امروزه درمان با استفاده از ژن و اصلاح ژنتیک یکی از کار آمد ترین روش های درمانی است که البته جای پیشرفت بسیار دارد؛ در این روش دانشمندان با بیان کردن برخی ژن ها در سلول های بدن فرد به درمان وی می پردازند. سرطان از جمله خطرناک ترین بیماری هایی است که انسان امروز با آن دست و پنجه نرم می کند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

ویروس‌درمانی قادر به تخریب سلول‌های توموری و فعال کردن واکنش‌های ایمنی ضدتوموری است و استفاده از سلول‌های بنیادی خون‌ساز مهندسی شده برای انتقال ژن‌ های جایگزین، می‌تواند بیماری‌های خونی را درمان کند. اینها بخشی از پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه درمان برخی بیماری‌های صعب‌العلاج بوسیله محققین آلمانی است.
اخیرا 25مین کنگره سالیانه ESGCT‌در آلمان با فوکوس بر تحقیقات ژن‌ درمانی در آلمان آغاز شده است. در یکی از این سخنرانی‌ها، محققان در قالب مطالعه مروری به «پژوهش‌های ویروس درمانی در آلمان: از مهندسی تا کاربرد» پرداخته و آخرین دستاوردهای پیش‌درمانگاهی و بالینی را در این زمینه که بیشتر معطوف به ویروس‌های انکولیتیک است بر شمرده‌اند. این ویروس‌ها قادر به آلوده کردن هدفمند سلول‌های توموری و تخریب آنها هستند. در این مطالعه آنها انواع مختلف پلت‌فرم‌های ویروسی را از آدنوویروس‌ها و آرناویروس‌ها گرفته تا پاراویروس‌ها و ویروس واکسینیا ارائه کرده و پتانسیل‌ها، مزیت‌ها و معایب استفاده از هر کدام را در ایمنی درمانی برشمرده و براین باورند که می‌توان از این ویروس درمانی در ترکیب با داروها، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و ایمنی درمانی برای تخریب سلول‌ های سرطانی استفاده کرد.

 

منبع: سپید آنلاین