نشانه های عفونت ادراری (UTI) می تواند ترسناک باشد و موجب نگرانی شود. برخی از افراد مبتلا به UTI هیچ نشانه ای ندارند. گاهی اوقات پزشک ممکن است با توجه به توصیف علائم بیمار مبتلا، UTI را تشخیص دهد و سایر علل احتمالی را درنظر نگیرد. علائم زیر نشانه های شایع در عفونت مجاری ادراری را بیان می کند.

1- ادرار دردناک

باکتری هایی که در مثانه یا مجرای ادراری رشد می کنند، می توانند باعث درد شده و ادرار کردن را مشکل کنند. افرادی که مبتلا به عفونت مجاری ادراری هستند معمولا گزارش می دهند که دارای احساس سوزش در هنگام ادرار کردن هستند.

2- تکرر ادرار

ادرار بیشتر از حد معمول و احساس نیاز به ادرار کردن بیشتر، ازعلائم شایع عفونت مجاری ادراری است. گاهی اوقات میل به ادرار کردن بسیار قوی است و افراد را در شب بیدار می کند. نا توانی در نگهداری ادرار در مثانه نیز، می تواند از علائم عفونت مجاری ادراری باشد.

3- رنگ و شفافیت ادرار

یک عفونت مجاری ادراری، ممکن است با تغییر در ظاهر و بوی ادرار مرتبط باشد. ادرار ممکن است به علت وجود چرک، تیره و کدر و به دلیل وجود خون در آن، قرمز رنگ باشد. بوی بد ادرار ناشی ازUTI غیرمعمول نیست.

4- درد و فشار

مردان و زنان مبتلا به عفونت مجاری ادراری، ممکن است در برخی مناطق خاص، درد را تجربه کنند. در مردان مبتلا به عفونت مجاری ادراری، درد یا احساس فشار ممکن است در رکتوم رخ دهد. در زنان مبتلا به عفونت مجاری ادراری، استخوان ناحیه شکمی به طور بالقوه دردناک است.

5- تردید و دودلی برای ادرار کردن

ناتوانی از خالی کردن کامل مثانه، می تواند نشانه ای از UTI باشد. مشکل در ادرار کردن یا میل شدید به ادرار کردن همراه با آزاد شدن مقدار کمی از ادرار نیز از علایم بالقوه عفونت مجاری ادراری است.

6- علائم کلی عفونت مجاری ادراری (UTI)

عفونت مجاری ادراری، ممکن است علائمی را خارج از دستگاه ادراری ایجاد کند. ضعف و خستگی ممکن است ازعلائم UTI باشد. اگر عفونت در مثانه یا مجرای ادراری قرار داشته باشد، ممکن است تب وجود نداشته باشد. اگر عفونت به خون یا کلیه ها رسیده باشد احتمال بیشتری برای تب وجود دارد.

7- عفونت مجاری ادراری (UTI) در نوزادان

پسران و دختران نوزاد ممکن است از UTI رنج ببرند، اما اغلب علائم آنها متفاوت از کودکان و بزرگسالان بالغ است. تب، تحریک پذیری، تغذیه ضعیف و مدفوع شل، ممکن است در نوزادان مبتلا به UTI رخ دهد. از آنجا که این علائم ممکن است با بسیاری از شرایط دیگر نیز رخ دهد، تشخیص عفونت مجاری ادراری در نوزادان دشوار است.

8- عفونت دستگاه ادراری (UTI) در سالمندان

افراد سالمند ممکن است علائمی از عفونت مجاری ادراری را داشته باشند که شناسایی آنها دشوار تر است و تشخیص را پیچیده می سازد. کسانی که در محیط مراقبت های بهداشتی زندگی می کنند و به کاتتر ادراری وابسته هستند، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت مجاری ادراری باشند.

9- چگونه عفونت ادراری تشخیص داده می شود؟

آزمایش ادرار، یک تست ادرار است که می تواند برای تشخیص عفونت (گلبول های سفید خون) یا خونریزی (گلبول های قرمز) مورد استفاده قرار گیرد. نمونه ادرار برای تعیین نوع باکتری یا پاتوژن های دیگری که باعث عفونت می شود، کشت داده می شود. یک کشت در آزمایشگاه، همچنین می تواند برای شناسایی بهترین آنتی بیوتیک برای درمان عفونت کمک کند. در موردعفونت های مجاری ادراری که تکرار می شوند، ممکن است آزمایش های اضافی توسط پزشک انجام شود. آزمایش های تصویربرداری و یا سیستوسکوپی ممکن است ضروری باشد. سيستوسكوپ يك ابزار است كه مي تواند به داخل مجراي ادرار و مثانه داخل شود تا آن مناطق را قابل رویت سازد.

برگردان: سیما آزادفلاح