انگل ها موجودات کوچکی هستند که در داخل بدن حیوانات دیگر زندگی می کنند. این نوع گاستروانتریت اغلب در ایالات متحده یا سایر کشور های توسعه یافته اتفاق نمی افتد

7- گاستروانتریت انگلی

اما برخی از انگل ها ی خاص به نام Cryptosporidium parvum و Giardia می توانند از طریق آب پخش، و باعث عفونت شوند. اگر آب آلوده را برای شست و شو و یا آماده سازی غذایی که می خورید استفاده و یا در آن شنا کنید، می توانید به آن مبتلا شوید.

8- درمان

مهم نیست که چه چیزی به ارمغان می آورد، تب، لرز، درد، اسهال یا استفراغ؛ اگر شما استراحت کنید و مایعات زیادی مصرف کنید، اغلب موارد گاستروانتریت در عرض چند روز از بین می رود. اگر علائم شما واقعا بد یا طولانی تر از آن شده که توقع داشتید، به دکتر خود مراجعه کنید. آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای تخصصی می توانند برخی از عفونت های باکتریایی و انگلی نادر را مداوا کنند و پزشک شما می تواند برای سایر شرایطی که باعث مشکل مشابه در معده می شود، آزمایشاتی را انجام دهد.

9- تغذیه، مایعات و مواد غذایی

اینها می تواند علائم گاستروانتریت را کاهش دهند. ممکن است سخت باشد که غذا را در معده خود نگه دارید، اما می توانید از مایعات، کالری های نوشیدنی، مواد معدنی حیاتی (الکترولیت ها)، آب میوه، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های بدون کافئین ملایم یا آب گوشت تغذیه کنید. وقتی آماده شدید تا غذای جامد را امتحان کنید، با چیز هایی مثل برنج، سیب زمینی، نان، پوره- سیب زمینی یا موز شروع کنید. قبل از اینکه بهتر شوید، از غذاهای چرب یا شیرین، لبنیات، کافئین و الکل اجتناب کنید. آنها ممکن است احساس شما را بدتر کنند.

10- کم آبی

این زمانی است که بدن شما آب زیادی را از دست می دهد و اسهال و استفراغ نیز می تواند باعث ایجاد آن شود. این شایع ترین مشکل بهداشتی ناشی از گاستروانتریت است و می تواند به ویژه برای نوزادان، افراد مسن و افرادی که مشکلات بهداشتی دیگری دارند خطرناک باشد. علائم آن عبارتند از تشنگی شدید، ادرار تیره، و احساس خستگی یا سرگیجه. کودک شما ممکن است دهان خشک و چشمان و گونه های گود رفته داشته باشد.

11- درمان کم آبی

اگر فرزند شما یک انگل معده داشته باشد، مقدار زیادی آب و مایعات مخصوص برای رساندن مجدد آبی که حاوی مواد مغذی مناسب است را، به او بنوشانید. بزرگسالان باید مقدار زیادی مایعات بنوشند: به عنوان مثال، نوشیدنی های ورزشی، آبمیوه، و سوپ. شما همچنین می توانید خرده های یخ یا قالب های کوچک یخ را بمکید. اگر شما نمی توانید مایعات را نگه دارید، سرگیجه دارید و ضربان قلب شما سریع است، ممکن است دچار کمبود آب شدید شده باشید. اگر چنین است، بلافاصله به اتاق اورژانس بروید، درنتیجه مایعات را به شکل سرم می توان به طور مستقیم به سیستم بدنی شما وارد کرد.

12- عوارض جدی

در موارد نادر، اغلب در کودکان زیر 10 سال، گاسترو آنتریت سبب بروز سندرم اورمیک همولیتیک می شود. اگر باکتری های E.coli داخل بدن شما قرار بگیرد، سموم آنها می تواند باعث کاهش گلبول های قرمز و پلاکت های شما شود؛ همان چیزهایی که به لخته شدن خون کمک می کنند و رگ های خونی شما را سالم نگه می دارند. این می تواند باعث نارسایی کلیه شده و بر سیستم عصبی شما اثر بگذارد. شما ممکن است رنگ پریده و بی حوصله باشید، کمتر ادرار کنید و مدفوع خونین داشته باشید. اگر چنین است، با پزشک خود تماس بگیرید یا به اتاق اورژانس بروید.

13- هنگامی که باید با یک دکتر تماس بگیرید

در صورتی که تهوع و استفراغ داشته و نتوانید هیچگونه مایعات را برای مدت بیش از 24 ساعت حفظ کنید، یا بیش از چند روز است که اسهال دارید، (24 ساعت برای کودکان) با پزشک تماس بگیرید. نشانه های دیگری که مشخص می کند به کمک پزشکی نیاز دارید عبارتند از درد شدید در روده یا راست روده، تب بالاتر از 38 درجه سانتی گراد، مدفوع خون آلود یا خشک و گلوله مانند یا مدفوع با رنگ سیاه، یا هرگونه مشکلات سیستم عصبی مانند مسائل مربوط به تعادل، هماهنگی یا بی حسی.