بلغور جودوسر وغلات سبوس دار یک راه برای سلامت قلب در شروع روز هستند. آنها دارای فیبر محلول هستند که به کاهش LDL یا کلسترول بد شما کمک می کند. سایر منابع خوب آن عبارتند از لوبیا و غلات کامل مانند جو. شما همچنین می توانید آن را به عنوان یک مکمل، مانند پسیلیوم دریافت کنید، اما رژیم غذایی که فیبر زیادی دارد، بهترین است.

2- استرول ها و استانول ها

شما این مواد مغذی را در بعضی از میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها پیدا می کنید. آنها از جذب کلسترول توسط بدن شما جلوگیری می کنند. بادام، بادام زمینی، روغن زیتون و جوانه های کلم بروکسل انتخاب های خوبی هستند. همچنین درجستجوی غذاهایی که استرول ها و استانول ها به آنها اضافه شده اند مانند مارگارین، آب پرتقال و ماست باشید. مکمل ها می توانند راهی مفید برای کاهش کلسترول شما باشند، اما با پزشک خود مشورت کنید.

3- سیر

هنگامی که غذای خود را ادویه دار می کنید، ممکن است از قلب خود نیز محافظت کنید. مردم قرن ها پیش، سیر را به عنوان دارو مصرف می کرده اند و مطالعات در مورد مکمل های آن نشان می دهد که ممکن است برای فشار خون و میزان کلسترول شما مفید باشد. قبل از اینکه هر قرصی از آن را مصرف کنید، با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهد و با دارو هایی که مصرف می کنید، تداخل ایجاد کند.

4- ویتامین D

این ویتامین در حفظ قلب سالم شما نقش دارد، اما غذا های کمی وجود دارد که حاوی این ویتامین باشد. ماهی قزل آلا (سالمون) و تن ماهی برخی از این غذا ها می باشد. شما همچنین می توانید آن را در شیر های تقویت شده و آب پرتقالی که ویتامین D به آنها اضافه شده است، بیابید. محققان همچنان در حال بررسی کاربرد آن هستند و اینکه آیا مکمل ها می توانند کمک کنند. اگر پزشک شما آن را توصیه کرد، آنها را مصرف کنید.

5- اسیدهای چرب امگا3

آنها کمک می کنند که شریان های شما پاک شوند، فشار خون خود را حتی وارونه کنید، و تری گلیسرید خود را محدود کنید،همان چربی در خون شما که می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در شما افزایش دهد. یک راه عالی برای دریافت این مواد مغذی این است که دو بار در هفته ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا یا ماهی مرکب بخورید. اگر پزشک شما می گوید شما نیاز به امگا 3 بیشتری دارید، قرص های روغن ماهی را امتحان کنید، اما ابتدا در مورد مقدار آن باید بپرسید.

6- چای سبز

اگر می خواهید خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش دهید، از آن بنوشید. تحقیقات نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در آن که کاتچین نامیده میشود، ممکن است کلسترول شما را کاهش دهد. اگر شما طرفدار این دمنوش نیستید، آن را نیز در فرم کپسول می توانید استفاده کنید، اما ابتدا از پزشک خود بپرسید.

7- لیکوپن

شما می توانید این مواد شیمیایی را هنگام خوردن گوجه فرنگی، چه تازه یا پخته شده در سس، دریافت کنید. مطالعات نشان می دهد که این ماده خطر ابتلا به بیماری قلبی شما را کاهش می دهد، اگرچه روشن نیست که دقیقا چطور کار می کند. شما می توانید آن را به عنوان مکمل نیز خریداری کنید، اما محققان معتقدند که اگر آن را از طریق مصرف غذا ها دریافت کنید، بهتر است.

8- پکتین

میوه هایی مانند سیب و توت فرنگی دارای این نوع فیبر محلول هستند که به کاهش کلسترول LDL شما کمک می کند. اگر چه شما می توانید آن را به عنوان مکمل نیز مصرف کنید، متخصصان سلامت می گویند دریافت آن از طریق غذا بهتر است.

9- سویا

رژیم غذایی خود را بپیچانید و غذاهای ساخته شده از این گیاه از خانواده نخود را به آن اضافه کنید. برخی از گزینه ها عبارتند از ادمام (نوعی خوراک ژاپنی تهیه شده از لوبیای سبز سویا پخته شده در آبجوش یا بخار)، شیر سویا و توفو. اگر این لوبیا ها را به جای گوشتی که حاوی چربی زیادی است بخورید، به سلامت قلب شما کمک خواهد کرد.

10- انار

این میوه یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند شریان های شما را پاک و قلب شما را محافظت کند. برخی از افراد عطر و بوی تند آن را دوست دارند، اما اگر آن را دوست ندارید و می خواهید یک مکمل آن را دریافت کنید، با پزشک خود مشورت کنید. قرص ها با بعضی از داروها به خوبی مخلوط نمی شوند.

11- فولات

غذاهایی با این ماده مغذی بخورید، درنتیجه ممکن است خطر بیماری قلبی و حمله قلبی را برای خود کاهش دهید. شما می توانید انتخاب کنید. سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج بخورید، یا عدس، لوبیای لیما و مارچوبه را مصرف کنید. این ماده به عنوان یک مکمل نیز در دسترس است، اما انجمن قلب آمریکا می گوید که به جای مصرف مکمل، یک رژیم غذایی با مقدار زیادی غذاهای غنی از فولات راه درست تری است.

برگردان: سیما آزادفلاح