مصرف نعناع و مشکلات گوارشی

برخی افراد با احساس کوچکترین مشکل گوارشی سراغ فرآورده های گیاه نعناع می روند. کپسول های نعنایی و عرق نعنا اولین درمان های دارویی هستند که این افراد در پیش میگیرند. عباسعلی محرابیان متخصص گوارش در این زمینه توصیه های ویژه ای به مبتلایان به امراض گوارشی کرده اند که در ادامه خواهید خواند.

یک متخصص گوارش گفت: طبق شواهد به دست آمده در تحقیق‌های مختلف، نعناع باعث تسکین علایم بیماری «روده تحریک‌پذیر» می‌شود.

عباسعلی محرابیان متخصص گوارش در خصوص روش‌های درمان «روده تحریک‌پذیر» اظهار داشت: طبیعت بیماری نشانگان روده تحریک‌پذیر به شکلی است که درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

مصرف نعناع و مشکلات گوارشی

وی افزود: یعنی داروهایی که برای بیماران تجویز می‌شوند، نمی‌تواند بیماری را به طور کامل از بین ببرد. بنابراین حدود نیمی از بیماران درصدد یافتن روش‌های جدیدتری برای درمان نشانگان روده تحریک‌پذیر هستند.

محرابیان با بیان اینکه انواع محصول‌های گیاه نعناع از جمله عرق آن و نیز کپسول‌های نعنایی اثر مثبتی روی بیماری نشانگان روده تحریک‌پذیر دارند، اظهار داشت: طبق شواهد به دست آمده در تحقیق‌های مختلف، نعناع باعث تسکین علایم نشانگان روده تحریک‌پذیر می‌شود.

مصرف نعناع و مشکلات گوارشی

وی ادامه داد: البته نباید در مصرف کپسول‌های نعناع زیاده‌روی کرد. چون این داروی گیاهی، باعث شل‌شدن دریچه گوارشی بین معده و مری می‌شود. بنابراین ممکن است اسید معده را داخل مری پس بزند و باعث بیماری ریفلاکس شود. در ضمن تهوع و سوزش اطراف مقعد هم دو عارضه جانبی کپسول نعناع هستند که به دلیل همین شل شدن اسفنکترهای گوارشی ایجاد می‌شود.

فارس