سوختگی باعث التهاب پوست و از بین رفتن لایه های پوستی می شود.در این مقاله دکتر سلام شما را با اقدامات و کمک های اولیه که در زمان سوختگی باید آن ها را انجام دهید بیشتر آشنا می نماید.
سوختگی ها طبق اندازه و عمق سوختگی طبقه بندی می گردند. در سوختگی های طراز اول یا سطحی، منحصرا لایه اپیدرم پوست درگیر می گردد. در این سطح اپیدرم قرمز و بدون تشکیل تاول هست. نشانه های آن درد، قرمزی و رنگ پریدگی هست و بافت و پوست سالم می ماند.

سوختگی های درجه دوم نیز لایه اپیدرم پوست را خراب کردن می کنند و لایه درم دچار تورم زیر جلدی و درد می گردد. نشانه ها و نشانه های آن نیز درد، تاول، قرمزی، سفید شدن با فشار و سفت شدن بافت هست. در سوختگی های درجه سوم نیز همه لایه های پوست خراب کردن می گردند. بافت های چربی، عضله، اعصاب، خون و استخوان نیز محتمل هست درگیر شوند.

سوختگی حرارتی رایج ترین نوع سوختگی هست که متاثر از ارتباط پوست با حرارت بالا مثل بخار، آب جوش، آتش و… است . سوختگی حرارتی رایج ترین نوع سوختگی هست که متاثر از ارتباط پوست با حرارت بالا مثل بخار، آب جوش، آتش و… هست . در سوختگی های الکتریکی جریان با ولتاژ کم (متناوب) یا ولتاژ بالا (مستقیم یا متناوب) توان دارد علت بروز سوختگی الکتریکی گردد. این سوانح بنابراین ارتباط با جریان الکتریکی اعم از قرار دادن شی ای در پریز یا گاز زدن یا کشیدن سیم رابط وسایل برقی ایجاد می گردد. در سوختگی های شیمیایی نیز اسیدها و بازها علت سوختگی های شیمیایی می گردند.

اولین اقدام بعد از بروز سوختگی ها

اگر موضع سوخته در محل زیر لباس باشد، ابتدا اقدام به بیرون آوردن لباس کنید، اما نکته زیاد ارزشمند اینجا هست که در صورتی که سوختگی به حدی شدید هست که پارچه لباس به پوست بدن چسبیده هست، هرگز با کشیدن پارچه اهتمام در جدا کردن لباس از سوختگی نکنید، لکن پارچه را دور تا دور سوختگی با قیچی بریده یا با همان لباس فاز پایین آوردن دما با آب سرد را انجام داده و در نخستین مجال به دکتر مراجعه کنید.

چربی، گرمای سوختگی را در پوست نگه داشته و شدت سوختگی را زیادتر می کند. کاربرد پمادها و لوسیون های ویژه تنها در سوختگی طراز اول توان دارد کارساز و مفید واقع شود.

بدین ترتیب در صورتی که حرارت بالای مایع داغ علت سوختگی شده باشد، با این کار دمای پوست سوخته پایین آمده و در سوختگی متاثر از ارتباط با محلول های اسیدی و یا بازی، جریان آب باعث رقیق شدن ماده و نابود شدن ادامه تاثیرات حاصل از آن می شود.

به موقع ایجاد سوختگی برای کاهش ضایعات آن از مالیدن هرگونه روغن و یا کره بپرهیزید. در سوختگی های سطحی و کوچک در صورتی که هر نوع نشانه های از دگرگونی شکل زخم، التهاب، تورم، درد شدید یا تب ایجاد گردد، خوب تر هست مریض تحت نظر دکتر متخصص ادامه معالجه را دنبال کنندهی کند.

چربی، گرمای سوختگی را در پوست نگه داشته و شدت سوختگی را زیادتر می کند. محل سوختگی حاصل از مایعات داغ (مانند آب چوش، آب باتری ماشین، سوپ و …) را بلافاصله با آب سرد (نه آب یخ) بشویید. در طول زمان ترقی زخم سوخته نیز خوب تر هست از نظر تغذیه ای رژیم پر پروتئین و پر کالری و علاوه بر این در بر دارنده مقادیر بالای ویتامین C مصرف گردد که موجب تسریع در التیام زخم سوختگی می شود. خود تاول ها به عنوان پانسمان بیولوژیک از منطقه سوخته حفظ می کنند، ولی درباره های که تاول خونی گردد یا روی مفاصل بزرگ باشد یا عامل سوختگی، مواد شیمیایی باشند، خوب تر هست تاول ها ترکانده گردند و پوست سوخته پانسمان شود.

بایدها و نبایدهای سوختگی

بدین ترتیب در صورتی که حرارت بالای مایع داغ علت سوختگی شده باشد، با این کار دمای پوست سوخته پایین آمده و در سوختگی متاثر از ارتباط با محلول های اسیدی و یا بازی، جریان آب باعث رقیق شدن ماده و نابود شدن ادامه تاثیرات حاصل از آن می گردد.

پوستی که دچار سوختگی شده خوب تر هست با پانسمان پوشانده شود؛ زیرا سدی که مانع ورود میکروب ها به داخل بدن هست، شکسته شده و علاوه بر این این پانسمان ها خوب تر هست هر روز تعویض گردند و سیر ترقی زخم بصورت هر روز از سوی دکتر مشاهده گردد تا درباره های که احتیاج به استفاده آنتی بیوتیک موضعی یا اینکه احتیاج به جراحی هست، مشخص گردد. در سوختگی های سطحی و کوچک در صورتی که هر نوع نشانه های از دگرگونی شکل زخم، التهاب، تورم، درد شدید یا تب ایجاد گردد، خوب تر هست مریض تحت نظر دکتر متخصص ادامه معالجه را دنبال کنندهی کند. زخم سوختگی برای ترقی نشانه ها خوب تر هست چرب نگه داشته گردد، اما به یاد دارا باشید هیچ پماد و دوای موضعی وجود ندارد که جای سوختگی را نابود کند یا مانع ایجاد جوشگاه سوختگی گردد. در واقعیت، معالجه یک زخم سوخته منحصرا از سوی دکتر متخصص محتمل هست.

در طول زمان ترقی زخم سوخته نیز خوب تر هست از نظر تغذیه ای رژیم پر پروتئین و پر کالری و علاوه بر این در بر دارنده مقادیر بالای ویتامین C .

منبع/راهنمای تور