داشتن یک خواب کامل ارتباط مستقیمی با میزان سلامتی شما دارد. یک خواب خوب و کامل می تواند مقدمه ای بر شروع یک روز خوب باشد. اما متاسفانه امروزه افراد زیادی وجود دارند که از اختلالات خواب رنج می برند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی روش هایی برای داشتن یک خواب آسوده بپردازیم با دکتر سلام همراه باشید.

دانشمندان در آخرین یافته های شان 6 راهکار برای مقابله با بی خوابی یا بد خوابی هایی که گریبانگیر افراد می شود و آنها را آزار می دهد ارائه کرده اند.

دانشمندان می گویند گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش و یا خواندن کتاب داستان قبل از خواب مغز را از استرس های روزانه رها می کند.یک راه خوب آن است که به کتاب های صوتی گوش دهید و به این باور برسید که خواندن کتاب قصه و داستان قبل از خواب مخصوص بچه ها نیست.آنان بر داشتن یک برنامه صحیح غذایی تاکید دارند و می گویند خواب خوب با برنامه غذایی صحیح ارتباط دارد.

دوش گرفتن و ایجاد فضایی آرامش بخش نیز موثر است و به نوعی تمرین خواب محسوب می شود به این منظور نور تلویزیون را کم کرده و از کار با دستگاه های الکترونیکی اجتناب کنید.

دانشمندان به افراد سیگاری توصیه می کنند که از عصر به بعد دیگر سیگار نکشند چون مانع یک خواب خوب و راحت می شود.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش Sport نه تنها در حفظ سلامت تاثیر دارد بلکه بر بهداشت خواب و کیفیت آن نیز موثر است.اما آنان توصیه می کنند تا 4 ساعت قبل از خواب ورزش کنید.

آخرین نکته ای که دانشمندان به آن تاکید دارند در مورد کافئین و الکل است.تحقیقات نشان می دهد کافئین و الکل چرخه خواب را به هم می زند بنابراین از مصرف آن پرهیز کنید.

 

منبع: جام نیوز