شاید برخی از کارشناسان حوزه سلامت و تغذیه در خصوص مصرف چای و فواید سلامتی آن تردید داشته باشند، اما در حقیقت مصرف و نوشیدن چای خواص سلامتی زیادی دارد که با هم به مرور برخی از آن ها می پردازیم.

چای بیشتر از چیزی که فکرش را می‎کنید برایتان مفید است. در این مطلب به ۵ مورد از خواص آن اشاره می‎کنیم. چای یکی از انواع نوشیدنی است که در سراسر دنیا آن را جایگزینی مناسب برای قهوه می‌دانند. این نوشیدنی نه تنها داخل بدن، بلکه بیرون آن هم اثرات مفیدی دارد. در زیر به برخی از مزایای آن اشاره می‎کنیم:

از بین بردن بوی بد پا

هیچ کس دوست ندارد پاهایی بدبو داشته باشد. چای یکی از بهترین خوراکی‌ها برای مبارزه با بوی پا است. تانیک اسید موجود در آن باکتری‌ها را می‎کشد و حفره‌های باز پوست را می‎بندد. در نتیجه پاها کمتر عرق می‌کنند. اگر بتوانید پاهایتان را هر روز بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در چای دم کشیده قرار دهید، کمک زیادی به از بین بردن بوی آن کرده‎اید.

کمک به سلامتی لثه

چای دارای تانیک اسید است و این ماده به مقاوم شدن لثه‌ها کمک کند. نه تنها نوشیدن چای، بلکه قرار دادن چای کیسه‌‌ای استفاده شده روی لثه‌ها باعث مقاوم شدن آن‌ها می‎شوند.

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

قوی کردن سیستم ایمنی بدن بسیار ساده‎تر از چیزی است که فکر می‎کنید. کارهایی است که اگر انجام دهید به طرز مشهودی از مریضی به دور خواهید ماند و یکی از آن کارها نوشیدن چای است. چای خاصیت آنتی اکسیدان هم دارد که برای بدن بسیار مناسب است.

مناسب برای چشم

اگر چیزی وارد چشمتان شده، خراشی برداشته یا بیش از اندازه خشک شده و در واقع به هر شکلی آسیب دیده است بهتر است آن را با چای بشویید. چند قطره چای داخل چشمتان بریزید و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه بماند. همچنین می‌‎توانید در این ۱۰ دقیقه که چشمتان بسته است کیسه چای را هم پشت پلکتان بگذارید.

دشمن بزرگ آلرژی‌ها

خیلی از افراد به بهار و پاییز حساسیت دارند. بهتر است بدانید دوای این درد را می‎‌توانید در لیوان مورد علاقه‎تان داشته باشید. چای سرشار از فلاونوئید است که یکی از برترین محافظان بدن مقابل آلرژی‌ها است. روزی چند وعده چای بنوشید تا ببینید چطور با آلرژی مبارزه می‎کند.

منبع/همشهری