kabade-charb2

کبد چرب به دلیل  رژیم غذایی غلط، تحرک بدنی نداشتن  و استفاده از الکل است. کبد چرب نخستین مرحله صدمه کبدی است و شاید در ادامه با التهاب کبد و سرطان کبد همراه شود. خوشبختانه معالجات گیاهی فراوانی برای این بیماری وجود دارد که در زیر  تعدادی از آنها را بیان میکنیم

زرشک :  کبد را تقویت می‌کند و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. البته میزان مصرف بصورت مکمل 400 میلی‌گرم در روز است. در صورت مصرف بیش از حد، باعث مسمومیت می‌شود. همچنین در زنان باردار ممکن است سبب سقط جنین شود و بهتر است زنان باردار از مصرف بیش از اندازه‌ی آن خودداری کنند.

ارجنگ : به هضم غذا کمک می‌کند. به شکل تنتور در داروخانه‌ها یافت می‌شود و میزان مصرف آن یک میلی‌لیتر در روز است. استفاده مداوم از آن سبب اسهال می‌شود. زنان باردار باید از مصرف آن پرهیز کنند.

قاصدک : یک تمیزکننده قوی کبد است و آن را بصورت خام می‌توان مصرف کرد. به شکل تنتور یا مکمل نیز در داروخانه ها یافت می‌شود. عوارض جانبی آن ممکن است سوءهاضمه یا ورم پوستی باشد.

ریشه‌ی کوشاد یا جنتیانا : به هضم غذا کمک می‎‌کند و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد. بصورت قرص مکمل در داروخانه یافت می‌شود و روزانه 3 تا 6 قرص باید مصرف شود. عوارض جانبی شامل سردرد خفیف است.

گُلدن سیل (Golden seal) : تصفیه کننده کبد است. در صورتی که مکمل آن را مصرف می‌کنید حدود 4 تا 6 گرم در روز کافی است. عوارض جانبی شامل مشکلات هاضمه، عصبیت است. زنان باردار از مصرف آن باید پرهیز کنند.

منبع-http://fa.parsiteb.com