یافته های جدید در مورد دهانشویه

طی یک مطالعه پژوهشگران در زمینه دهانشویه به یافته های جالبی در مورد این محلول ها دست پیدا کردند. آن ها متوجه شدند دهانشویه ها علاوه بر از بین بردن باکتری های مضر دهان، باکتری های مفید را نیز از بین میبرند به این ترتیب مصرف کنندگان را در معرض ابتلا به امراض چاقی و دیابت قرار میدهند.

تحقیقات پژوهشگران نشان داده افرادی که دو بار در روز از دهانشویه استفاده می‌کنند، به میزان ۵۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی هستند.

پژوهشگران دانشگاه هاروارد می گویند شستشوی زیاد دهان با مایع آنتی باکتریال، باکتریهای مفیدی را که در دهان هستند و بدن را از ابتلا به بیماریها محافظت می کنند، از بین می برد.

این اولین تحقیقاتی است که نشان می دهد انجام عملی که ظاهرا مثبت و مفید است و به منظور کمک به افزایش سلامت دهان ابداع شده می تواند پیامدهای زیانبخشی داشته باشد.

یافته های جدید در مورد دهانشویه

مطالعه پژوهشگران سلامت عمومی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که تقریبا تمامی محلولهای دهانشویه رایج حاوی موادی هستند که باکتری ها ، چه باکتری های خوب و مفید و چه باکتری های بد و مضر را از بین می برند. بیشتر این مواد ضدباکتریایی در دهانشویه‌ها انتخابی نیست، به عبارت دیگر باکتری های دهانی خاص و انتخاب شده ای را هدف گیری نمی کنند و روی دامنه وسیعی از باکتری های مفید یا مضر عمل می کنند.

باکتری های مفید موجود در دهان با کمک به تولید اکسید نیتریک، بدن را در برابر ابتلا به امراض چاقی و دیابت محافظت می کند. این مولکول مهم به تعداد بی شماری از سلولها کمک می کند که از طریق انتقال سیگنالها در سرتاسر بدن با یکدیگر در ارتباط باشند و سطح انسولین و سوخت و ساز بدن(متابولیسم) را تنظیم کنند.

یافته های جدید در مورد دهانشویه

کار اصلی بیشتر دهانشویه ها مقابله با بوی بد دهان و تر و تازه کردن تنفس است. برخی از انواع آنها مانند دهانشویه های حاوی فلوراید، اگر پس از مسواک زدن کامل و دقیق دندانها استفاده شوند می توانند به محافظت دندانها در برابر اسیدهای تولید شده توسط باکتری پلاک دندانی، کمک کنند. انجمن دندان پزشکی انگلیس هم اعلام کرده است استفاده روزانه از دهانشویه به منظور سلامت دهان لازم نیست و از بین بردن پلاکها و ذرات مواد غذایی جا مانده بین دندانها را تضمین نمی کند.

یافته های جدید در مورد دهانشویه

دهانشویه های رایج معمولا دربرگیرنده مواد ضدباکتریایی قوی مانند ستیل پریدینیوم کلراید، کلرهگزیدین، تری کلوزان، الکل، فلوراید، پروکساید و روغن های عصاره ای گیاهی ضد میکروبی هستند که علاوه بر باکتری های مضر، مقدار زیادی از باکتریهای مفید دهان را نیز از بین می برند.

در نهایت اینکه پژوهشگران هشدار می دهند که از بین بردن باکتریهای مفید دهانی زمینه را برای رشد باکتریهای مضر و ابتلا به انواع بیماریهای لثه و دندان نیز مساعد می کند و توصیه می کنند که در صورت لزوم و موارد خاص، فقط یکبار در روز از دهانشویه استفاده شود.

سلامت آنلاین