آموزش دادن علاوه بر بیمار باید برای خانواده آنان نیز مد نظر قرار گیرد و پرستاران نقش مهمی را در این مقوله داشته و کمک شایان در درمان بیماران دیابتی می شود.

دیابت
به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از وب دا در دانشکده علوم پزشکی زابل دکتر محمد حسن محمدی در اولین کنگره سراسری پرستاری دیابت در شهرستان زابل این مطلب را بیان کرد و گفت: با توجه به رسالت دانشگاه ها در برگزاری همایش ها و کنگره های علمی، پژوهشی که منجر به یافتن راهکارها و اطلاعات جدید علمی می شود دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز اقدام به برگزاری همایش سراسری پرستاری و دیابت کرد که تبادل اطلاعات در همایش بین اساتید موجب دستیابی آنان به یافته های جدید و بیشتر در خصوص بیماری دیابت خواهد شد و آموزش نقش بسیار تاثیر گذاری در این نوع بیماری که از شایع ترین بیماریهای غدد درون ریزاست، دارد.

وی افزود: آموزش دادن علاوه بر  بیمار باید برای خانواده آنان نیز مد نظر قرار گیرد و پرستاران نقش مهمی را در این مقوله داشته و کمک شایان در درمان بیماران دیابتی می شود.

دکتر محمدی در خصوص عوارض بیماری دیابت نیز نکاتی را عنوان کرد که از جمله در دراز مدت موجب سکته های مغزی، قلبی، از کار افتادن کلیه ها ، مشکلات دستگاه گوارش و ناراحتی چشم که اگر نکات درمان بخوبی اجرا نشود موجب کوری نیز خواهد شد.

وی در خاتمه گفت درمان و آموزش باعث شده است که عمر بیماران دیابتی طولانی تر شود.

حسین شهدادی دبیر همایش و رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشکده علوم پزشکی زابل نیز گفت: با دو فرا خوانی که به دانشگاه های سراسر کشور انجام شد 190 مقاله به دبیر خانه رسید . پس از ارزیابی هیئت علمی 34 مقاله بصورت سخنرانی و 75 مقاله بصورت پوستر پذیرفته شد و طی 18 آبان تا 20 آبانماه در سالن آمفی تئاتر زابل و مقاله های با موضوعاتی چون زخم پای دیابتی، نروپاتی دیابتی، اختلالات گوارشی و کلیوی، دیابت حاملگی، حاملگی در دیابت ارائه خواهد شد.

وی از ایراد هشت سخنرانی با موضوعات تعریف، کلیات و معیارهای تشخیصی دیابت، پیشرفت های جدید در مراقبت از بیماران دیابتی، اورژانس دیابت، فشار خون و قلب از متخصصان رشته های مختلف در این همایش سخن گفت.

قابل ذکر است پژوهشگران و متخصصین بیش از 20 دانشگاه کشور در این همایش مقاله های خود را  ارائه می دهند. این همایش با حضور آقای حسین کیخا  فرماندار شهرستان زابل، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا خدری مسئول دفتر نهاد در دانشگاه، سرپرست و معاونان، استادان و پرسنل دانشگاه در سالن آمفی تئاتر دانشگاه زابل برگزار شد.