آندومتر، پوشش مخاط رحم است. زمانی که بافت داخلی رحم جایی خارج از رحم رشد کند، آندومتریوز اتفاق می افتد. لگن و تخمدان شایعترین محل این عارضه است. از جمله مهم ترین عارضه های این مشکل، قاعدگی دردناک است که نباید نادیده گرفته شود.

محققان موفق به توسعه یک کیت تشخیص خانگی شده‌اند که بدون عمل جراحی و سال‌ها قبل از مشاهده علایم اولیه، قادر به تشخیص آندومتریوز (رشد بافت رحم درخارج از رحم) است.

این بیماری طیف وسیعی از علائم را به همراه دارد و متاسفانه در برخی موارد نیز فاقد هرگونه علامتی است و بیمار سال‌ها بعد از شرایط خود آگاه می‌شود.
محققان برای حل این مشکل و تشخیص زودهنگام بیماری یک کیت خانگی ساخته‌اند که با استفاده از یک ماده ژنتیکی به نام microRNA که در مخاط بدن وجود دارد، قادر به تشخیص بیماری است. این تست می‌تواند جایگزین جراحی تشخیص لاپاراسکوپی باشد.
بر اساس گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا، در این کشور 11 درصد زنان، یعنی حدود شش میلیون نفر، به این عارضه مبتلا هستند و سنین 30 تا 40 سالگی، شایع ترین سن ابتلا محسوب می شود. بر اساس آمار حدود 176 میلیون نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا هستند. معمولا تشخیص این بیماری هشت سال طول می‌کشد.

مترجم: سپیده کاشانی*انتشار: محتشمی پور

منبع: ایرنا