سکته قلبی

شیوع بیماری های غیرواگیر دار در جامعه امروزی در حال گسترش می باشد و باید به فکر جلوگیری از ابتلا به آنان بود. از عوامل ابتلا به بیماری های غیرواگیر دار می توان به رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، مصرف دخانیات و الکل اشاره کرد. در این مقاله از دکتر سلام به عوامل شیوع بیماری های غیرواگیر دار پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از نوع رفتار، سبک زندگی، تغذیه به عنوان ریشه بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر یاد کرد و آن را هشداری برای سلامت جامعه امروز دانست.

غلامعلی جاودان ظهر امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی دو پایگاه سلامت در بندرعباس که با مشارکت خیران انجام می‌شود، اظهار داشت: امروزه بیماری‌های واگیر سبب تحمیل هزینه‌های بسیاری بر جامعه شده که باید فکری اساسی برای آن کرد.

وی با اشاره به مرگ سالانه میلیون‌ها نفر در دنیا به دلیل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر، بیان داشت: رژیم غذایی ناسالم، کم‌تحرکی، مصرف دخانیات و الکل از عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: برای کاهش این میزان مرگ و میر باید خودمراقبتی در میان مردم نهادینه شود.

وی با اشاره به اهمیت ترویج خودمراقبتی از سنین پایه و نقش مهم دستگاه‌ها در تعامل با مجموعه بهداشت برای تحقق این موضوع، گفت: امروز باید به سمت پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر برویم تا کشور را دچار هزینه‌های سرسام‌آور درمان نکنیم.

جاودان با بیان اینکه پیشگیری همواره بهتر از درمان است، خاطرنشان کرد: دولت باید با هزینه بیشتر در بخش پیشگیری، هزینه‌های سنگین در بخش درمان را کاهش دهد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس نیز در این مراسم ضمن تاکید بر گسترش خدمات بهداشتی و درمانی در جامعه، ساخت پایگاه سلامت در حاشیه شهرها را برای تحقق این موضوع امری مهم و ضروری دانست.

دکتر عبدالجبار ذاکری بیان داشت: ساخت این پایگاه‌ها در حاشیه شهرها سبب می‌شود تا جلوی شیوع بیماری‌های واگیر و بروز رفتارهای پرخطر و نیز پیشرفت بیماری‌های غیرواگیر در بیماران این مناطق گرفته ‌شده و سرعت آن کاهش یابد و از این طریق به حفظ سلامت افراد آن منطقه کمک می‌شود.

منبع: تسنیم