سبک زندگی شما یکی از مهم ترین عوامل در بروز بیماری و یا سلامتی شما است. عواملی متعددی وجود دارند که می توانند موجب بروز بیماری و یا تقویت سلامتی در شما شوند؛ برخی عادت های غلط که شاید به ذهنتان هم نرسد می توانند به راحتی سلامتی شما را تحت الشعاع قرار دهند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

کارشناسان سلامت معتقدند در کنار استعمال سیگار عادات مضر دیگری نیز وجود دارند که همچون مصرف دخانیات کشنده هستند.

در میان فاکتورهای خطرزای متعدد برای سلامتی بسیاری از آنها از تمایل فزاینده بشر برای سبک زندگی انزوا گرایانه و کم‌تحرک ناشی می‌شود.

تنهایی:

رشد رسانه‌های اجتماعی باعث همه‌گیری تنهایی در سراسر جهان شده است که می‌تواند کشنده باشد. نتایج یک تحقیق نشان داده تنهایی دوره عمر فرد را همچون استعمال 15 سیگار در روز کاهش می‌دهد.

نشستن:

مطالعه انجام شده در سال 2014 نشان داد نشستن در تمام روز خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف را افزایش می‌دهد. هر دو ساعت زمان بیشتری که فرد بی تحرک و در حال نشسته است بیشتر احتمال دارد در معرض ابتلا به سرطان روده و ریه قرار گیرد به رغم اینکه در طول روز ورزش کرده باشد.

کمبود خواب:

مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا کمبود خواب را مشکل سلامت عمومی اعلام کرده و حدود 50 تا 70 میلیون نفر از مردم این کشور دچار اختلال خواب یا بی خوابی هستند.

در سال 2015 در مطالعه‌ای تاکید شد نداشتن خواب کافی همچون مصرف مداوم سیگار خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد.

برنزه کردن:

برنزه کردن با دستگاه ممکن است شبیه به نوع کنترل شده حمام آفتاب به نظر برسد اما هر دوی این روش‌ها از استعمال سیگار خطرناک‌تر هستند.

رژیم غذایی نامناسب: شواهد حاکی از آن است که مصرف خوراکی‌های شیرین و فرآوری شده و سرشار از چربی‌های اشباع شده فرد را همچون استعمال سیگار در معرض انواع بیماری‌های کشنده قرار می‌دهد.

 

منبع: برنا