یکی از ورزش های مورد علاقه جوانان بدنسازی است که همراه با عضله سازی و افزایش حجم عضلات بدن صورت می گیرد، اما مصرف مکمل های بدنسازی که بدون مشورت با پزشک صورت می گیرد،عوارض سلامتی خطرناکی دارد. مکمل‌های بدنسازی امروزه در بین ورزشکاران به خصوص رشته پرورش اندام بسیار رواج دارد، که مصرف بدون تجویز پزشک یا متخصص تغذیه آن‌ها سبب عوارض بسیار وخیم و گا‌ها جبران نشدنی برای جوانان می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ دکتر فاقعی کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف مکمل‌های ورزشی در بین جوانان به صورت بی‌رویه و بدون مشورت با پزشک، افزایش یافته است، گفت: مصرف بی‌رویه مکمل‌های پروتینی، ویتامینی و هورمونی دارای پیامد‌های جبران ناپذیری است.

وی درباره مکمل‌های هورمونی افزود: این مکمل‌ها، مقدار زیادی «استروئیدآنابولیک» دارند که دارای دو اثر است، اثر «آنابولیکی» که محرک ساخت عضله است و اثر «آندروژنی» که باعث ایجاد عوارضی همچون بزرگی پستان و ناباروری در مردان می‌شود.

دکتر فاقعی اظهار داشت: هورمون‌های حاصل از مکمل‌های ورزشی غیرمجاز همچنین عوارضی مانند کلفتی صدا، افزایش مو‌های زائد بدن، طاسی، آکنه و افزایش کلسترول در بدن زنان و مردان را به همراه دارد.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: تپش قلب، افزایش فشار خون و مشکلات مغزی مانند توهم، تشنج و خونریزی مغزی، از عوارض دیگر این مکمل‌هاست.

دکتر فاقعی تصریح کرد: گاهی ورزشکاران فکر می‌کنند مکمل‌های ویتامینی عوارض جانبی ندارند درحالی که با مصرف بی‌رویه‌شان، مقدار اضافی آن در چربی‌های بدن ذخیره و باعث ایجاد مسمومیت می‌شود.

 

منبع/باشگاه خبرنگاران