کودکان در سنین کودکی از پدر و مادر خود الگو برداری می کنند، از این رو اگر والدین بتوانند کودک خود را در سنین پایین به کتاب خواندن عادت دهند، کودک با کتاب دوستی بیش تری برقرار می کند. یادتان باشد هر چقدر زمان بیشتری را با کتاب بگذرانید، بیشتر به آن عادت خواهید کرد.

شاید کاهش وزن و رسیدن به درآمد زیاد یکی از مهمترین اهدافی باشد که بسیار از مردم برای خودشان تعیین می‌کنند. اما کتاب خواندن می‌تواند باعث تعالی روحی و حتی جسمانی ما شود. یک کتاب خوب نیز می‌تواند باعث شود تا خواننده آن به یک رضایت درونی برسد و از خواندن آن کتاب نهایت لذت را ببرد اما کتاب خواندن فقط به خاطر لذت بردن نیست، بلکه شما با بالا بردن سرانه مطالعه می‌توانید از اعتبار خود دفاع کنید، هر چقدر بیشتر کتاب بخوانید درک و فهم شما نسبت به محیط اطراف بیشتر تغییر می‌کند.

همانطور که می‌دانید هر چقدر میزان مطالعه هر کشوری بیشتر باشد؛ مشکلات اجتماعی، اقتصادی، و حتی سیاسی آن کشور کمتر و آن کشور می‌تواند پیشرفت چشمگیری را تجربه کند. اگر شما قصد دارید به کتاب خواندن عادت کنید و آن را برای همیشه در برنامه روزانه خود لحاظ کنید، روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد. در ادامه با این راهکارها آشنا می‌شویم.

برای شروع هر کاری مقدماتی لازم است

اگر بخواهید کاری را به طور روزانه انجام دهید، باید به آن کار عادت کنید و عادت کردن به هر کاری شرایط خاص خودش را دارد. یکی از موارد مهم برای رسیدن به یک برنامه ریزی منظم، دوست داشتن کاری است که قرار است آن را انجام دهید. شما برای اینکه بتوانید به کتاب خواندن عادت کنید، ابتدا باید به آن علاقه‌مند شوید؛ به طور مثال کتاب‌هایی را برای شروع مطالعه انتخاب کنید که از مفاهیم آن‌ها خوش‌تان می‌آید. این کار به مرور زمان می‌تواند برای شما جذاب باشد. به غیر از نکاتی که ذکر شد راه‌های دیگری نیز وجود دارد که شما می‌توانید با پیروی از آن‌ها به کتاب خواندن عادت کنید و آن را بدون هیچ مشکلی در برنامه روزانه خود اجرا کنید.

تعیین زمان برای کتاب خواندن

سعی کنید برای شروع خواندن کتاب ۵ الی ۱۰ دقیقه و چند مرتبه در طول شبانه روز برنامه ریزی کنید. این کار باعث می‌شود از کتاب خواندن خسته نشوید و در ضمن در ساعت‌های مختلف شبانه روز دست به مطالعه می‌زنید. به طور مثال ۴۰ دقیقه از شبانه‌روز را برای کتاب خواندن اختصاص دهید. شما می‌توانید این ۴۰ دقیقه را به ۴ تا ده دقیقه تقسیم کنید. این روش کتاب خواندتن بسیار عالی است؛ چرا که در ظرف مدت ۱۰ دقیقه خسته نمی‌شوید و سعی می‌کنید تمام حواستان را در آن ۱۰ دقیقه روی کتاب خواندن متمکز کنید.

همیشه یک کتاب به همراه داشته باشید

هر کجا که می‌روید سعی کنید یک کتاب به همراه داشته باشید. شاید در طول مسیر شرایطی پیش بیاید که بتوانید کمی مطالعه داشته باشید؛ به طور مثال مسافت رسیدن تا محل کار و یا گیر کردن در ترافیک می‌تواند زمان خوبی برای مطالعه کردن باشد. لزومی ندارد که خودتان را با موبایل و یا دیگر وسایل الکترونیکی مشغول کنید، کتاب خواندن در وقت انتظار می‌تواند انتظارتان را نیز شیرین کند، چرا که احساس نمی‌کنید وقتتان به هدر می‌رود. این چنین اهمیت دادن به کتاب خود باعث می‌شود به خواندن آن نیز عادت کنید و این کار جزء جدایی ناپذیر زندگی‌تان شود.

لیستی از کتاب‌هایی که قرار است بخوانید، تهیه کنید

شما می‌توانید لیستی از کتاب‌هایی را که قرار است، مطالعه کنید را درون دفترچه یاداشت خود بنویسید و سعی کنید این دفترچه یادداشت دم دست تا باشد تا در صورت لزوم بدون هیچ گونه مشکلی به آن دسترسی داشته باشید. سعی کنید هر اخبار تازه‌ای در مورد کتاب‌های تازه منتشر شده شنیدید و یا دیدید درون این دفترچه یادداشت کنید. وقتی کتابی را مطالعه می‌کنید، زمان شروع مطالعه آن کتاب را درون همین دفترچه بنویسید و وقتی کتاب را تمام کردید، بنویسد که تمام شد. چنین کارهایی باعث می‌شود بعد از گذشت زمان به ارزش کتاب‌های خود دست یابید. علاوه بر این این کار شما را ترغیب می‌کند تا کتاب‌های بیشتری را مطالعه کنید.

به دنبال یک مکان آرام باشید

مکان آرامی را درون منزل خود پیدا کنید که در بیشتر موارد اتاق‌های خواب می‌توانند چنین شرایطی را برای شما به وجود آورند. سعی کنید در هنگام مطالعه به شیوه قرار گرفتن بدن خود نیز توجه داشته باشید؛ اگر شما به طور صحیح روی صندلی ننشینید خیلی زود خسته می‌شوید و همین خستگی می‌تواند شما را از خواندن کتاب باز دارد. محیط پیرامون در هنگام کتاب خواندن نباید تمرکزتان را بر هم بریزد. اگر درون اتاق خواب خود سیستم کامپیوتری دارید، سعی کنید با پوشاندن آن وسوسه نشوید تا روشن‌اش کنید. توجه داشته باشید در هنگام مطالعه موبایل خود را دم دست خود قرار ندهید، چون خیلی راحت حواستان پرت می‌شود، ترجیحا برای مدتی که کتاب می‌خوانید گوشی را در حالت بی صدا قرار دهید. اگر صدای تلویزیون شما را اذیت می‌کند، از خانواده خود محترمانه درخواست کنید تا کمی صدای تلویزیون و یا هر چیز دیگر که حواستان را پرت می‌کند را کم کنند.

به بچه‌ها خواندن را آموزش دهید

اگر فرزند دارید، سعی کنید آن‌ها را به کتاب خواندن عادت دهید؛ چرا که کودکان معمولا از والدین خود در سنین کودکی الگوبرداری می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا شما هم با آموزشی که به کودک خود می‌دهید با کتاب دوستی بیشتری برقرار کنید. یادتان باشد هر چقدر زمان بیشتری را با کتاب بگذرانید، بیشتر به آن عادت خواهید کرد. حال این کار چه با آموزش دادن باشد، چه اینکه خودتان مطالعه داشته باشید.

نتایج کار خود را بررسی کنید

سعی کنید در هنگام کتاب خواندن برای خود صفحاتی را که باید مطالعه کنید، مقرر کنید. وقتی که شما از عهده این مسئولیتی که برای خود تعیین کرده‌اید بر بیایید، احساس رضایت از خودتان خواهید داشت. شما می‌توانید به مرور زمان تعداد صفحات کتابی را که قرار است، مطالعه کنید، افزایش دهید. این چنین کارها پس از گذشت زمان باعث می‌شود، میزان مطالعه ما و سرعت خواندن‌تان بالا برود و این خود می‌تواند در شما انگیزه ایجاد کند و تشویقی باشد برای مطالعه بیشتر و در نتیجه عادت کردن به مطالعه کتاب ختم می‌شود.

عضو کتابخانه شوید

شما با عضویت در کتاب خانه می‌تواند در وروزهایی که خان تان شلوغ است به کتاب خوانه بروید و آنجا مطالعه کنید در ضمن عضویت در کتاب خوانه باعث می شد به کتاب های زیادی دسترسی داشته باشید. هم چنین در محیط کتاب خانه می توانید با اشخاصی که به مطالعه علاقه دارند آشنا شوید و از تجربه آن ها برای هرچه بهتر مطالعه کردن خود استفاده کنید.

کتاب خواندن را لذت بخش کنید

شما می‌توانید در هنگام کتاب خواند از نوشیدنی‌های مورد علاقه خود مصرف کنید. این کار باعث می‌شود که کتاب خواندن خسته‌کننده نباشد. حتی خوردن برخی تنقلات سالم نیز می‌تواند کاملا به سود شما باشد. به این ترتیب می‌توانید انرژی مورد نیاز برای مطالعه را به دست آورید. استفاده از صندلی راحتی نیز می‌تواند در کتاب خواندن شما تاثیر گذار باشد.

از موبایل و تلویزیون فاصله بگیرید

همه ما خوب می‌دانیم که تلویزیون و موبایل در بیشتر مواقع جنبه سرگرمی و وقت‌گذرانی دارند و عملا نمی‌توانند باعث تعالی مادی و حتی معنوی ما شوند، چه بسا که در بیشتر مواقع چنین وسایلی باعث گمراهی ما نیز می‌شوند. سعی کنید در طول شبانه روز دفعات سر زدن به موبایل و یا تلویزیون را کم کنید. شاید در اوایل کار بسیار مشکل باشد اما داشتن هدف می‌تواند در این امر به شما کمک کند. هر چقدر از چنین وسایل سرگرم کننده‌ای فاصله بگیرید، راحت‌تر می‌توانید به کتاب‌خواندن عادت کنید

منبع: الف