کاهش وزن با هولاهوپ

از هولاهوپ می توان به عنوان یکی از موفق ترین محصولات تجاری تفریحی نام برد که در مدت زمان کوتاهی به موفقیت عظیمی دست یافت. امروزه از حلقه هولاهوپ صرفا به عنوان یک محصول تفریحی استفاده نمی شود! بلکه این حلقه ها بیشتر به عنوان محصولات ورزشی و لاغری مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی فواید و نحوه استفاده از این حلقه خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

حلقه زدن ورزشی مناسب برای از بین بردن چربی های شکم  می باشد این ورزش برای قلب نیز مفید است. اگر چربی های شکمتان به سختی آب می شوند این ورزش مناسب ترین روش برای آب کردن آنها است .این ورزش نه تنها شکم بلکه سی عضله دیگر در بدن را نیز درگیر می کند عضله هایی همچون باسن ،شکم، مایل شکمی، کمر، ران ها، اندام های فوقانی و همچنین تحتانی را نیز درگیر می کند. شما با یک ساعت حلقه زدن حدود 400 کالری می سوزانید.

پیشینه استفاده از هولاهوپ

تاریخچه­ ی حلقه­ هولاهوپ به هزاران سال به یونان قدیم برمی­ گردد. از انواع بزرگتر و سنگین تر آن برای نوعی رقص به کارگرفته می­ شد و امروزه به عنوان وسیله ­ای برای زیبایی اندام و برای لاغری و کاهش وزن به کار گرفته می­ شود و حتی حلقه هولاهوپ را وارد  ورزش­ هایی مثل یوگا و پیلاتس نیز کرده ­اند. اغلب کارکردن با حلقه را در کنار موزیک و رقص انجام می­ دهند. ورزشکارانی که به شکل حرفه ای حلقه­ ی هولاهوپ می­ زنند از حلقه­ هایی به اندازه ۹۴ تا ۱۱۵ سانتی­ متر و سنگینی نیم تا تقریبا دو کیلوگرم استفاده می­ کنند. استفاده از حلقه­ های هولاهوپ بزرگتر و سنگین­ تر آسان تر نیز هست و نیز باعث می­ شود میزان بیشتری انرژی مصرف کنید و  کالری بسوزانید و تناسب اندام بهتر و لاغری سریع داشته باشید. حلقه ­زدن علاوه بر اینکه فعالیت بدنی به حساب می آید، باعث می شود ورزشکار به شوق بیاید و ناگفته نماند که با حلقه زدن به طور متوسط در هر ساعت ۶۰۰ کالری خواهید سوزاند و اگر به صورت منظم این ورزش را انجام دهید در کنار یک رژیم غذایی سالم کاهش سایز کمر خواهید داشت.

نحوه استفاده از حلقه

کاهش وزن با هولاهوپ

افراد بسیاری وجود دارند که به علت عدم یادگیری نحوه استفاده صحیح از این حلقه قادر به استفاده از این وسیله نیستند و بعد از چند دور امتحان و عدم دست یابی به موفقیت حلقه را زمین گذاشته و از آن نا امید می شوند. اما در این بخش قصد داریم تا نحوه استفاده از حلقه هولاهوپ را به شما آموزش دهیم.

1- برای استفاده از حلقه لاغری لباس مناسب بپوشید

زمانی که قصد استفاده از هولاهوپ را دارید سعی کنید لباس ورزشی مناسبی بپوشید و از پوشیدن لباس های شل و گشاد خودداری کنید .از بستن دستبند ،ساعت و یا هر گونه وسیله ای که سبب گیر کردن حلقه به آن می شود خودداری کنید .در جایی بایستید که باز بوده و چرخش حلقه سبب برخورد با جسمی نشود.

2-نحوه گرفتن حلقه هولاهوپ را به درستی فراگیرید

اکنون حلقه هولاهوپ را بر روی زمین قرار دهید. حلقه ای  انتخاب کنید که زمانی که در دور کمرتان قرار می دهید  در قفسه سینه یا کمر قرار بگیرد.حلقه های بزرگتر  به آرامی چرخش می یابند و به شما امکان می دهند تا زمان بیشتری  برای تنظیم ریتم حلقه داشته باشید.

3- داخل حلقه بروید

اکنون می توانید داخل حلقه ای که بر روی زمین گذاشته بودید بروید و حلقه هولاهوپ را تا دور کمرتان بالا بیاورید.

4-موقعیت دستانتان را تثبیت کنید

کاهش وزن با هولاهوپ

اکنون دستانتان را به طرفین حلقه بگیرید موقعیت دستانتان را تثبیت کنید و دستانتان را در وضعیت راحتی قرار دهید.

5- حلقه را بگیرید

اکنون جهت حفظ تعادل یک گام به جلو بردارید و حلقه را دور کمرتان بگیرید.

6-موقعیت حلقه را در دور کمرتان تثبیت کنید

اکنون حلقه را با دو دست خود مطابق شکل بگیرید و حلقه را در یک سمت کمرتان نگهدارید.

7-حلقه هولاهوپ را بچرخانید

اکنون می توانید حلقه را بچرخانید اگر چپ دستید حلقه را در جهت عقربه های ساعت و در صورت راست دست بودن بر خلاف گردش عقربه های ساعت بچرخانید .شما باید سعی کنید با حرکت دادن کمر و شکم حلقه را در همان حال چرخش نگهدارید.

8-کمرتان را تکان دهید

اکنون شروع به حرکت کمر خود به صورت دورانی کنید. شکم خود را به سمت جلو بکشید تا حلقه در سراسر شکم شما حرکت کند. شما می توانید برای شروع  کمر خود را در حلقه های کوچک چرخانده و هنگامی که حلقه به لبه سمت چپ شما نزدیک شد کمر را به سمت چپ و هنگامی که حلقه سمت راست کمرتان را لمس نمود کمرتان را به سمت راست بکشید . در نهایت شما خواهید توانست یک حرکت کامل برای پمپاژ تنه خود پیدا کنید.

9-چرخش حلقه را ادامه بدهید

چرخش حلقه را ادامه دهید. دور کمر خود را در یک حرکت دایره ای حرکت دهید و حلقه را در اطراف کمر خود مانند یک قطعه  گرد و مدور  دور بچرخانید. اگر حلقه زیر کمر شما پایین می آید یا حتی به زمین می افتد، حلقه کوچکتری را انتخاب کنید و دوباره امتحان کنید. وقتی حلقه به سمت پایین سقوط می کند، سعی کنید آن را در جهت دیگر چرخانید. اگرچه راست ها باید حلقه را خلاف عقربه ساعت و چپ ها در جهت عقربه های ساعت بچرخانند اما شما می توانید جهت مناسب و آسانی برای خود پیدا کنید .این جهت یابی توسط شما جهت اول یا در جریان برای شما نامیده می شود.

10-از سقوط حلقه تان نا امید نشده و مجددا تلاش کنید

اگر حلقه تان دائما به سمت پایین سقوط می کند حلقه را بردارید و هولاهوپ را مجددا دور کمرتان بچرخانید . شما می بایست این عمل را با حلقه های مختلف هولاهوپ انجام دهید تا خودتان ترفندهای لازم در این زمینه و موثر برای خودتان را فرا گیرید.

11-از انجام این ورزش لذت ببرید

اکنون که یاد گرفتید چگونه از این حلقه استفاده کنید توصیه می کنیم این ورزش را انجام دهید و از انجام این سرگرمی لذت ببرید .شما با استفاده از این ورزش به راحتی می توانید کالری سوزی و چربی سوزی کنید و با 12 چرخاندن این حلقه به دور کمرتان تنها سه بار در هفته به مدت نیم ساعت می توانید در انتهای ماه 7 و نیم تا 15.5 سانتی‌متر از عرض کمر خود را کم کنید.

12- چگونه از افتادن حلقه جلوگیری کنیم؟

برای اینکه از افتادن حلقه جلوگیری کنید می بایست زانوهایتان را به سمت حلقه بالا بیاورید و حلقه را به کمک انگشتانتان مجددا دور کمرتان بچرخانید .حرکات بدنتان را با حرکات حلقه تنظیم کنید تا از افتادن حلقه جلوگیری کنید.

کاهش وزن با هولاهوپ

هولاهوپ و لاغری

استفاده از حلقه هولاهوپ میزان کالری بسیار زیادی را از بدن شما خواهد گرفت که این امر یکی از مهم ترین اصول رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن است. از جمله بهنرین ابزار مورد استفاده برای لاغری موضعی به ویژه شکم و کمر می توان به حلقه های لاغری اشاره کرد که تاثیر شگفت انگیزی در این زمینه دارند.

بعد از بررسی داده­ های به دست آمده، متوجه شدند که حلقه ­زدن باعث می ­شود تا فرد در هر دقیقه ۷ کالری بسوزاند، که در طی ۳۰ دقیقه ۲۱۰ کالری می­شود. متوسط ضربان قلب در دقیقه ۱۵۱ بار بود. متوسط مصرف اکسیژن ۲۰٫۶ میلی ­لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دقیقه بود و فشار درک شده آن در مقیاس حدودا سخت قرار گرفته است.

پس حلقه­  هولاهوپ می­تواند شمارا در کاهش وزن و لاغری کمک کند و در زیبایی اندام شما نقش داشته باشد. همچنین با انجام حرکات مختلف با حلقه­ هولاهوپ می­ توانید تمام بدن را حرکت دهید و تعادل بدنی و انعطاف بدنی خود را بالا ببرید، ماهیچه­ ی پشتی، شکم، بازوها و پاها را قوی کنید. و حالت ریتمیک بودن حلقه زدن مخصوصا اگر همراه با موسیقی شاد مورد علاقتون باشه می تواند باعث آرامش روحی و شادی شما شود.


در این باره بیشتر بخوانید: آموزش حرکات مناسب با هولاهوپ


هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.