پرسش: با سلام،

می خواستم بدونم که چگونه بفهمیم که چه شامپویی برای موهایمان مناسب تر است؟ از کجا بفهمیم که در دسته بندی های انجام شده، مویمان در کدام دسته قرار می گیرد؟

با تشکر.

تشخیص موی چرب، خشک و معمولی

 

 

پاسخ: سلام دوست گرامی، برای اینکه بفهمیم موهای ما جزو چه دسته ای است که شامل: چرب، خشک و نرمال می باشد طبق مواردی که در این بخش از مجله پزشکی دکتر سلام آموزش می دهیم موها و پوست سر خود را بررسی کنید. جهت شناسایی و شناخت نوع موهای خود، به حمام رفته و به خوبی موهای خود را شستشو دهید. موهای خود را در یك حوله بپیچید و با فشار آهسته دست روی حوله موها را خشك كنید. موها و كف سر را به هیچ وجه ماساژ ندهید. پس از چهل و هشت ساعت قسمتی از موهای فرق سر را كنار زده و با نوك انگشت بر روی پوست سر بكشید . بعد انگشت را دقیقاً بررسی كنید.

1. موهای چرب:
اگر نوك انگشت كاملاً چرب و براق شده باشد در این صورت پوست سر شما چرب است و شما باید از شامپوهایی که برای موهای چرب در بازار و داروخانه ها موجود است استفاده کنید.

2. موهای خشک:
در حالت دوم انگشت نه تنها چرب و براق نمی شود بلكه زبری در زیر انگشت حس می شود كه در این صورت مو خشك به حساب می آید. اگر دارای موهای خشک هستید از شامپوهایی که برای موهای خشک ساخته شده اند استفاده کنید.

3. موهای نرمال و طبیعی:
در حالت دیگر در پوست انگشتان چیزی حس نمی كنید. در این حالت موها نرمال و طبیعی هستند. در صورتی که دارای چنین مویی هستید می توانید از شامپوهای معمولی استفاده کنید.

استفاده از شامپو بر اساس جنس مو امری مهم بشمار می آید با آموخته هایتان می توانید نوع شامپو را برای پوست سر و مویتان انتخاب کنید. بر روی اکثر شامپوها ذکر شده است: برای موهای چرب، خشک و یا معمولی.

امیدواریم بصورت کامل توانسته باشیم سوال شما را پاسخگوئی کنیم.