شاید بسیاری از ما در مورد مصرف بعضی از مواد و عدم مضر بودن آنها اطمینان کامل نداشته باشیم اما با توجه به نظر کلی خود نسبت به بعضی از تحقیقات می توانیم راحت تر در مورد مصرف یا عدم مصرف آن ماده تصمیم بگیریم. یکی از این موارد، تحقیق در مورد شیرین کننده هایی مثل قند و  ارتباط آن با بیماری های قلبی و سرطان است که در نهایت می توانید در مورد مصرف یا عدم مصرف این مواد تصمیم بگیرید.

تحقیقات نشان می دهد که چهار دهه پیش، مطالعه ای روی موش های صحرایی انجام شد که ارتباط بین شیرین کننده ها را با بیماری های قلبی و سرطان مثانه نشان داد. اما نتایج این مطالعات هیچگاه عمومی نشد.

محقق ارشد این پروژه استنتون گلانتز گفت: صنعت قند مطالعات کشف شده را ضبط و پنهان کرده است. او استاد پزشکی و مدیر مرکز تحقیقات و آموزش کنترل دخانیات دانشگاه سان فرانسیسکو، است.

او نتایج را برای تحقیقات داخلی بزرگ توتون، تنباکو، سیگار کشیدن و ارتباط آنها را با بیماری های قلبی و سرطان مقایسه کرد.

این یک آزمایش بود که با موقعیت علمی صنعت قند تضاد داشته است به همین دلیل باعث شده است که آنها شواهد موجود را ارائه ندهند. این گزارشات باعث افزایش درک ما در مورد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی با خوردن زیاد قند می شد و آنها این موضوع را قبول نداشتند.

در پاسخ به این تحقیق انجمن شکر بیانیه ای را منتشر کرد که این سخنان مجموعه ای از گمانه ها و مفروضات مربوط به حوادثی است که توسط گروهی از محققان انجام شد و تقریبا پنج دهه پیش رخ داده است و صحت کامل ندارند.

مقاله جدیدی توسط صنعت قند متمرکز شده است که توسط بنیاد تحقیقات قند انجام شده است و در دهه های بعدی توسط گلانتز و همکارانش به دست آمده اند.

محققان دانشگاه بیرمنگام در انگلستان طی سالهای 1967 تا 1971 پروژه ای را انجام دادند و مقایسه ای بین موش های آزمایشگاهی انجام دادند که مقایسه خوراک آنها از بین قارچ و نشاسته بود. دانشمندان به طور خاص آزمایشی را در مورد اینکه چگونه باکتری های روده دو نوع مختلف کربوهیدرات را پردازش می کنند انجام دادند.

نتایج اولیه در سال 1970 نشان داد که موش هایی که دارای رژیم غذایی با قند بالا هستند، افزایش سطح تری گلیسیرید داشتند که نوعی چربی است و باعث افزایش کلسترول آنها شد.

محققان گفتند موشهایی که خوراک آنها حاوی قند و شکر بود سطوح بالاتری از بتا گلوکورونیداز دارند این ماده یک آنزیم است که با سرطان مثانه در انسان در ارتباط است.

به گفته نویسندگان این تحقیقات جدید، بنیان های پژوهشی بین المللی شکر، ماه ها پس از دریافت این نتایج، بودجه ای را تعیین کردند که محققان بیرمنگام برای تکمیل کار خود نیاز داشتند و این باعث مخفی ماندن آن نتایج شد.

گلستانز گفت: محققینی که تامین مالی این تحقیقات را انجام دادند به این نتایج رسیدند که اثرات نامطلوب شکر را نشان می داد و البته او گفت: من برای این کار به چندین هفته مطالعه نیاز دارم و باعث شد هیچ چیزی از آن تحقیق منتشر نشود و همه چیز بسته بماند.

ولی گلانتز و کریستین کینز، همکار بعدی دانشکده پزشکی UCSF گفت که اسناد مربوط به صنعت این آزمایش کشف شده است.

کینز گفت: اگر این نتایج به صورت عمومی منتشر شود، میزان قند مصرفی باید به طور دقیقتری بررسی شود.

پروژه 259 انجمن شکر می گوید: این پروژه به طور قابل توجهی به تأخیر افتاده است و با توجه به بررسی موارد تکرار شده با تغییر ساختار سازمانی با بنیاد پژوهشی شکر، که یک بنیاد جدید پژوهشی شکر است همپوشانی دارد. برنامه هایی برای ادامه تحصیل با بودجه ای از بنیاد تغذیه بریتانیا قرار بود اتفاق بیفتد، اما به دلایلی که به ما اطلاع داده نشد، این اتفاق رخ نداد.

در طول تاریخ انجمن شکر و تحقیقات علمی و نوآوری در تلاش برای یادگیری موارد جدید در مورد شکر، رژیم غذایی و سلامتی را انجام داده است. ما می دانیم که شکر مصرفی بخشی از یک شیوه زندگی متعادل است و ما همچنان متعهد به حمایت از تحقیقات هستیم تا نقش بیشتری را در مصرف شکر در عادات تغذیه ای مصرف کنندگان در حال رشد داشته باشیم.

کلی هیگن، مدیر تغذیه و سلامت بالینی  این مرکز اعلام کرد: اگر چه این آگهی ها ممکن است یک رویکرد رسانه ای ایجاد کنند، ولی بعید به نظر می رسد که توصیه های متخصصین تغذیه را تغییر دهند و به این دلیل که تحقیقات بعدی نشان داده است که رژیم غذایی با قند بالا می تواند در دراز مدت در سلامتی تاثیرگذار باشد. او همچنین گفت که مردم باید رژیم غذایی متعادل را پیگیری کنند، اگر آنها می خواهند غذای سالم بخورند، بر مصرف قند اضافه تمرکز نکنند.

در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا قند یا چربی های اشباع شده یا هر چیز دیگری که به صورت اضافه در رژیم وجود داشته دارد می تواند در سلامتی اثر سوء یا مخرب داشته باشد یا خیر؟

برگردان: عرب زاده