همیشه میوه ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن انواع ویتامین ها و مواد معدنی، در بین اغلب خانواده ها مورد استقبال قرار می گیرند. یکی از مشکلاتی که در رابطه با مصرف میوه ها و سبزیجات وجود دارد، به ویژه درمورد میوه هایی که با پوست آن خورده می شوند، عدم اطمینان از سلامت آن است. این امر بخصوص برای بچه ها و سالمندان که دارای دستگاه هاضمه ضعیف تری هستند، بیشتر مشکل ساز می شود. روش های مختلفی برای گند زدایی از میوه ها و سبزیجات وجود دارد؛ در این مقاله با برخی از این روش ها، بیشتر آشنا می شویم.

1- دست های خود را بشوئید.

قبل و بعد از تهیه میوه ها و سبزیجات تازه، برای حداقل 20 ثانیه دست ها ی خود را با آب گرم و صابون شست و شو دهید.

2- هر منطقه آسیب دیده از میوه یا سبزی را برش زده و به دور بیندازید.

تلاش کنید تا محصولی را انتخاب کنید که آسیب ندیده باشد و قبل از تهیه و یا استفاده از میوه ها و سبزیجات، هر منطقه ای که آسیب دیده و یا رنگ آن تغییر پیدا کرده است، برش زده و به دور بیندازید. چنانچه به نظرتان رسید که محصولی رنگ کرده شده است، از آن استفاده نکنید؛ اگر قسمت هایی به نظر فاسد شده می آید و یا کپک زده است، آن قسمت ها را بریده و دور بیندازید.

3- شستن و نگه داشتن محصول در زیر آب جاری

میوه ها و سبزیجات را در زیر آب جاری (آب شیر) پوست کنده، شسته و مالش دهید. صابون یا فرآورده های مخصوص شست و شو ضروری نیست و توصیه نمی شود. بسته بندی های از قبل تهیه شده،  و کیسه هایی از سبزیجات که از قبل شسته شده اند، نیازی به شست و شوی بیشتر ندارند.

4- محصولات مورد نیاز خود را قبل از برش زدن یا پوست کندن، بشوئید.

اگر می خواهید میوه ها و سبزیجات مورد نیاز خود را برش داده و یا پوست بکنید، ابتدا آنها را بشویید تا از ورود میکروب ها و باکتری ها به درون بافت محصول جلوگیری کنید. زیرا با برش یا پوست کندن آن قبل از شست و شو، باکتری ها وارد بافت میوه یا سبزی شده و موجب بیماری خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که ناحیه کار خود را (روی پیشخوان یا تخته) قبل و بعد از بریدن محصول بشویید تا از آلودگی متقابل با سایر مواد غذایی جلوگیری شود.

5- از یک برس سبزیجات استفاده کنید.

صیفی جاتی مانند خربزه، خیار، هندوانه و سبزیجاتی مانند سیب زمینی و غیره را با یک برس تمیز شست و شو داده و لایه رویی آن را خوب برس بکشید.

6- خشک کردن محصول

با استفاده از یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی، میوه ها و سبزیجات شسته شده را به منظور جلوگیری از هر گونه خاک یا باکتری باقی مانده احتمالی، خشک کنید.

7- برگ های بیرونی را از بین ببرید.

قبل از استفاده از یک سر سبزیجات برگ سبز، مانند انواع کاهو یا کلم، برگ های بیرونی آن را دور بریزید.

8- محصولات تازه ای مانند میوه و سبزی را در یخچال نگهداری کنید.

میوه ها و سبزیجاتی را که سریع فاسد می شوند، باید در دمای 40 درجه فارنهایت (حدود 4 درجه سانتیگراد) یا پایین تر، و در یخچال نگهداری نمود.

9- نکته بهداشتی درمورد نوشیدنی ها:

در مورد آب میوه ها و سبزیجاتی که در آبمیوه فروشی های کنار خیابان عرضه می شوند، مراقب باشید. آب میوه های پاستوریزه نشده غیر بهداشتی می تواند حاوی باکتری های مضر باشد. اگر از فروشگاه های معمولی و کنار خیابان آنها را تهیه می کنید، همیشه برچسب آنها را بخوانید. اگر در مورد آب میوه هایی که در بیرون ارائه می شوند مشکوک هستید، بخصوص آن دسته که در آب میوه فروشی های کنار خیابان عرضه می شوند، می توانید آن را از فروشگاه های موادغذایی بهداشتی و یا کارخانه جات تهیه آبمیوه طبیعی، خریداری کنید.

 


در این باره بیشتر بخوانید: مراحل شست وشوی سبزی خوراکی


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است