چگونه یک مسواک حرفه ای تهیه کنیم؟

مسواک‌های برقی این روزها علاقه مندان زیادی پیدا کرده اند. بهتر است قبل از تهیه این محصولات ابتدا به دانستنی ها و اطلاعاتتان بیفزایید. این نوع مسواک ها اجزای مختلفی دارند که خریداران باید با توجه به  کیفیت و کارایی، آن ها را خریداری کنند.

مسواک‌های برقی این روزها در اکثر داروخانه‌ها، فروشگاه‌ها و حتی سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شوند؛ اما برخلاف گذشته هم تنوع بالایی دارند و هم ویژگی‌های آنها جدید است؛ مثلا اگر پنج سال قبل فقط پنج مدل مسواک برقی در بازار عرضه می‌شد، اکنون به بیش از 200 مدل می‌رسند که هر‌کدام برای نیاز خاصی طراحی و تولید شده‌اند. بنابراین انتخاب یک مسواک برقی میان این همه مدل کار آسانی نیست. قبل از خرید باید بدانید که توجه به چه ویژگی‌هایی در این کالا اهمیت دارد و چه مدل‌هایی قابلیت بالاتری دارند؛ درواقع بهتر است برای خرید مسواک برقی به 9 مورد زیر توجه کنید:

چگونه یک مسواک حرفه ای تهیه کنیم؟

انواع مسواک برقی

مرحله‌ اول برای انتخاب یک مسواک برقی، توجه به نوع و مدل آن است که از این نظر به سه دسته تقسیم می‌شوند:
نوع اول مسواک‌های برقی به وسیله باتری کار می‌کنند که در کنار ارزان‌بودن، به راحتی حمل می‌شوند ولی عمر آنها کم است و با کوچک‌ترین ضربه‌ ممکن می‌شکنند. نوع دوم مسواک‌های برقی، مجهز به یک سرچرخنده جدا هستند و با باتری شارژی کار می‌کنند. این مدل‌ که کیفیت بالایی دارد معمولا از سنسور حساس به فشار بهره می‌برند؛ اما قیمت‌ آنها به مراتب بالاتر از مسواک‌های دسته‌ قبل است.در انتها نوع سوم از مسواک‌های برقی دارای سری‌های گوناگون هستند و به راحتی می‌توان آنها را شارژ کرد. بعضی از فروشندگان این مسواک‌ها را حرفه‌ای می‌نامند؛ زیرا در کنار امکانات بالا قیمت زیادی دارند.

نوع حرکت سری

پس از انتخاب مدل مسواک برقی، باید به نوع حرکت آن توجه کرد. حرکت سری مسواک برقی به صورت چهار مدل چرخشی، لرزشی، جهنده و یونی است. عملکرد این سری‌ها به گونه‌ایست که سر چرخشی یک دور کامل دور هر دندان می‌چرخند، لرزشی فقط درجای خود می‌لرزد تا جرم‌های یک ناحیه از دندان را از بین ببرد و مسواک‌های جهنده علاوه بر چرخش کامل، به صورت خودکار جلو و عقب نیز می‌روند و اگر چیزی لای دندان‌ها گیر کرده باشد به راحتی بیرون می آورند. اما در چرخنده‌های یونی که جز جدید‌ترین نوع مسواک‌های‌برقی هستند، سر برس مسواک حرکت نمی‌کند بلکه یک جریان الکترونیکی کمی در برس وجود دارد که پلاک‌ها را جذب می‌کند. هر یک از این مسواک ها دارای مزایای زیادی هستند ولی بهتر است مسواکی با سری‌های متنوع و قابل تعویض خریداری کنید تا بتوانید به راحتی از همه آنها استفاده کنید. هرچند با افزایش تعداد سری‌های مسواک، قیمت آن نیز بالاتر می رود.

چگونه یک مسواک حرفه ای تهیه کنیم؟

حسگر فشار سنج

از نکات دیگر هنگام خرید یک مسواک برقی مطلوب، وجود حسگر فشار سنج است. از آنجایی که مسواک برقی به صورت اتوماتیک دندان‌ها را تمیز می کنند، ممکن است به دندان و فک فشارهایی وارد کنند. ولی حسگر از فشار آوردن بیش‌ ازاندازه به دندان‌ها جلوگیری خواهد کرد.

نوع موهای سری

در هنگام خرید مسواک برقی، حتما به نوع موهای سری آن دقت کنید و موهای مسواکتان را از نوع نرم انتخاب كنيد؛ زیرا استفاده از مسواک‌های با سری سخت، به لثه آسيب می‌رساند.

حالت‌های مختلف

مدل‌های جدید مسواک برقی علاوه بر تمیز کردن دندان‌ها، مجهز به حالت‌های مختلف دیگری از قبیل سفید کننده دندان‌‌ها یا تمیز‌کننده‌ چند جانبه آنها هستند. درحالی که عده‌ای از کارشناسان این حالت‌ها را صرفا امکانات اضافی به حساب می‌آورند که جز افزایش قیمت مسواک، تاثیر دیگری ندارند. از این رو خرید این دسته از مسواک‌ها توصیه نمی‌شود.

 

تایمردار

مدل‌های جدید مسواک برقی دارای تایمر هستند که معمولا پس از دو دقیقه مسواک زدن خاموش می‌شوند یا هشدار می‌دهند. وجود تایمر برای این دسته از مسواک‌ها چندان مهم نیست و تفاوت زیادی درعملکرد آنها ایجاد نمی‌کند، بلکه فقط قیمت آنها را افزایش می‌دهد.

صفحه نمایش

بعضی از مسواک‌های برقی یک صفحه نمایش دارند که در هنگام مسواک زدن، تصاویری را برای ایجاد انگیزه در فرد، به نمایش می‌گذارند. مسواک‌های مجهز به صفحه نمایش برای کودکان مناسب هستند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که صفحه نمایش هیچ گونه تاثیری در نوع کارکرد مسواک ندارد.

چگونه یک مسواک حرفه ای تهیه کنیم؟

تاییدیه مسواک

مهم‌ترین نکته برای خرید یک مسواک برقی، در نظر گرفتن تاییدیه آن از سوی وزرات بهداشت است. با توجه به اهمیت این کالا، از خرید جنس‌های تقلبی خودداری کرده و به نشان‌‌های استاندارد درج شده روی بسته‌بندی توجه کنید.

ضمانت‌نامه

در انتها باید به گارانتی و خدمات پس از فروش مسواک برقی مورد نظر دقت کنید؛ زیرا امکان خرابی مسواک برقی نیز مانند هر کالای دیگری وجود دارد. اغلب برای مسواک برقی ضمانت نامه یک یا دو ساله در نظر گرفته می‌شود.