آگاهانه از شر موهای زائد خلاص شوید

بعد از چیپس و پفک، بیشترین تبلیغاتی که اغلب روزانه با آن مواجه می‌شویم تبلیغات مراکز لیزر، پوست و زیبایی، کاشت مو و مواردی مشابهند! همه این مراکز هم به نوعی دستگاه‌ها و فعالیت‌های خود را بهترین معرفی می‌کنند. بین انبوهی از این مراکز، بهترین مرکز برای من کدام است؟!‌

شاید از نظر بسیاری از افراد اولین معیار انتخاب، ارزان‌تر بودن باشد. ارزان بودن مهم است اما به چه قیمتی؟ اینکه نصف قیمت بپردازیم ولی پوست‌مان بسوزد، لک بیاورد، گوشت اضافه (کلوئید) بیاورد و… ارزشش را دارد؟!

هر چند بسیاری از این عوارض ترمیم می‌یابند و خوب می‌شوند ولی برخی آنها ممکن است به دشواری و با صرف هزینه‌های اقتصادی زیادی ترمیم شوند یا حتی هیچ‌گاه ازبین نروند.

نکته با اهمیت دیگر در استفاده از خدمات ارزان‌ قیمت این است که معمولا بیشتر از حد معمول طول خواهند کشید. به‌ عنوان مثال اگر رفع موهای زائد در بیشتر دستگاه‌های لیزر مناسب با حدود 4 جلسه تقریبا 80 درصد موهای‌مان از بین برود، با سیستم‌های ارزان‌ قیمت معمولا برای از بین رفتن 80 درصد موها شاید 8 تا 10 جلسه یا حتی بیشتر موردنیاز باشد، بنابراین استفاده از این دستگاه‌ها چندان هم ارزان‌ قیمت نیست.

دکتر اکبری افزود بدون شک مهم‌ترین نکته در این میان انتخاب مرکز و پزشک مناسب است که تخصص و تجربه لازم در زمینه انتخاب بهترین روش، بهترین دستگاه و بهترین دوز درمانی لیزر را برای هر بیمار انتخاب کرده و هنگام انجام لیزر با دقت بهترین عمل را برای بیمار ارائه کند. یادمان باشد دستگاه خوب فقط کافی نیست و بهترین دستگاه روز دنیا هم اگر درست انتخاب و اجرا نشود، می‌تواند عوارض جبران‌ ناپذیری به‌ بار بیاورد.

در ادامه همچنین دکتر اکبری خاطر نشان کرد عمدتا 3 رده دستگاه با طول موج مناسب جهت رفع موهای زائد وجود دارد (شامل لیزر الکساندرایت، لیزر دایود و نیز دستگاه‌های با طیف نوری گسترده‌تر یا IPLها). شاید به نظر بسیاری از پزشکان و افراد جامعه لیزر الکساندرایت بهترین نوع دستگاه‌ها باشد ولی نکته با اهمیت در این میان این است که استفاده از لیزر الکساندرایت (به‌ ویژه نسل‌های قدیمی‌تر آن) در بسیاری از افراد ایرانی که پوستی سبزه و ریشه موهای عمیقی دارند یا در افرادی که موهای کرکی دارند، مناسب نیست و علاوه بر اثر کم می‌تواند حتی ریسک عوارض جانبی را نیز بالا ببرد. بنابراین هر دستگاهی برای همه بهترین نیست و فارغ از نام و نوع و مدل دستگاه (و حتی سال ساخت!) این پزشک است که هنگام ویزیت بهترین دستگاه برای هر بیمار را پیشنهاد می‌دهد.

نکات مهم دیگر شامل رعایت نکات پیش از لیزر و پس از لیزر و نیز رعایت زمان‌بندی بین جلسات است.