قص532535

سنین بلوغ از مهم‌ترین دوره‌های زندگی یک فرد است،مخصوصا دختران که مادران اینده اند،هم ورزش و هم تغذیه خوب برای سلامت طولانی مدت دختران ضروری است که امروزه به ان توجه کمتری دارند

اکثریت دختران نوجوان از ورزش و نیاز های تغذیه ای خود غفلت می کنند.نکته قابل توجه این است که فقط ۲۰ درصد دختران دبیرستانی احتمالا ۵ وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز مصرف می کنند و یا سه لیوان شیر در روز می نوشند. امروزه دختران نوجوان کمترین فعالیت را در جامعه دارند.

در حالیکه در کشورهای پیشرفته ۶۱ درصد دانش آموزان پسر در تیم های ورزشی بازی می کنند,فقط ۵۰درصد دختران در تیم های ورزشی شرکت می کنند. همچنین در حالیکه تقریباَ سه چهارم پسران در فعالیت هایی شرکت می کنند که باعث می شود برای ۲۰ دقیقه یا بیشتر و ۳ روز در هفته یا بیشتر عرق کنند و تند نفس بکشند فقط نیمی از دختران ان وضعیت را دارند. . برای مثال: ورزش کمک می کند که استخوانها, عضلات و مفاصل ساخته و حفظ شوند,وزن کنترل شود و وقوع فشار خون بالا را به تاخیر می اندازد. در حقیقت میزان ورزش دختران بین ۱۲-۱۸ سالگی یک عامل مهم در پیشگیری از شکستگی لگن بعد از یائسگی.

 
تغذیه خوب نیز از عوامل مهم می باشد. چون یک دختر نوجوان در طی نوجوانی از هر زمان دیگری از زندگی (غیر از زمان نوزادی) رشد سریعتری دارد. در سنین نوجوانی وی نیاز به انبوهی از ویتامینها و مواد معدنی و همچنین بطور متوسط۲۲۰۰ کالری روزانه دارد که در غذاها یافت می شود. اما اغلب دختران نوجوان میزان کافی از این مواد غذایی حیاتی دریافت نمیکنند.

 

همچنین اغلب دچار کمبود کلسیم هستند.زیرا زمانی که به نوجوانی می رسند میزان مصرغ شیر را کاهش میدهند. تقریباَ نیمی از توده استخوانی زنان در طی نوجوانی تشکیل می شود و مصرف کم کلسیم در این زمان ممکن است بعدها منجر به پوکی استخوان شود. همچنین دختران آهن کافی دریافت نمی کنند ,

 

چون هم از طریق خونریزی قاعدگی آهن از دست می دهند و هم اینکه ممکن است دارای رژیم غذایی متنوعی نداشته باشند و یا غذاهی غنی از آهن مانند گوشت قرمز به اندازه کافی مصرف نکنند که د ر اینصورت مبتلا به کم خونی می شوند. همچنین یک مطالعه نشان داده که حتی فقر آهن خفیف می تواند منجر به نمرات امتحانی پایین تر در ریاضیات شود و این یک توضیح احتمالی برای این نکته باشد که چرا دختران نوجوان از لحاظ ریاضیات از پسران ضعیف تر ند.
به این دلایل مشخص می شود که لر عهده والدین است که یک رژیم غذایی مناسب لرای دختران(و پسرانشان) تهیه کنند. رژیمی که حداقل ۵ نوبت در روز میوه و سبزیجات و سه لیوان یا ۲۵۰سی سی شیر در آن وجود داشته باشد.
▪ برا ی ا ینکه نوجوان شما تغذیه مناسب داته باشد به نکات زیر توجه کنید:
ـ کار را ساده کنید: مواد غذایی مانند برش های میوه , پنیر, ماست و پاپئ کورن بدون کره را در دسترس آنا ن قرار دهید.
ـ نوشابه مصرف نکنید و حتی آنها را در خانه نگهداری نکنید.
ـ دختران را در آشپزخانه بخوانید و آنها را مسئول خرید بعضی از مواد غذایی و سبزیجات مصرف خانواده کنید تا یاد بگیرند چگونه انتخاب غذایی خوب و مناسبی داشته باشند.
ـ اگر شام خانواده با عجله صرف می شود باز هم باید مغذی باشد وقتی بیرون غذا می خورید دخترتان راتشویق کنید انتخاب های غذایی مناسب مانند سالادو سبزیجات پخته داشته باشد.
▪ نکاتی برای به حرکت در آوردن دختران
ـ چه به شکل تیم های متشکل ورزشی و چه به شکل برنامه های ورزشی فردی پیام اصلی به دختران باید این باشد که بیرون بیایند و حرکت کنند.
ـ دختران را تشویق کنید تا فعالیتهای ورزشی جدید مانند صخره نوردی یا اسکی داشته باشند.
ـ ورزش را یک امر خانوادگی کنید . فعالیت ورزشی را در نظر بگیرید که همه از انجام آن با یکدیگر لذت ببرند.
ـ آنها راتشویق به پیاده روی کنید و از آنان بخواهید که مرتبا پیاده روی را افزایش دهند.