index

جالب است بدانید جذب نیکوتین موجود درتنباکو ۳برابر سیگار است سرطان لثه ,بیماریهای قلبی,مرگ زودرس نوزاد,سرطان مری و معده,سرطان لوزالمعده و گردن و… از شایع ترین عوارض استفاده از تنباکو هستند

تنباکوی مصرفی در قلیان ۴۰۰ نوع ماده سمی و سرطان‌زا دارد. تنباکوهای میوه‌ای علاوه بر این ۴۰۰ نوع سم، مضرتر نیز هستند.

قلیان‌های میوه‌ای که از پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می‌شوند، علاوه بر داشتن این ۴۰۰ نوع سم به دلیل وجود مواد افزودنی موجب آلرژی، آسم و حساسیت نیز می‌شوند.

هیچ فرقی بین قلیان‌های با تنباکوی سنتی و میوه‌ای وجود ندارد، اما قلیان‌ با تنباکوی میوه‌ای به دلیل وجود مواد افزودنی ضرر بیشتری نیز دارند.

نیکوتین ماده‌ای اعتیادآور است که در تنباکو وجود دارد، این مطلب که چون دود قلیان از روی آب گرفته می‌شود، ضرر ندارد، باور غلطی است که در اذهان وجود دارد و آب قلیان فقط نیکوتین آن را گرفته و کم می‌کند.

این در حالی است که کم شدن نیکوتین باعث می‌شود فرد قلیانی برای تأمین نیاز خود قلیان بیشتری مصرف کرده و در نتیجه خطرات بیشتر و مضرات زیادتری برای او ایجاد می‌شود.

عوارض خوش خیم قلیان رنکس معده، زخم معده، سوء‌ هاضمه و عوارض بدخیم و خطرات عمده آن شامل انواع سرطان‌ها خصوصاً سرطان مثانه، تنگی نفس، حساسیت و آسم است که در درازمدت بین پنج تا ۱۰ سال نشان داده می‌شود.

سیگار در حالت عادی ۴۳ نوع سم و ماده سرطان‌زا دارد که همراه نیکوتین وارد بدن می‌شود.

شوک حرارتی و دائمی که از سیگار به وجود می‌آید، وارد حلق شده و باعث می‌شود سلول‌های دفاعی در نای و ریه بر اثر این حرارت تخریب شده و در نتیجه نمی‌توانند کار دفاعی و وظیفه خود را انجام دهند و این مسئله نیز باعث سرطان ریه و نای می‌شود.

دسترسی آسان و سریع به سیگار یکی از علل استفاده زیاد برخی از افراد از آن است و با استفاده روزانه یک تا دو نخ سیگار طی ۱۰ سال احتمال ابتلا به سرطان دو برابر شده و اگر میزان مصرف در همین مدت دو برابر شود خطر ابتلا به سرطان هشت برابر خواهد شد.

سیگار موجب آب مروارید، چین و چروک پوست، زردی دندان‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود و نیکوتین موجود در آن نیز در بدن به دلیل داشن میل ترکیبی شدیدی که با گلبول‌های قرمز دارد، جایگزین واحدهای اکسیژن در گلبول‌های قرمز شده و موجب می‌شود اکسیژن رسانی به بافت‌ها انجام نشود.

وی تغییر رنگ انگشتان، سقط جنین، سرطان رحم در بانوان و تغییر حالت سلول‌های جنسی در مردان را از دیگر عوارض مصرف سیگار ذکر کرد.

کشیدن سیگار یک تا دو دقیقه طول می‌کشد و با مصرف هر نخ سیگار نیز نیم تا یک لیتر دود ایجاد می‌شود؛ در حالی که هر وعده کشیدن قلیان حداقل نیم ساعت طول کشیده و بیش از ۷۰ تا ۱۰۰ لیتر دود تولید می‌کند و به همین دلیل استفاده هر وعده قلیان برابر با کشیدن ۱۰۰ نخ سیگار است.