سوختگی

بر خلاف سوختگی های درجه دوم و سوم، سوختگی درجه اول لایه بیرونی پوست را فقط درگیر خود می کند و این عمل احتمال دارد بعد از تماس داشتن با سطوح داغی مانند اتو یا اجاق به وجود آید. همچنین آفتاب سوختگی از سوختگی درجه یک به حساب می آید. از علائم این سوختگی می توان به قرمزی، دردناک شدن پوست و تورم خفیف اشاره کرد.

گرچه سوختگی‌های درجه اول به اندازه سوختگی‌های در درجه‌های بالاتر وخیم نیستند، می‌توانند باعث درد زیادی شوند و درصورتی‌که به‌درستی درمان شوند جای زخم ایجاد کنند.

برای درمان خانگی این نوع سوختگی، محل سوختگی را فوراً با فرو بردن آن در آب سرد شیر یا کمپرس سرد و مرطوب خنک کنید. این کار را تا ۱۰ دقیقه یا تا زمان فروکش درد ادامه دهید.

دو تا سه بار در روز روی محل سوختگی مرهم وازلین بمالید. از مالیدن پماد، خمیردندان یا کره روی محل سوختگی خودداری کنید، چراکه ممکن است باعث عفونت شوند. آنتی‌بیوتیک موضعی هم روی محل سوختگی به کار نبرید.

محل سوختگی را با یک پانسمان غیر چسبنده استریل بپوشانید. اگر تاول ایجاد شد، آن را نترکانید. بگذارید درحالی‌که محل سوختگی پوشانده شد است، تاول‌ها به‌خودی‌خود بهبود یابند.

برای تسکین درد و تخفیف التهاب می‌توانید از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

پس از بهبودی سوختگی آن آر در مقابل نور آفتاب محافظت کنید تا جای آن را روی پوست باقی نماند.

سوختگی درجه اول معمولاً به‌خودی‌خود بدون درمان پزشکی بهبود می‌یابند، اما اگر سوختگی درجه اول گسترده باشد، در نوزاد یا شخص سالمندی رخ داده باشد یا اگر فکر می‌کنید سوختگی شدیدتر است، فوراً به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

منبع: همشهری آنلاین