فشار و درد ناشی از مشکلات سینوسی می تواند خفیف یا کاملا شدید باشد. علت این نشانه ها اغلب سرما خوردگی، آلرژی و یا سینوزیت (عفونت سینوس) است. صرف نظر از اینکه علائم شما ناشی از چه علتی است، تسکین آنها ممکن است نزدیک تر از آن چیزی باشد که شما فکر می کنید. در این مقاله، نحوه درمان مشکلات سینوسی با داروهای طبیعی و دارو های خانگی پیشنهاد شده است. ما انواع راهکار ها را برای مبارزه با علائم این بیماری را آورده و ابتدا از رطوبت هوا شروع می کنیم:

1- استنشاق هوای مرطوب

برای تسکین فشار سینوسی که برای ساعت ها طول می کشد، سعی کنید یک دستگاه تولید رطوبت را در اتاق خواب یا اتاق های دیگری که زمان زیادی را در آنجا می مانید، نگه دارید. هوای خشک می تواند سینوس های شما را تحریک کند، اما حفظ رطوبت هوا می تواند باعث کاهش احتقان شود. همچنین ممکن است بخور دادن دو تا چهار بار در روز نیز کمک کننده باشد. در حمام نشسته، دوش را باز گذاشته و درب را ببندید؛ اطمینان حاصل کنید که آب داغ است.

2- اجتناب از دود و گازهای خفیف

هوایی که تنفس می کنید، می تواند سینوس های شمارا بسته به آنچه که هوا حمل می کند، به درد بیاورد. از سیگار و دود های ناشی از: مواد شوینده قوی، رنگ ها، اسپری های مو و عطر ها اجتناب کنید.با دنیایی پر از مواد شیمیایی صنعتی و افرادی که سیگار می کشند، چگونه می توانید مشکلات سینوسی خود را در خلوت خود حفظ کنید؟ در اینجا چند نکته وجود دارد:

– اجازه ندهید دوستان یا افراد فامیل در خانه شما سیگار بکشند
– به دنبال فرآورده هایی برای تمیز کردن باشید که به اصطلاح “سبز” و در انواع بدون عطر و بو باشند. آنها احتمالا کمترین مواد شیمیایی قوی را دارند که باعث فشار و درد سینوسی می شود.

3- نوشیدن آب بیشتر

پیدا کردن راهی برای کاهش فشار سینوسی می تواند به همان اندازه ساده باشد که پیدا کردن یک لیوان آب سرد یا آب میوه. انجام این کار باعث کاهش میزان موکوس و تقویت تخلیه مخاط می شود. چای داغ نیز یکی دیگر از گزینه های خوب است. با این وجود، همه مایعات این کار را انجام نمی دهند. برای از بین بردن علائم سینوزیت، کافئین یا الکل مصرف نکنید؛ هر دو می توانند شما را کم آب کنند. الکل می تواند تورم سینوس را بدتر کند. شما باید به این منظور روزانه 5/8 – 8 لیوان آب یا سایر نوشیدنی های سالم بنوشید.

4- شست و شوی بینی با محلول نمک

این روش “آبیاری بینی” نیز نامیده می شود، و می تواند کمک کند تا سینوس های خود را را تمیز و شفاف سازید. برای انجام این کار، از یک محلول نمکی استریل و ملایم استفاده کنید تا موکوس و سایر آلرژن هایی که موجب بروز احتقان در شما شده را به بیرون بریزید. برای این کار بر روی سینک خم شوید. محلول را به یک سوراخ بینی وارد کنید. اجازه دهید تا محلول از طریق حفره بینی وارد و از سوراخ دیگر بینی خارج شود. دهان خود را باز نگه دارید و از طریق بینی خود نفس نکشید. بسیاری از مردم از طریق شست و شوی محلول نمکی برای کاهش فشار سینوسی خود استفاده می کنند، اما نیاز به آماده سازی آن دارند. شما می توانید بسیاری از محلول های نمکی را در داروخانه ها و دراگ استورها پیدا کنید. شما می توانید یک ظرف بزرگ از آن را خریداری کنید یا محلول نمکی خود را با استفاده از آب استریل، نمک و جوش شیرین بسازید.

5- از عوامل محرک درمورد خود اجتناب کنید.

آلرژی یکی از علل شایع در فشار و درد سینوسی است. شما نمی توانید آلرژی ها را به طور کامل از بین ببرید، اما می توانید از آلرژن ها که باعث ایجاد آنها می شود اجتناب کنید. آلرژن های سینوسی شایع عبارتند از: انگل های حیوانات خانگی، گرد و غبار، وگرده گیاهان.اگر شما نمی دانید که کدام یک از آلرژن ها مشکلات سینوسی شما را به وجود آورده است، از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. آلرژیست ها پزشکانی هستند که در شناسایی عوامل آلرژی و درمان آلرژی ها تخصص دارند.

برگردان: سیما آزادفلاح