مقابله با پیشرفت بیماری کبدی

امراض کبدی غالبا ناشی از عوامل مختلفی در بدن پدید می آیند. سیروز کبدی پیشرفته ترین عارضه کبدی به شمار می رود. کبد چرب، هپاتیت B وC, امراض خود ایمنی و دیگر عارضه ها می توانند زمینه ایجاد اختلالات کبدی در بدن را فراهم کنند. به توضیحات دکتر موید علویان در این رابطه دقت کنید.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه بیماری کبدی از بیماری‌های شایع در جوامع بشری است، گفت: هپاتیت B و هپاتیت C از جمله علل مهم بیماری‌های کبدی هستند. متاسفانه هنوز بسیاری از مبتلایان به این بیماری‌ها ناشناخته هستند و بیشتر آنان در مراحل پیشرفته بیماری شناسایی می‌شوند.

دکتر موید علویان افزود: درمان ضد ویروسی می‌تواند پیشرفت بیماری کبدی را در این بیماران متوقف سازد و حتی در مواردی سبب بهبودی اختلالات شدید کبدی می‌شود. در حال حاضر بیماران مبتلا به سیروز کبدی نیاز به تشخیص زودرس و درمان مناسب دارند. با مجموعه درمان دارویی، رعایت دستورات تغذیه‌ای و بهداشتی و مهارعوارض بیماری است که می‌توان امید به زندگی این بیماران را افزایش داد.

مقابله با پیشرفت بیماری کبدی

وی در ادامه گفت: سیروز یا تنبلی کبد یک اختلال جدی و پیش رونده‌ است که در اکثر عفونت‌های ویروسی مزمن، هپاتیت B وC، مصرف الکل، بیماری‌های ارثی و متابولیک، بیماری‌های خودایمنی، سرباری آهن در کبد و کبد چرب پیشرفته ایجاد می‌شود.

علویان با بیان اینکه سیروز نتیجه نهایی آسیب به سلول‌های کبدی است،اظهارکرد: باید توجه کرد که این پاسخ تا حدود زیادی برگشت ناپذیر محسوب می‌شود. در واقع عارضه سیروز کبدی پاسخ عمده کبد به انواع گوناگون تهاجمات طولانی مدت التهابی، سموم الکل و … است.

ایسنا