متخصصان پزشکی ایرانی موفق شدند برای اولین بار در کشور عمل کاشت به روش پروتز هیبرید برای تقویت سیستم شنوایی یک نوجوان 13 ساله را با موفقیت انجام دهند.این روش علاوه بر بهبود سیستم شنوایی مقرون به صرفه نیز می باشد. به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، عمل کاشت حلزون شنوایی با پروتز هیبرید برای نخستین‌بار در جنوب‌شرق کشور در مرکز آموزشی درمانی شفا کرمان روی یک فرد 13 ساله با موفقیت انجام شد.

مدیر مرکز کاشت حلزون بیمارستان حضرت رسول تهران و عضو تیم پزشکی این عمل جراحی گفت: روش هیبرید، ترکیبی از کاشت حلزون شنوایی و سمعک،است و برای کسانی که افت شنوایی در فرکانس‌های زیر را دارند ولی فرکانس‌های بم آنها در محدوده قابل قبولی است که با سمعک قابل تقویت است به‌کار می‌رود.

حسام‌الدین امام‌جمعه افزود: خاصیت این روش این است که قسمتی از شنوایی خدادادی با این روش عمل حفظ می‌شود و آن قسمت از شنوایی که با هیچ روش دیگری قابل برگشت نیست با کاشت حلزون شنوایی جبران می‌شود و در واقع ترکیبی از کاشت حلزون شنوایی و سمعک است که می‌تواند شنوایی را در حد مطلوبی برای بیمار با حفظ باقیمانده شنوایی خدادادی ایجاد کند.

وی ادامه داد: وقتی فردی به‌دلیل بیماری یا ضایعه‌ای که به سرش برخورد کرده و یا استفاده از داروهایی که سمیت برای شنوایی بیماران دارند و یا بیماری‌های ویروسی که ممکن است فرد را دچار افت شنوایی کند اینها در فرکانس‌های زیر دچار افت شنوایی زیادی می‌شوند که قابل برگشت نیست در این موارد قسمت شنوایی که خدادادباقی مانده را در این روش حفظ می‌کنیم و باقی با روش هیبرید جبران می‌شود و محدودیت سنی هم ندارد در همه سنی می‌شود، استفاده کند.

امام‌جمعه گفت: هزینه این عمل هم مشابه هزینه کاشت حلزون است که مورد حمایت هیات امنای صرفه‌جویی وزارت بهداشت و درمان قرار می‌گیرد و همان میزانی که بابت کاشت حلزون شنوایی معمولی هزینه می‌شود برای این روش نیز همین گونه است.

وی ادامه داد: امروز پروتز هیبرید برای فردی که افت شنوایی در فرکانس زیر داشت انجام شد و در تست حین عمل نیز عملکرد این پروتز بسیار مطلوب بود.

منبع/فارس نیوز