دکتر

یکی از مشکلات بسیار شایع در زنان، کم تحرکی و چاقی می باشد که این دو باعث به وجود آمدن مشکلات قامتی و اختلالات کف لگنی می شود که گاهی اوقات درمان آن ها بسیار دشوار می شود. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص فقر حرکتی و بروز مشکلات قامتی در زنان کشور را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

عضو کمیته سلامت زنان مرکز تحقیقات فیزیوتراپی فقر حرکتی و چاقی را از مهمترین مشکلات در حوزه سلامت زنان دانست و گفت: این دو وضعیت سبب بروز مشکلات قامتی و اختلالات کف لگنی زیادی به ویژه در زنان می شود که درمان آنها گاهی بسیار دشوار است.

دکتر فریده دهقان منشادی روز پنجشنبه اظهار کرد: شیوع چاقی در دنیا حدود 35 درصد است اما در ایران به حدود 50 درصد جمعیت رسیده است و در بین زنان شیوع بیشتری دارد؛ یکی از مهمترین دلایل چاقی ناشی از فقر حرکتی و تغذیه نامناسب است.
وی افزود: مهمترین مشکلی که در بین زنان ایرانی شایع است، اختلالات قامتی است؛ شانه های خم شده، قوز پشت، تغییر شکل ناحیه کمر مانند افزایش زاویه لوردوز (گودی کمر) و حتی مشکلاتی که در مفصل زانو تحت عنوان سندرم درد زانو شناخته می شود، از جمله این اختلالات است.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: این مشکلات بیشتر در گروه سنی جوانان (دختران و پسران) شیوع دارد اما به طور کلی شیوع آن در زنان جوان بیشتر است و مشکلات زیادی برای آنها ایجاد می کند.
دهقان منشادی در مورد شیوع شانه های خم شده یا گرد (راند شولدر) در زنان جوان گفت: طبق مطالعه ای که در کشور انجام شده است، شیوع عارضه شانه های خم شده که یک اختلال وضعیتی (پوسچرال) است در دختران ایرانی شیوع بسیار بیشتری نسبت به پسران دارد و حدود دو تا سه برابر است.
وی اظهار کرد: شیوع بالای این عارضه در دختران می تواند ناشی از فقر حرکتی، چاقی و سبک غلط زندگی آنها باشد که یکی از دلایل آن به استفاده زیاد از شبکه های مجازی و رایانه برمی گردد که سبب کم تحرکی بیشتر در عصر حاضر شده است.
دهقان منشادی تاکید کرد: البته استفاده زیاد از رایانه و کم تحرکی ناشی از آن در بین همه افراد جامعه شایع است اما عوارض آن در دختران بروز بیشتری دارد.
وی گفت: ادامه این روند در زندگی زنان، سبب بروز مشکلات حادتر در سنین میانسالی آنان می شود و هرچه سن بالاتر رود، این مشکلات بیشتر و درمان آنها سخت تر می شود.

 اختلالات کف لگن

عضو انجمن فیزیوتراپی ایران و دکترای تخصصی فیزیوتراپی در مورد بروز اختلالات کف لگن در اثر کم تحرکی نیز توضیح داد: از شایع ترین اختلالات کف لگن در زنان بی اختیاری ادرار، بی اختیاری دفع و یبوست است.
دهقان منشادی گفت: از یبوست به عنوان اختلال دفع یاد می شود و در زنان جوان 20 تا 40 ساله شیوع بیشتری دارد.
وی یکی از راه های درمان بی اختیاری های ناشی از اختلالات کف لگن را انجام اعمال جراحی دانست و افزود: درصد زیادی از این جراحی ها ناموفق است؛ به طوری که مطالعات نشان می دهد در آمریکا حدود 25 درصد جراحی هایی که برای رفع افتادگی مثانه و بی اختیاری ادراری انجام می شود، ناموفق بوده یعنی از هر چهار جراحی یکی از آنها ناموفق است و در ایران نیز آمار در همین حدود است.
دهقان منشادی ادامه داد: روش دیگر استفاده از روش های فیزیوتراپی است؛ این روش ها بسیار مناسب تر از روش تهاجمی جراحی است و هزینه های مالی و روانی کمتری بر بیمار تحمیل می کند.
وی در خصوص اختلالات دفع نیز گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به این عارضه پس از مراجعات متعدد به متخصصان گوارش و جراحان کلورکتال متوجه می شوند که از نظر پزشکی مشکلی ندارند و اختلال آنها یک اختلال عملکردی است که باید با فیزیوتراپی برطرف شود.
دهقان منشادی ادامه داد: مشاهدات بالینی نشان می دهند افرادی که از روش های مختلف مانند تغییر رژیم غذایی و مصرف ملین ها جواب نگرفته اند، با استفاده از روش های درمانی فیزیوتراپی جواب گرفته و از عوارض داروهای ملین نجات پیدا کرده اند.
عضو کمیته سلامت زنان مرکز تحقیقات فیزیوتراپی پیشگیری از بروز بیماری و عوارض ناشی از آن را بهترین روش و رویکرد دانست و گفت: درست است که فیزیوتراپی می تواند به رفع اینگونه عوارض کمک کند اما زنان به عنوان مادران جامعه و به دلیل وظیفه سنگینی که در این راستا برعهده دارند، باید با انجام ورزش و افزایش تحرک روزانه مانع از بروز این عوارض شوند و از سلامت خود محافظت کنند.

منبع: ایرنا