آرتروز

یکی از نشانه های آرتروز، درد و محدودیت در حرکت کردن می باشد و اگر این علائم با دارو حل نشوند، نیاز به جراحی برای درمان خواهد داشت. همچنین این بیماری در افرادی که بالای 60 سال سن دارند رخ می دهد و در سن پایین بر اثر تصادف و شکستگی ها ممکن است که در فرد رخ دهد.

سهراب کیهانی در ارتباط با برگزاری بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی، اظهار داشت: این کنگره ۲۹ آبان ماه تا ۳ آذر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود و مباحث مربوط به جراحی‌های مفصل هیپ، زانو، شانه، مچ دست، مچ پا و تروما در آن مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد، حدود ۱۱ مهمان خارجی نیز در این کنگره حضور دارند.

وی با بیان اینکه امروزه در حوزه جراحی‌های ارتوپدی، کشور ما جایگاه بسیار خوبی دارد، افزود: در حوزه پژوهش و مقالات ضعف داریم، البته طی سال‌های اخیر تلاش شده که اقدامات موثری در این راستا صورت گیرد. متأسفانه در حوزه علم‌آفرینی فعالیت زیادی نداشته‌ایم و بودجه‌های تحقیقاتی یا اندک است یا دیر به دست افراد می‌رسد.

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی به اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: معتقد هستم که علیرغم وجود محدودیت‌ها موفقیت‌های خوبی در کشور حاصل شده ولی در ارتباط با تجهیزات و تولیدات داخلی در حوزه پزشکی باید قوی‌تر عمل کنیم و صرفا نمی‌توان مصرف‌کننده محصولات خارجی بود.

کیهانی در مورد اینکه تجهیزات پزشکی در حوزه ارتوپدی چه وضعیتی در حال حاضر دارد، گفت: همه چیز در جراحی ارتوپدی تنها به وسیله بستگی ندارد، البته اجرای طرح تحول اشکالاتی به همراه داشت ولی به هر حال بار روی مریض را برداشت و هزینه جراحی زانو را به شدت کاهش داد. مشکلات طرح تحول نیز باید منطقی حل شود و پردازش آن توسط افراد حاذق صورت گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن جراحان ارتوپدی ایران، وی در مورد اینکه چه مشکلاتی می‌تواند سبب شود فرد نیازمند جراحی زانو شود، گفت: تروما، شکستگی‌ها، پارگی رباط صلیبی و در برخی از افراد آرتروز در سن بالا می‌تواند منجر به جراحی زانو شود.

بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران ۲۹ آبان تا ۳ آذر در هتل المپیک برگزار می‌شود.

منبع: