پوکی استخوان

با سپری کردن عمر خود و افزایش سن در یک فرد سالم، تقریبا هر سال 4 درصد از بافت استخوانی ها کاسته می شود و پوکی استخوان به سراغ فرد می آید. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص آمار ابتلا به پوکی استخوان و همچنین راهکارهای موثر برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

بر اساس آمارها در ایران ،70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای پنجاه سالبه بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند.

دکتر کوکبی متخصص ارتوپدی گفت: از هر4 زن ایرانی بالای 50 سال، یک نفر به پوکی استخوان مبتلاست و بر اساس آمارها، پوکی استخوان در زنان میانسال، دو برابر شایع تر از مردان است.

کوکبی ادامه داد: رژیم غذایی سالم و ورزش های استقامتی به جلوگیری از این بیماری و استحکام استخوان های ضعیف کمک می کند.

دکتر محمد هومن کوکبی در مورد چگونگی پیشگیری از پوکی استخوان گفت: قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب و دریافت ویتامین «د» ،استفاده از -منابع کلسیم و ویتامین «د» به اندازه کافی در رژیم غذایی ،پرهیز از مصرف دخانیات به هر شکل (سیگار و قلیان) و گنجاندن ورزش مستمر و مناسب در برنامه زندگی را از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری دانست.

مصرف روزانه ۳ لیوان شیر یا ماست کم چرب (یا دو قطعه پنیر بجای هر لیوان شیر) می‌تواند کلسیم مورد نیاز روزانه بدن را تامین کرده به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

اگر قادر به انجام انواع ورزش‌ها نیستید حداقل سه بار در هفته به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه پیاده روی کنید. پیاده روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش‌ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.

حرکات ورزشی باعث استقامت بخشیدن و استحکام استخوان ها می شود .

باشگاه خبرنگاران جوان