تهوع کودک شما به استفراغ تبدیل شده است و شما می خواهید سریع تر به او کمک کنید. خوشبختانه استفراغ در بچه ها معمولا بی خطر است و به سرعت برطرف می شود. دلایل شایع آن ویروس های معده و گاهی اوقات مسمومیت های غذایی می باشد. اگر فرزند شما زیر 12 هفتگی است، بیمار به نظر می آید و یا درباره او نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

1- نشانه های کم آبی

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که در جستجوی علائمی از کم آبی در وی باشید. بچه ها سریع تر از بزرگسالان دچار کم آبی بدن می شوند. فرزند خود را از نظر علائم زیر بررسی کنید: انجام حرکات با خستگی و بی حوصلگی، خشکی دهان، اشک کم در هنگام گریه، پوست خنک، چشم های عمیق و بی حالت، ادرار نکردن معمولا طبیعی محصوب می شود و زمانی که فرزند شما ادرار می کند مقدار آن زیاد نیست و زنگ آن زرد تیره است.

2- درمان کم آبی

برای جلوگیری و از بین بردن کمبود آب، تلاش کنید تا به او آب برای نوشیدن بدهید. حتی اگر استفراغ او ادامه پیدا کرد، باز هم برخی نوشیدنی هایی را که به او می دهید، جذب خواهد کرد. آب، نوشیدنی های ورزشی و یا برخی نوشیدنی هایی احیای پزشکی که می توانید به وی بخورانید را امتحان کنید. پس از استفراغ، با مقدار کمی از آنها شروع کنید: هرچند دقیقه، چند قاشق غذاخوری. با گذشت زمان می توانید کمی بیشتر به او بدهید تا بتواند آن را نگه دارد. مطمئن شوید فرزندتان به طور مرتب و منظم ادرار می کند، رنگ آن را نیز بررسی کنید.

3- سودای خنک

تا سال ها قبل، والدین برای کمک به بچه ها برای جایگزینی مایعات، از سودای خنک، آب لیموی خنک و زنجبیل استفاده می کردند؛ بسیاری از پزشکان هنوز هم آن را توصیه می کنند. اما تحقیقات نشان داده است که نوشیدنی های احیای پزشکی که در قسمت 2 ذکر شد، برای کودکان بهتر است. این نوشیدنی ها، مقادیر مناسب از شکر و نمک را ارائه می کنند. اگر می خواهید از نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید، با مقدار برابر آب، آن را مخلوط کنید و سپس استفاده کنید.

4- رژیم مایع

هنگامی که چند ساعت از آخرین استفراغ او گذشته باشد، می توانید با یک مایع مشخص و زلال مثل آب خالص و نوشیدنی های الکترولیت و یا نوشیدنی های احیای پزشکی و یا راه حل های خوراکی مجدد را شروع کنید. مایعات باید کاملا زلال و صاف باشند. هضم آنها آسان تر است و با این حال مواد غذایی مفیدی را برای انرژی فرزندتان مهیا می کند. در مورد آب زغال اخته و آب سیب نیز خوب فکر کنید. بستنی یخی و ژله میوه هم به همان خوبی کار می کند.

5- داروها

استفراغ در بچه ها معمولا با گذشت زمان برطرف می شود. بهتر است صبر کنید تا بگذرد. داروهای بدون نسخه در مورد استفراغ بچه ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر علت استفراغ فرزندتان یک ویروس باشد (که اغلب هست)، پس داروها هیچ کمکی نخواهند کرد. به جای دارو، مایعات کلید اصلی درمان است. اگر فکر می کنید استفراغ او شدید است، به نزد پزشک بروید تا چیزی برای او تجویز کند.

6- دستورات خانگی: زنجبیل

برای هزاران سال، از زنجبیل برای کاهش درد و بیماری های معده استفاده شده است. محققان معتقدند که مواد موجود در زنجبیل، برای معده و روده و نیز مغز و سیستم عصبی درمورد کنترل حالت تهوع کمک می کند. در حالی که ثابت نشده است که تزریق ممکن است باعث کاهش حالت تهوع یا توقف استفراغ آنها شود، اما تزریق ممکن است آن را بدتر سازد. برای کودکان بالای 2 سال، ایرادی ندارد تا یک تزریق ضد تهوع حالت تهوع او را برطرف کند، شما می توانید در مورد چگونگی استفاده از آن از پزشک سوال کنید.

7- طب فشاری

این تکنیک برای برخی از استفراغ ها موثر است. طب فشاری یک نقطه از بدن را فشار می دهد تا تغییری در قسمت دیگری از بدن ایجاد کند. این شبیه به روش چینی طب سوزنی است. برای از بین بردن حالت تهوع کودک خود در این روش، انگشتان میانه و اشاره خود را بین دو تاندون بزرگ داخل مچ دست که از کف دست شروع می شود قرار داده و فشار دهید.

8- چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم؟

زمان آن رسیده است که از تجویزهای دارویی پزشک برای درمان استفراغ کودک خود استفاده کنیم اگر:
– سن کودک زیر 12 هفته است و استفراغ بیشتر از یک بار اتفاق افتاده است.
– علائم کم آبی را نشان می دهد و یا شما فکر می کنید ممکن است کودک شما مواد شیمیایی خاصی را خورده یا نوشیده باشد.
– کودک شما گیج است و یا تب بالا دارد، یا سردرد، خارش، سفتی گردن یا درد معده دارد.
– در استفراغ کودک شما خون یا صفرا دیده می شود و یا فکر می کنید ممکن است آپاندیسیت داشته باشد.
– کودک، به سختی از جای خود بلند می شود، بیمار به نظر می آید، بیشتر از 8 ساعت مداوم استفراغ کرده است و یا فقط نگرانید.

این ها علائمی از شرایط جدی و خطرناکی است که ممکن است کودکان داشته باشند و در این صورت فرزند شما باید توسط یک متخصص اطفال ویزیت و بررسی شود.


در این باره بیشتر بخوانید: علل و روش های جلوگیری از بروز حالت تهوع در ماشین


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.