چای بادرنجبویه

چای بادرنجبویه دارای فواید درمانی بسیاری می باشد. با مصرف این دمنوش می توانید خواب بهتری داشته باشید چون تاثیر آرام بخشی دارد. همچنین مصرف چای بادرنجبویه باعث تسکین سوء هاضمه می شود. در این مقاله از دکتر سلام به فواید درمانی چای بادرنجبویه پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

مصرف دم‌نوش بادرنجبویه دارای تاثیر آرام‌بخش است و به خواب بهتر کمک می‌کند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که بادرنجبویه برای درمان بی خوابی و اضطراب مفید است، اما محققان در بسیاری از آزمایش‌های بالینی از ترکیب بادرنجبویه و گیاهان دیگر مانند بابونه و سنبل‌الطیب استفاده می‌کنند.

بادرنجبویه، یکی از گیاهانی است که به خانواده نعناع تعلق دارد و از قرن‌ها پیش برای درمان اضطراب،‌ اختلالات خواب، سوء هاضمه و بهبودی زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید دم‌نوش بادرنجبویه را با خیساندن یک قاشق چای‌خوری از بادرنجبویه خشک‌شده در آب جوش تهیه کنید و تا ۴ بار در روز این دم‌نوش را بنوشید. برگ‌های بادرنجبویه فقط باید بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب جوش باقی بمانند تا کاملا دم بکشند.

درمان بی‌خوابی

مصرف دم‌نوش بادرنجبویه دارای تاثیر آرام‌بخش است و به خواب بهتر کمک می‌کند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که بادرنجبویه برای درمان بی‌خوابی و اضطراب مفید است، اما محققان در بسیاری از آزمایش‌های بالینی از ترکیب بادرنجبویه و گیاهان دیگر مانند بابونه و سنبل‌الطیب استفاده می‌کنند. محققان دانشگاه میشیگان هم اخیرا از بادرنجبویه و سنبل‌الطیب برای تهیه یک داروی مخصوص بی‌خوابی استفاده کرده‌اند. یافته‌های آنان نشان می‌دهد که این ترکیب گیاهی به‌اندازه دارو تریازولام موثر است و واقعا می‌تواند زمان خوابیدن و کیفیت خواب را در افراد مبتلا به بی‌خوابی به وضعیت بهتری برساند.

تسکین سوء هاضمه

شما می‌توانید از دم‌نوش بادرنجبویه برای مقابله با سوء هاضمه نیز استفاده کنید. بادرنجبویه به‌طور سنتی برای بهبودی هاضمه و تسکین مشکلات دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. مطالعات امروزی هم نشان داده‌اند که بادرنجبویه برای درمان سوء هاضمه واقعا مفید است. در این زمینه نیز محققان استفاده از بادرنجبویه را در کنار گیاهان دیگر توصیه می‌کنند. به‌عنوان مثال، ترکیب بادرنجبویه با نعناع، اثربخشی قابل توجهی برای تسکین ناراحتی معده دارد.

درمان تبخال

شما می‌توانید دم‌کرده بادرنجبویه را با هدف تسکین درد و التهاب روی تبخال‌ها استعمال کنید. بادرنجبویه حاوی فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک و دیگر ترکیبات مهمی است که همگی برای مقابله با ویروس تبخال مفید هستند. محققان دانشگاه جورج‌تاون هم می‌گویند که استعمال موضعی بادرنجبویه می‌تواند زخم‌های ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس را تسکین بدهد. در آزمایش‌های اخیر دانشگاه مریلند هم مشخص شده است که بادرنجبویه به‌طور چشمگیری، قرمزی و تورم ناشی از این مشکلات را بعد از ۲ روز تسکین می‌دهد، اما تغییری در میزان درد آن‌ها ایجاد نمی‌کند.

مقابله با علائم بیماری آلزایمر

طبق گزارش‌های دانشگاه مریلند، بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که دم‌نوش بادرنجبویه می‌تواند به درمان علائم ناشی از بیماری آلزایمر کمک کند. این مطالعات حاکی از آن هستند که بادرنجبویه می‌تواند به کاهش پریشانی ناشی از آلزایمر کمک کند و نقش موثری در بهبود عملکرد شناختی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر داشته باشد. محققان دانشگاه جورج‌تاون می‌گویند که بادرنجبویه می‌تواند حافظه را تقویت کند و اضطراب را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کاهش بدهد.

نکات مهم

توجه داشته باشید که بادرنجبویه می‌تواند با بعضی از داروها مانند داروهای تیروئید و داروهای HIV تداخل کند. بنابراین، قبل از مصرف دم‌نوش بادرنجبویه و برای جلوگیری از تداخل‌های احتمالی یا بروز مشکلات مختلف، حتما با پزشک خودتان درباره استفاده از این گیاه مشورت کنید.

منبع: سلامتیسم