متاسفانه امروزه ورود انواع مختلفی از مواد مخدر اعتیاد آور در جوامع، تهدید بزرگی برای جوانان به شمار می رود. ماده مخدر گل نیز یکی از این مواد اعتیاد آور است. برخی از جوان ها بر اساس کنجکاوی یا هر احساس دیگری اقدام به مصرف این ماده‌ مخدر می‌کنند و می‌بینند چیزی نمی‌شود، بنابراین تصور می‌کنند صحبت‌ها درباره اثرات سوء این نوع ماده دروغ است.

علی‌اصغر ناظری‌پور سه‌شنبه 2 آبان در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان همدان، اظهار کرد: برخی برای اینکه جوانان به دام اعتیاد گل نیفتند آنها را می‌ترسانند و می‌گویند با یک‌بار مصرف این ماده‌مخدر هم فرد معتاد می‌شود.

ناظری‌پور با بیان اینکه باید گفته شود اعتیاد به مرور فرد را مبتلا می‌کند، خاطرنشان کرد: نگرانی شدید در زمینه ماده‌مخدر گُل داریم به طوریکه مصرف این گیاه پدیده جدیدی است که در همدان در حال رخ دادن است.

وی با بیان اینکه در دهه 80 بذر گیاه گل به ایران آمد و شخصی با اسم مستعار آرتا آن را پخش کرد، گفت: کشت این گیاه برای نخستین‌بار در اطراف تهران با بی‌توجهی مواجه شد اما پس از چند سال به بازار تهران و سایر استان‌ها ورود یافت.

ناظری‌پور افزود: متأسفانه مردم تصور کردند این گیاه در مقایسه با مصرف شیشه، حشیش و تریاک عوارضی ندارد بنابراین به سمتش گرایش یافتند گرچه هنوز پژوهش‌های زیادی درباره آن صورت نگرفته اما گفته می‌شود مصرف‌کنندگان این ماده‌ مخدر دچار اضطراب شدید و وحشت‌زدگی می‌شوند.

وی با تأکید بر اطلاع‌رسانی عوارض مصرف ماده‌ مخدر گل اظهار کرد: درمان اعتیاد به ماده‌ مخدر گل دارو ندارد و تنها با علامت‌ درمانی قابل درمان است چرا که مصرف‌کننده دچار علامت افسردگی، بی‌انگیزگی و اضطراب شدید می‌شود.

ناظری‌پور خاطرنشان کرد: براساس رصد پلیس در سطح کشور شاهد افزایش کشفیات این نوع ماده‌مخدر هستیم و این امر نشان می‌دهد عده‌ای به سمت مصرف آن گرویده‌اند، در همدان هم کشف‌های خوبی داشته‌ایم به طوریکه در چند ماه گذشته پیش از وارد این ماده به بازار توزیع‌کنندگان دستگیر شدند.

معاون فرماندار همدان ادامه داد: نماینده جهادکشاورزی نیز این اطمینان را داده که مراقبت‌های لازم را بر روی زمین‌های کشاورزی دارد و کشت‌ها را کنترل می‌کند.

وی با بیان اینکه مسأله خاص حاد بحرانی در همدان نداریم، اظهار کرد: گیاه ماده گل خطرناک بوده و به مرور اعتیادآور است اما امیدوارم به سمتی نرویم که احساس شود وضعیت خاصی است.

معاون فرماندار در پایان یادآور شد: در دهه 90 اوج مصرف شیشه بوده و تبعات توهم داشت اما امروزه شاهد کاهش مصرف شیشه هستیم.

منبع: آفتاب