مزایا و عوارض بلیچینگ دندان از زبان دکتر بهروزی

همزمان با افزایش سن، دندان‌ها نیز تغییر می‌کنند. دندان‌های پیر معمولا تیره‌تر و زردتر به نظر می‌رسند و ساییدگی آن‌ها به چشم دیگران می‌آید. زردی و لکه‌دار شدن دندان‌ها بیشتر از هر چیزی به نوع رژیم غذایی و تخریب اسیدی مینای دندان ارتباط دارد.

دکتر بهروزی اظهار داشت اگر دندان‌های حساسی داشته باشید یا تعداد زیادی از دندان‌های‌تان را پر کرده باشید، بهتر است که استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده را کاهش دهید و حتی زمان مسواک زدن با خمیردندان سفید کننده را کوتاه‌تر کنید.بیشتر خمیردندان‌های سفیدکننده، هیچ فایده‌ای برای دندان‌های آسیب‌ دیده ندارند و برای استفاده از خمیردندان سفید کننده باید با پزشک مشورت کنید. سفید کردن دندان با استفاده از روش بلیچینگ (bleaching)، نیز زردی و لکه های دندان را به خوبی از بین می برد.

همچنین دکتر بهروزی خاطر نشان کرد: برای سفید کردن دندانها که به اصطلاح به آن بلیچینگ می گویند از مواد شیمیایی استفاده می شود، این مواد که پر اکسید هیدروژن نام دارند، باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان می شوند.  مواد بلیچینگ به داخل ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده بلیچینگ به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود . مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در مواردی که به سفید شدن فوری نیاز داشته باشیم از روش مطبی استفاده میکنیم ولی شیوه صحیح آن استفاده از هر دو روشش بلیچینگ میباشد.

چهار نکته در  بلیچینگ دندان از زبان دکتر بهروزی

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:

1- کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندان پزشک زیبایی می باشد.

2- این فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی، عادات غذایی و … بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.

3- بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیشبینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.

4- اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است هردو روش درمان باید با هم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود. این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.