بارداری های ناخواسته و اتفاقی باعث می شود گرایش و علاقه زنان به مصرف قرص های ضد بارداری افزایش یابد،اما مصرف این قرص ها باعث بروز عوارض سلامتی از جمله افسردگی و سردرد های میگرنی در خانم ها می شود.

بعضی از اثرات جانبی قرص‌های ضدبارداری تنها اذیت کننده هستند و پس از مدتی از بین می‌روند، درحالی‌که بعضی از اثرات جانبی قرص‌های ضدبارداری می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات سلامتی مرگبار باشند
افزایش وزن، حالت تهوع، حساسیت سینه و تغییرات چرخه قاعدگی از اثرات جانبی مشهور قرص‌های ضدبارداری هستند، اما دیگر اثرات جانبی قرص‌های ضدبارداری زیاد مشهور نیستند. بعضی از اثرات جانبی قرص‌های ضدبارداری<Contraceptive pills> تنها اذیت کننده هستند و پس از مدتی از بین می‌روند، درحالی‌که بعضی از اثرات جانبی قرص‌های ضدبارداری می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات سلامتی مرگبار باشند.

رای جدا ساختن علائم صرفا اذیت کننده از علائم بسیار شدید و خطرناک با شماری از کارشناس‌های سلامت زنان صحبت کردیم. آن‌ها علاوه بر جدا ساختن اثرات جانبی ناچیز و مهم از یکدیگر به 6 اثر جانبی حیرت‌آور قرص‌های ضدبارداری و نحوه واکنش به آن‌ها نیز پرداختند.

1. عفونت‌های مخمری التهاب آور و خارش‌دار: سطوح استروژن پایین و درعین‌حال مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌تواند تعدد عفونت‌های مخمری را برای زنانی افزایش دهد که دیگر عوامل خطرزا دارند. دکتر آلیسا دواک، متخصص زنان در شهر مونت کیسکو ایالت نیویورک می‌گوید که مصرف قرص‌های ضدبارداری در میان زنانی که دیابت خود را به‌خوبی کنترل نمی‌کنند و یک رژیم غذایی سرشار از قند یا الکل دارند یا یک سیستم ایمنی ضعیف دارند می‌تواند باعث افزایش عفونت‌های مخمری در آن‌ها شود. استفاده از یک کرم ضد قارچی واژنی که غیر تجویزی است یا استفاده از یک داروی تجویزی می‌تواند به درمان عفونت مخمری کمک کند. دکتر دواک می‌گوید که اگر مشکل شما مزمن است تغیر روش کنترل ضدبارداری می‌تواند سودمند باشد.

2. مشکلات بینایی ناشی از خشکی چشم: دکتر بث نیب، مدیر گروه تدابیر بالینی در انجمن اپتومتریک آمریکا می‌گوید که تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌توانند باعث علائم خشکی چشم شوند که بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. دکتر نیب می‌گوید که اگر خشکی چشم دارید و خشکی چشم شما همراه با تغیر دید در شما بود فورا به یک‌چشم پزشک مراجعه کنید. او توضیح می‌دهد: «بعضی از عفونت‌های چشمی علائمی شبیه به خشکی چشم دارند و می‌توانند منجر به مشکلات بزرگ‌تر شوند. » اگر علائم دیگری ندارید، از قطره‌های چشمی غیر تجویزی سالین برای تسکین چشم خود استفاده کنید. اگرچه خطر قرص‌های ضدبارداری روی چشم کم است، اما بر اساس نتایج یک تحقیق ارائه‌شده در کنفرانس 2013 آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا مصرف زیاد قرص‌های ضدبارداری می‌تواند با افزایش خطر گلوکوم زاویه باز (Ope- Angle Glaucoma) در ارتباط باشد.

3. لخته‌های خون: نامرسوم اما خطرناک: لخته‌های خونی نادر هستند، اما از عوارض جانبی خطرناک قرص‌های ضدبارداری محسوب می‌شوند. به عقیده کنگره زنان و زایمان آمریکا هرساله شمار کوچکی از زنانی که قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند (3 تا 10 نفر از هر 1000 نفر) دچار لخته‌های خونی می‌شوند. زنانی که سیگار می‌کشند، اضافه‌وزن دارند، سنشان بالای 35 سال است و به‌تازگی کودکی را متولد کرده‌اند بیشتر در معرض لخته‌های خونی ناشی از مصرف قرص‌های ضدبارداری هستند.

از نشانه‌های لخته خونی که باید مراقبشان بود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
مشکلات تنفسی یا درد قفسه سینه می‌توانند نشانی از یک لخته خونی در قلب یا ریه‌ها باشند.
درد، گرما و ورم در پا می‌تواند نشانی از یک لخته خونی در قسمت تحتانی پا باشد که به آن ترومبوز سیاهرگی عمقی (Deep Vei- Thrombosis) می‌گویند.
دکتر کیوکو روبلز، متخصص زنان و زایمان در سانفرانسیسکو می‌گوید که اگر روزی با علائم احتمالی لخته خونی در خود مواجه شدید فورا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

4. سردردهای میگرنی ناشی از هورمون‌ها: دکتر روبلز می‌گوید که بعضی از زن‌هایی که میگرن را تجربه کرده‌اند می‌گویند که با مصرف قرص‌های ضدبارداری میگرن آن‌ها بدتر شده است. در شماره ژوئن 2014 ژورنال CurrenOpinio- i- Neurology تحقیقی به چاپ رسید که بر اساس نتایج آن کاهش در سطوح استروژن می‌تواند باعث میگرن‌ها شود. دکتر روبلز می‌گوید که کاهش استروژن درست قبل از عادت ماهانه و سپس در چرخه قاعدگی رخ می‌دهد. دکتر روبلز پیشنهاد می‌کند که اگر قرص‌های ضدبارداری میگرن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند از پزشک خود بخواهید که یک روش ضدبارداری دیگر را برای شما تجویز کند.
5. افسردگی، مخصوصا اگر یک سابقه خانوادگی افسردگی داشته باشید: دکتر روبلز می‌گوید زنانی که یک سابقه خانوادگی یا شخصی از اختلال‌های روحی و روانی دارند در صورت مصرف قرص‌های ضدبارداری بیشتر در معرض تجربه افسردگی هستند. بر اساس یک تحقیق چاپ‌شده در شماره نوامبر 2016 ژورنال JAMA Psychiatry تاثیر قرص‌های ضدبارداری در ایجاد افسردگی می‌تواند ناشی از هورمون‌های مصنوعی موجود در قرص‌ها باشد که تعادل بعضی از انتقال‌دهنده‌های عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما افسردگی می‌تواند ناشی از عوامل بسیاری باشد، بنابراین تعین عامل افسردگی اهمیت زیادی دارد. اگر افسردگی ناشی از قرص ضدبارداری را تجربه کنید، پزشک شما می‌تواند استفاده از گزینه‌های ضدبارداری غیر هورمونی را به شما توصیه کند.
6. رابطه جنسی دردناک، بعضی از اوقات به دلیل خشکی: به عقیده دکتر روبلز قرص‌های ضدبارداری با دوز پایین می‌توانند با درد لگن مزمن و رابطه جنسی دردناک در ارتباط باشند. او می‌گوید: «چنین وضعیتی می‌تواند به دلیل کاهش سطوح استروژن باشد که منجر به عوارض جانبی جنسی همچون کاهش میل جنسی، کاهش خیسی و نزدیکی دردناک می‌شود. » در صورت ابتلا به درد لگن فورا به پزشک خود مراجعه کنید تا از وجود یا عدم وجود اندومتریوز (Endometriosis) و فیبروئید (Fibroid) مطمئن شوید. اگر آمیزش جنسی دردناک را تجربه کردید، فورا با پزشک خود در مورداستفاده از دیگر گزینه‌های کنترل بارداری صحبت کنید. سپید

منبع/شفا آن لاین