zibaei

این روزها کمتر کسی را سراغ داریم که روی صورتش جراحی زیبایی را انجام نداده باشید  اینطور نیست؟این متن زمانی برای داوری نیست! فقط ما در پی  علتها و انگیزه‌ها می‌گردیم؛ چرا جراحی زیبایی این همه خواهان دارد؟ انسانها چه جوان و چه پیر با چه  علتهای مختلفی سراغ جراحی زیبایی می‌روند؟ جواب این پرسشها را می‌توانید در زبان همان انسانهایی  پیدا کنید که هر روز از چهره‌شان به فکر فرو می‌روید (!) بخوانید، همراه با این گزارش، با ما به یک کلینیک زیبایی بیایید. آماده‌اید؟ می‌رویم داخل کلینیک … وارد کلینیک که می‌شویم تابلوی چند پزشک را می‌بینیم که روی آنها نوشته شده: «دکتر… متخصص پوست و زیبایی و اطفال» «دکتر… متخصص پوست و زیبایی»؛ در اتاق انتظار این کلینیک 8-7 خانم جوان روی صندلی نشسته‌اند، ۲ پسر ۲۵- ۲۰ ساله هم کمی آن طرف‌تر ایستاده‌اند و با هم صحبت می‌کنند. روی در و دیوار این کلینیک هم پوسترهای تبلیغاتی از نمونه عمل‌های جراحی شده و تفاوت چهره افراد قبل و بعد از عمل نصب شده است. با چند نفر از مراجعه‌کننده‌ها درباره انگیزه‌های‌شان برای سپردن چهره به دست‌های هنرمند جراح زیبایی حرف می‌زنیم … بخوانید.

زیبایی یعنی ….

دختر جوان 22 ساله‌ای که به همراه مادرش به کلینیک آمده، گزینه مناسبی برای گفت و گو به نظر می‌رسد. چرا اینجاست و چه خواسته‌اي از پزشک آن طرف در دارد؟ او می‌گوید: «در اصل به علت درمان انحراف بینی به این جا مراجعه کرده‌ام اما تصمیم دارم عمل زیبایی بینی هم انجام دهم.»

آن دختر پس از کمی مکث گفت: «البته مادرم با عمل زیبایی مخالف است و می‌گوید: ظاهربینی‌ام هیچ مشکلی ندارد اما احساس می‌کنم بین دوستانم که عمل جراحی بینی انجام داده‌اند، به قول معروف «دماغم تو ذوق می‌زند و به صورتم نمی‌آید به پیشنهاد دوستانم به این مرکز آمده‌ام.»

او درباره عوارض انجام عمل جراحی هم چند جمله‌ای حرف دارد: «از طریق بعضی رسانه‌ها درباره ضرر و زیان این عمل‌های جراحی اطلاعاتی به دست آورده‌ام اما دوستانم از انجام این عمل‌های زیبایی راضی هستند و برایشان مشکلی به وجود نیامده است. من هم برای اینکه مشکلی برایم پیش نیاید به این مرکز تخصصی مراجعه کرده‌ام.» خلاصه‌ای از انگیزه‌های یک دختر جوان: دیگران هم زیبایی صورتم را تایید کنند و تحسین برانگیز باشم.

زیبایی به هر قیمتی

حضور 2 پسر جوان در کلینیک حسابی جلب توجه می‌کند. آنها سوژه‌هایی برای این گزارش هستند؛ به ویژه اینکه این روزها آمار انجام عمل‌های زیبایی توسط آقایان رو به افزایش است! یکی از آنها می‌گوید: «به فیلم‌های خارجی علاقه زیادی دارم و احساس می‌کنم بازیگران ظاهر بسیار زیبایی دارند. در آینه که خودم را نگاه می‌کنم متوجه دماغ بزرگم می‌شوم که البته از پدرم به ارث برده‌ام. این بینی بزرگ باعث عذابم شده است.» چه اطلاعاتی درباره عوارض احتمالی جراحي زیبایی دارد؟! او در جواب گفت: «اطلاعات زیادی در این باره دارم. اتفاقا دختر یکی از آشنایان پس از جراحی بینی دچار تنگی نفس شد و برای جراحی دوباره به پزشک اش مراجعه کرد اما باز هم مشکلش رفع نشد و از دکترش شکایت کرد. او متوجه شده که پزشک جراحش، تخصص لازم را نداشته و در واقع یک دکتر عمومی است!» و حرف‌های پایانی پسری در جست و جوی دماغی سربالا: «بالاخره هر عمل جراحی ریسک دارد و من هم خطرات این عمل جراحی را پذیرفته ام و حاضرم به هر قیمتی ظاهرم زیباتر شود.»

zibaei2

از چهره‌ام باز هم ناراضی‌ام

جست و جو در مرکز زیبایی را ادامه می‌دهیم و می‌رویم سراغ گزینه‌های پر تردد (!) گزینه مورد بحث، این بار هم خانم جوانی است که بینی‌اش را عمل کرده و می‌گوید: «من ۱۰ سال پیش، با وجود مخالفت خانواده‌ام بینی‌ام را عمل کردم.پس از عمل هم استخوان بینی خوب تراشیده نشده بود و مجبور شدم به پزشکم مراجعه کنم و دوباره عمل جراحی انجام دهم. با این همه هزینه و درد عمل، تا مدتی از ظاهرم راضی بودم اما پس از چند سال حالا دوباره از این ظاهر خسته شده‌ام و برای راضی کردن خودم به کاشت گونه و تزریق بوتاکس در پوست برای رفع چین و چروک پیشانی روی آورده‌ام. احساس می‌کنم اگر این کار را انجام ندهم شادابی‌ام را از دست داده‌ام.»

علاقه به بازیگری و مشکلات تنفسی

مردی میانسال با یک بغل پوشه و پرونده وارد کلینیک می‌شود. منشی به او تاکید می‌کند که آقای دکتر وقت ندارد ولی مرد التماس گونه می‌خواهد که تا آخر وقت بنشیند شاید بيمار نیامد و نوبت به او هم رسید! مرد روی صندلی کنار پسري جوان می‌نشیند. شما هم از اصرار آن مرد برای ملاقات با دکتر کنجکاو شده‌اید؟

ما هم همین حس را داشتیم! بخوانید: «چندی پیش دخترم در یکی از تست‌های بازیگری قبول شد و از آنجا که به او گفته بودند شباهت اندکی به یکی از بازیگران مطرح سینما دارد، او هم تصمیم گرفت با چند عمل زیبایی بیشتر شبیه او شود.  به اصرار دخترم به چند پزشک متخصص مراجعه کردیم اما هزینه‌های آنها بسیار بالا بود و ما توان پرداخت نداشتیم. مدتی بعد با دیدن آگهی‌های یک پزشک که در مجلات مختلف چاپ شده بود با او تماس گرفتیم و از آن جایی که این پزشک تنها نصف هزینه‌های سایر پزشکان را می‌گرفت.  به او مراجعه کردیم، غافل از اینکه او اصلا در زمینه جراحی زیبایی تخصصی ندارد.

عمل دخترم با موفقیت انجام شد و دخترم تا حدودی به هدفش رسید اما بعد از 2 ماه متوجه اختلالات شدید در دستگاه تنفسی او شدیم و بینی از حالت طبیعی خارج شد. این اختلالات به حدی زیاد شده که ناچار به اینجا آمدم تا آقای دکتر پرونده پزشکی دخترم را ببیند شاید بتواند برای مشکلات تنفسی او راه‌حل تازه‌ای ارائه کند.»

تبلیغات ماهواره‌ای و نیاز کاذب

تصور عمومی از آدم‌هایی که جراحی زیبایی انجام می‌دهند، این است که در مجموع ظاهری متفاوت، حتی در انتخاب لباس دارند! با این حال خانم ساده‌ای با سن حدود 38 سال در کلینیک به همراه دختر دیگری حضور دارد؛ با وجود این همه سادگی ظاهری چرا در این کلینیک حضور دارد؟ پاسخ را از زبان خودش بخوانید: «به خاطر دخترم آمده‌ام! من به این کارها علاقه‌ای ندارم. به نظرم زیبایی سلیقه‌ای است و هر فردی نگاه خودش را به زیبایی دارد. البته فكر می‌کنم تبلیغات زیادی که در ماهواره برای عمل‌های زیبایی انجام می‌شود در رواج عمل‌های زیبایی بی‌تاثیر نباشد. به نظرم بیشتر نوعی چشم و همچشمی به وجود آمده و اغلب آدم‌ها دنبال زیبایی مصنوعی هستند. من به انجام عمل‌های جراحی در صورت معتقد نیستم و به نظرم خداوند هر عضوی از چهره را به هر شكلي که آفریده زیباست. افرادی هستند که چهره‌شان پس از عمل جراحی بینی به مراتب بدتر از قبل شده است و به قول معروف با صورت‌شان تناسب ندارد.»

جوانسازی مادران به توصیه فرزندان

مورد بعدی خانمی ۴۵ ساله است که با انگیزه رفع چین‌وچروک پیشانی و صورت به مرکز زیبایی مراجعه کرده است. او می‌گوید: «من به اصرار ۲ دختر جوانی که دارم به این مرکز آمده‌ام. آنها آنقدر برایم از جوانسازی پوست و رفع چین و چروک صورت حرف زدند که راضی شدم برای مشاوره به این مرکز مراجعه کنم.» او البته کمی هم از این کار وحشت دارد! بخوانید: «امیدوارم دست این پزشک به قول معروف سبک باشد و دچار مشکل نشوم.»

ابروهای شیطانی!

… و حالا فرهاد؛ پسر جوانی که ۲ سال پیش، بینی خود را عمل کرده و حالا برای تزریق بوتاکس به این کلینیک آمده که ابروهایش بالا برود و به قول معروف «ابروی شیطانی» داشته باشد! حرف‌های پسری با ابروهای شیطانی را بخوانید:« ۲ سال قبل هزینه هنگفتی پرداختم برای جراحی زیبایی بینی‌ام که به نظرم ظاهر خوبی نداشت. درضمن بعد از آن دچار تنگی نفس شدم و نه شب می‌توانم درست بخوابم و نه می‌توانم به ورزش مورد علاقه‌ام که شناست، بپردازم.»

منبع-مجله زندگی ایده آل