مژه ها هم نقش محافظت از چشم در مقابل آلودگی های مختلف را بر عهده دارند و هم عامل زیبایی صورت انسان هستند به همین دلیل مراقبت و تقویت مژه ها به خصوص برای خانم ها حائز اهمیت است.

مژه‌ها به عنوان اجزایی بسیار حساس و در عین حال مفید و زیبا به شمار می‌روند و برای خانم‌ها داشتن مژه‌های زیبا بسیار مهم است در اینجا به معرفی راهکار‌های مناسبی می‌پردازیم که به خانم‌ها برای تقویت مژه هایشان کمک می‌کند.

مژه‌هایی زیبا با استفاده از وازلین

وازلین کمک بسیار زیادی به رشد و تقویت مژه‌ها می‌کند برای داشتن مژه‌های زیبا کمی وازلین را به آرامی بین دو انگشت خود بگذارید و با گرمای انگشتان ماساژ دهید، سپس آنرا به بالای پلک‌ها و مژه‌ها، از گوشه داخلی به سمت خارج بمالید. توجه داشته باشید که اینکار را با ملایمت انجام دهید. پس از گذشت تنها چند دقیقه، با یک پارچه بسیار نرم اضافات آن را بردارید.

روغن کرچک و مژه‌هایی پرپشت

همانطور که میدانید برای داشتن ابرو‌ها و مژه‌هایی پرپشت و زیبا، روغن کرچک گزینه‌ای بسیار عالی و موثر شناخته شده است. هر شب مقداری از این روغن را بر روی مژه‌ها بمالید و پس از مدتی کوتاه شاهد ضخیم‌تر شدن مژه‌ها و رشد مژه‌های جدید باشید.

شیر، عامل تقویت مژه‌ها

یکی دیگر از موارد برای تقویت مژه‌، شیر است. شب‌ها کمی پنبه را در شیر گرم بزنید و با آن روی پلک‌ها را به آرامی ماساژ و اجازه دهید شیر کاملا جذب پوست شود و آنرا نشویید با همین ماسک بخوابید. با این راه کار پس از مدتی از دیدن مژه‌های بلند و درخشان خود حیرت زده خواهید شد.

تقویت مژه‌ها توسط ویتامین Bکمپلکس

اگر مژه هایتان در اثر استفاده از وسایل آرایشی آسیب دیده اند باید صبر کنید تا آن‌ها مجددا رشد کنند این نکته را باید یاد آوری کنیم که طول مژه ژنتیکی است، اما راه‌های طبیعی خاصی برای تقویت مژه وجود دارد برای مثال بیوتین به رشد سریع و تقویت مو کمک می‌کند. ویتامین B کمپلکس که در برخی غذا‌ها از جمله ویتامین گردو، بادام، موز، سفیده تخم مرغ و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود هم کمک شایانی به تقویت مژه‌هایتان می‌کند.

روغن زیتون و مژه‌هایی زیبا

روغن زیتون در تقویت مو، ابرو و مژه عملکرد بسیار خوبی دارد. برای داشتن مژه‌هایی خوب شب‌ها قبل از خواب از روغن زیتون استفاده نمایید. به منظور انجام این کار، شما به یک برس مژه تمیز نیاز دارید. برس مژه را به روغن زیتون آغشته کرده و آن را به مژه‌های خود بزنید. در صورت نداشتن برس، می‌توانید انگشت خود را به روغن آغشته کرده و بر مژه‌های خود بکشید. صبح روز بعد، می‌توانید به سادگی صورت و مژه‌های خود را بشویید.

جلوگیری از ریزش مژه با سفیده تخم مرغ و روغن کرچک

اغلب ممکن است از ریزش مژه‌های خود گله‌مند باشید. اگر قصد تقویت آن‌ها را دارید، فقط از ترکیب سفیده تخم مرغ و روغن کرچک استفاده نمایید. چند قطره روغن کرچک را با مقداری سفیده تخم مرغ در مخلوط کن بریزید و آن‌ها را کاملا با هم مخلوط کنید. سپس با برس مژه، آن ترکیب را بر روی مژه‌های خود قرار دهید و بگذارید در تمام طول شب بر روی مژه‌های شما بماند.

کاهش زمان استفاده از لوازم آرایش

مژه‌های شما به هوای تازه نیاز دارند؛ بنابراین، به محض ورود به منزل، در اولین فرصت مواد آرایشی را از چشمانتان پاک کنید. زمان استفاده از لوازم آرایش را تا آنجا که می‌توانید کوتاه کنید و هنگام شستشوی صورت و مژه‌ها از پاک شدن مواد آرایشی کاملا مطمئن شوید.

از مژه مصنوعی استفاده نکنید

مژه مصنوعی به مژه‌های طبیعی آسیب می‌رسانند. بنابراین، در صورت نیاز نداشتن به مژه مصنوعی از آن استفاده نکنید. همچنین مژه‌ها بر اثر شوره چشم، به شدت آسیب می‌بینند. بنابراین، با مراجعه به پزشک، از این امر مطمئن شوید که شوره چشم ندارید. شوره چشم، باعث تضعیف مژه‌ها و ریزش آن‌ها می‌گردد.
سرمه باعث تقویت مژه نمی‌شود

بسیاری از افراد به منظور تقویت مژه و ابرو‌های خود از سرمه استفاده می‌کنند و بر این باور هستند که سرمه بسیار مفید می‌باشد، اما در ترکیب سرمه، سرب وجود دارد که برای سلامتی مژه‌ها مضر است.

 

غذای سالم بخورید مژه زیبا داشته باشید

سعی کنید میوه‌ها و سبزیجات سالم مصرف کنید زیرا آن‌ها ویتامین‌ها و پروتئین‌های ضروری و مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. در ضمن همه نوع حبوبات را به وعده‌هایی غذایی خود، اضافه نمایید. ماهی، گوشت سفید و قرمز نیز، برای سلامتی مژه‌ها بسیار ضروری هستند. در واقع می‌توان گفت که سلامت داخلی بدن، باعث زیبایی خارجی آن می‌گردد.

منبع/همشهری