بهترین ویتامین رفع خستگی

برای اینکه بدنی سالم و سرحال داشته باشید باید از یک رژیم غدایی کامل و متعادل پی روی کنید. این رژیم باید به صورتی باشد که تمام مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن شما را تامین نماید. اگر شما صبح ها بعد از خواب به سختی از رخت خواب جدا می شوید یا اینکه مدام خسته هستید و میل به استراحت کردن و خوابیدن دارید احتمالا شما از خستگی مزمن رنج می برید که این خستگی به خاطر کمبود ویتامین ها در بدن شما می باشد.

آهن

کم‌خونی شرایطی است که در آن میزان آهن موجود در خون فرد کاهش یافته است. از آنجا که خون برای ایجاد گلبول‌های قرمز، که اکسیژن را در بدن حمل و جا به جا می‌کنند، بسیار لازم است، این شرایط (کم خونی) منجر به کمبود اکسیژن و در نهایت کمبود انرژی می‌شود (مخصوصاً انرژی هوازی). در نتیجه افزایش مصرف آهن به شما اکسیژن و نهایتاً انرژی بیشتری می‌دهد.

روی

روی از مفید ترین منابع معدنی برای رفع خستگی انسان است و مصرف آن باعث کاهش چشم گیر خستگی می گردد. استفاده از روی باعث افزایش قدرت عضلات بدن می شود که همین امر به کاهش میزان خستگی انسان کمک شایانی می کند. در عین حال، روی برای بسیاری از آنزیم‌ها که در تجزیه مواد غذایی و واکنش‌های شیمیایی نقش دارند، مفید است.

مصرف روی با منیزیم تولید هورمون تستوسترون را بهبود می‌بخشد. این هورمون مردانه در میزان قدرت، انرژی، میل جنسی و بسیاری از مسائل دیگر نقش دارد.
کلسیم نه تنها استخوان‌ها را تقویت می‌کند، بلکه در تقویت رباط‌ها و زردپی‌هایبدن نیز بسیار موثر است و در نتیجه مصرف آن، انقباض و انبساط عضلانی و ماهیچه‌ای شما راحت‌تر و قوی‌تر خواهد بود. این امر نیز در کاهش احساس خستگی که در خیلی مواقع به دلیل خستگی عضلانی است موثر می‌باشد.

منیزیم

منیزیم برای تولید ATP از گلوکز در بدن بسیار ضروری است. ATP در واقع یک نوع منبع ذخیره انرژی در بدن ما محسوب می‌شود و بدون آن ما حتی برای انجام فعالیت‌های معمول و روزانه خود نیز انرژی نخواهیم داشت.

بهترین ویتامین رفع خستگی

کلسیم

کلسیم نه تنها استخوان‌ها را تقویت می‌کند، بلکه در تقویت رباط‌ها و زردپی‌های بدن نیز بسیار موثر است و در نتیجه مصرف آن، انقباض و انبساط عضلانی و ماهیچه‌ای شما راحت‌تر و قوی‌تر خواهد بود. این امر نیز در کاهش احساس خستگی که در خیلی مواقع به دلیل خستگی عضلانی است موثر می‌باشد. علاوه بر همه موارد مذکور، کلسیم باعث کاهش استرس، که خود یکی از علل اصلی احساس خستگی و فرسودگی است، نیز می‌شود.
همان طور که دیدید، ویتامین‌ها و املاح از طرق گوناگون در افزایش انرژی شما موثرند و خیلی اوقات احساس خستگی و بی‌حالی در درجه اول به دلیل کمبود این ویتامین‌ها و املاح ایجاد می‌شود. از آنجا که دریافت این مواد برای بدن شما بسیار مفید و ضروری است، باید مطمئن شوید که این مواد به میزان کافی به بدن شما می‌رسند مخصوصاً اگر اغلب اوقات خسته و بی‌حال هستید.

با ویتامین B۱۲ با خستگی مفرط مقابله کنید؛ منبع غذایی غنی از ویتامین B۱۲ شامل لبنیات و گوشت است.ویتامین های B کمپلکس اغلب دارای B۱۲ است. بیشتر محققان برای اثرگذاری بیشتر B۱۲ بر بدن، تزریق عضلانی هفته ای ۲ بار را توصیه می کنند. این روش علاوه بر بهبود خلق و خوی فرد و ایجاد انرژی برای سلامت افراد خسته نیز مفید است.

سلول های سفید خون را با مصرف ویتامین A فعال کنید؛ همانند ویتامین c، ویتامین A در تولید سلول های سفید خون به بدن کمک می کند. این ویتامین در استحکام و سلامت استخوان ها نیز نقش موثری دارد. مصرف مقدار مناسب ویتامین باعث تنظیم و تکثیر سلول ها می شود. اگر خستگی مفرط به علت حمله رادیکال های آزاد به سیستم دفاعی بدن به وجود آمده باشد، این ویتامین به شما کمک می کند تا با عفونت مقابله کنید و میزان انرژی بدن را بهبود ببخشید.

ویتامین B

ویتامین های B کمپلکس (B1، B6، و B12) مهم ترین ویتامین های این گروه هستند، زیرا کمبود این سه ویتامین باعث ایجاد احساس خستگی، افسردگی، از دست دادن توده عضلانی و کاهش اشتها در فرد می شود. سارکوپنی یک اختلال است که با ضعف و تحلیل عضلات فرد مشخص می شود.

روحیه خود را با ویتامین c بهبود دهید؛ ویتامین c به بدن در ساخت کلاژن، رگ های خونی و زردپی کمک می کند.به عنوان آنتی اکسیدان، از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.ویتامین c تولید سلول های سفید خون را فعال می کند، بدن را برای مقابله با ویروس ها و باکتری هایی که عامل خستگی مفرط است، آماده می کند.

بهترین ویتامین رفع خستگی

ویتامین D

این ویتامین جذب کلسیم را در بدن تنظیم می کند، به حفظ استحکام استخوان ها و افزایش حرکت ماهیچه های شما کمک می کند. همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باعث کاهش التهاب و خستگی می شود.

برای جذب ویتامین D شما باید بیشتر از مواد غذایی همچوت ماهی تن، قزل آلا و ماهی های چرب استفاده نمایید. البته یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش های جذب ویتامین D ایستادن مقابل تابش مستقیم نور خورشید است زیرا نور خورشید یکی از غنی ترین منابع ویتامین D می باشد.

کمبود ویتامین D منجر به ضعف عضلات و استخوان ها ، همچنین خواب ناکافی و خستگی در طول روز می شود.