می کنند؛ اما اگر آن را از دست بدهید، باز هم آن را متوجه خواهند شد.

چه شما و همسرتان با یک سکوت یخی و بی احساس به یکدیگر پاسخ بدهید، یک فاصله مودبانه را رعایت کنید و چه روابط به ظاهر گرمی داشته باشید، فرزندان شما آن را به عنوان یک الگو برای یک رابطه صمیمی فرا گرفته و جذب خواهند کرد. حتی زوج هایی که با هم خوب کار می کنند اما هیچ تعامل عاشقانه ای با یکدیگر ندارند، دارای یک نقش مدل سازی از فاصله احساسی در رابطه صمیمی برای فرزندان خود هستند. زمانی که شما وانمود می کنید که رابطه شما بهتر از آنچه باید باشد هست و یا به سادگی مشکلات را نادیده می گیرید، فرزندان شما یاد می گیرند که این روش چگونگی مقابله با مشکلات در روابط است؛ یا ممکن است زمانی که آنها دارای کشش های شخصیتی باشند، این عکس العمل را در روابط خود نشان دهند.

این کاملا مشخص است که فرزندان شما ممکن است از اشتباهات شما، چیزهایی را فرا بگیرند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند تا قسمت هایی از ازدواج و رابطه شما را به عنوان یک مدل برای آینده خود در نظر بگیرند. این ممکن است آنها را قادر سازد تا یک روز یک ازدواج شادتری را پرورش دهند و از تکرار اشتباهات شما در ازدواج، دوری کنند. اما به جای نگاه کردن به مشکلات در ازدواج خود، راه دیگری نیز وجود دارد که شاید بهتر باشد؛ و آن کار بر روی رابطه به عنوان یک «تیم» است.

اگر شما و همسرتان در مورد ازدواج خود صادق باشید، می توانید با یکدیگر به عنوان یک تیم در مورد حل مشکلات خود کار کنید. اگر این مشکلات غیر قابل نفوذ به نظر بیایند، ممکن است بخواهید از یک مشاوره یا اضافه کردن افرادی به عنوان یک تیم بزرگتر، برای کشف چگونگی ادامه راه استفاده کنید. حتی اگر پایه های ازدواج شما سست باشد، ارتباطات خوب شما به بچه هایتان نشان خواهد داد که
چطور با یکدیگر همکاری می کنید. این ممکن است به معنای همکاری با یکدیگر در یک اتحادی باشد که ممکن است خیلی کامل نباشد (مثل بسیاری از ازدواج ها)، اما هنوز هم در حال بررسی و حمایت از یکدیگر هستند. همچنین این کار به معنای همکاری از طریق طلاق و یا رابطه طلاق نیز می شود.

این همکاری و احترام متقابل حتی پس از طلاق، به آنها نشان می دهد که هر دو ی شما از طریق راه های سالم با یکدیگر کار می کنید. در نتیجه این همکاری را به عنوان یک الگو برای روابط صمیمی خود در آینده جذب کرده وحتی در صورت اختلافات شدید، آن را بروز خواهند داد. این کار می تواند به شما کمک کند تا در باره فرزندان خود، به عنوان قسمتی از یک تصویر بزرگتر برای آینده آنها فکر کنید، چه بخواهید در ازدواج خود باقی بمانید و چه نخواهید.

شاید عدم تمایل شما برای این که فرزندانتان در یک خانواده نابالغ رشد کنند، محرکی باشد که باعث شود بر روی ازدواج خود بهتر و سخت تر کار کنید. به طور قطع، هیچ چیز اشتباهی در این راه وجود ندارد. اما همانطور که تصمیم می گیرید که در رابطه خود با یکدیگر بمانید،این را نیز در خاطر داشته باشید که  فرزندان شما از چگونگی رفتار شما و همسرتان در رابطه دو نفره، و نحوه برخوردتان با مشکلات، یاد خواهند گرفت و الگو برمی دارند.


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.