روش های از بین‌بردن بار روی زبان

زردی زبان و تغییر رنگ آن خبر از ایجاد قارچ و پرز روی آن میدهند. با برخی روش های درمانی خانگی می توانید این مشکل را برطرف کنید. در صورتی که با درمان های خانگی جواب نگرفتید باید به متخصص مراجعه کرده و داروهای ضدقارچ دریافت کنید.

بار زردرنگ روی دهان، تنها ظاهری آزاردهنده ندارد. این مشکل ممکن است از هجوم باکتری‌ها و قارچ‌ها روی پرز‌های زبان‌تان خبر بدهد و زمینه را برای بدبوشدن نفس‌تان فراهم کند.

اگر شما هم از محونشدن بار روی زبان‌تان با مسواک‌زدن پی‌درپی کلافه شده‌اید، به این توصیه‌ها عمل کنید.

ماست بخورید

باکتری‌های پروبیوتیک موجود در ماست، نه تنها به سالم‌ماندن روده‌های شما کمک می‌کنند، بلکه احتمال پیداشدن بار روی زبان‌تان را هم کاهش داده و مانع بدبوشدن نفس‌تان می‌شوند.

روش های از بین‌بردن بار روی زبان

آب‌نمک قرقره کنید

اگر جرمی زردرنگ روی زبان‌تان خانه کرده، سرم نمکی قرقره کنید. اگر هفته‌ای یکی دوبار این محلول را در دهان‌تان بچرخانید و تخلیه کنید، نه تنها زبان‌تان زرد نمی‌شود، بلکه کمتر هم سرما می‌خورید.

کمتر شیرینی بخورید

با خوردن زیاد شیرینی و شکلات، ممکن است باکتری‌هایی که در دهان شما خانه کرده‌اند، مقاوم‌تر شده و هر روز بیشتر تکثیر شوند. پس نه تنها برای محافظت از دندان‌های‌تان، بلکه برای کاهش این جرم آزاردهنده، مدتی با شیرینی‌جات خداحافظی کنید.

جوش‌شیرین درمانی کنید

روی خمیردندان‌تان، مقدار کمی جوش‌شیرین بریزید و با آن، دندان‌های‌تان را بشویید. این ماده ضدعفونی‌کننده، هم دندان‌های‌تان را سفید می‌کند و هم از جاگرفتن جرم روی زبان‌تان جلوگیری می‌کند. البته حواس‌تان باشد که هر روز سراغ جوش‌شیرین نروید؛ چراکه در صورت استفاده زیاد، ممکن است به مینای دندان‌تان آسیب برساند.

روش های از بین‌بردن بار روی زبان

دارو بخورید

حل‌کردن این مشکل و از بین‌بردن بار روی زبان، همیشه کار شما نیست. برای خلاص‌شدن از این وضعیت، گاهی با کمک متخصصان، به مصرف برخی داروهای ضدقارچ نیاز دارید. پس اگر راه‌هایی که گفته‌ایم، کمکی به شما نکرده‌اند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

هفته نامه آتیه نو