imagesدود کردن ماری جوآنا و اعتیاد به ان نه تنها درمانی برای اختلال خواب نیست ،بلکه باعث می شود فرد پس از برخاستن از خواب احساس خستگی کند.

یافته های تازه نشان می دهند، افرادی که ماری جوآنا دود می کنند به سختی به خواب می روند و در طول روز احساس خستگی و خمودگی می کنند.

های دکتربه نقل از هلث دی، محققان دانشگاه پنسیلوانیا اعلام کردند، بزرگسالانی که دود کردن ماری جوآنا را پیش از 15 سالگی آغاز کرده اند، دو برابر بیشتر از افرادی که چنین نکرده اند به سختی به خواب می روند و پس از برخاستن از خواب احساس خستگی می کنند.

 

دکتر مایکل گرندر، استاد روان پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا و سرپرست این مطالعه گفت:” به احتمال زیاد، افرادی که از اختلال خواب رنج می برند، برای تسکین علایم بیماری و خوابیدن ماری جوآنا دود می کنند. ” 

او افزود:” آمار معتادان به ماری جوآنا که از اختلال خواب رنج می برند بسیار زیاد است. به معنای دیگر، ابتلا به اختلال خواب عامل وابستگی افراد به این ماده مخدر نیست. “

با این وجود، دانشمندان معتقدند، مبتلایان به اختلال خواب، به جای دود کردن ماری جوآنا باید از روش های درمانی موثر استفاده کنند. 

دکتر گرندر گفت:” به عنوان مثال، به جای دارو درمانی که تاثیر زیادی در درمان اختلال خواب نمی گذارد، بهتر است از رفتار درمانی شناختی استفاده شود تا مغز برای خوابیدن آماده شود. “

دکتر گرندر و همکارانش، اطلاعات پزشکی بیش از هزار و هشتصد بزرگسال آمریکایی که در فاصله سال های 2007 و 2008 در پژوهش های گوناگون شرکت کرده بودند را تجزیه و تحلیل کردند. 

شرکت کنندگان اعلام کرده بودند، ابتلا به اختلال خواب و سن در دود کردن ماری جوآنا نقش تعیین کننده ای داشته است.

محققان اعلام کردند، افرادی که پیش از 15 سالگی دود کردن ماری جوآنا را آغاز کرده اند، دست کم 80 درصد بیشتر از اشخاصی که چنین نکرده اند با اختلال خواب دست و پنجه نرم می کنند.