دندانپزشکی هیراد: دانستنی هایی در مورد روکش سرامیکی دندان

دندانپزشکی هیراد: دانستنی هایی در مورد روکش سرامیکی دندان

در دنیای مدرن امروزی تمایل افراد به داشتن دندان های سفید و مرتب را نمی توان نادیده گرفت. با پیشرفت علم و تکنولوژی انواع روکش های تمام سرامیک با درجه استحکام و زیبائی متفاوت در دسترس است که هر کدام موارد تجویز مربوط به خود را دارا می باشند. در این مطلب قصد داریم شما را با روکش سرامیکی دندان آشنا نماییم.

روکش های تمام سرامیکی

روکش ها بطور  معمول دارای یک بیس فلزی هستند که روی آنها چینی، پخته شده و پوشیده میشود. عیب این روکش ها نیاز آنها به تراش بیشتر دندان پایه و کدر بودن آن به علت دیده شدن سایه فلز از روی لایه نازک چینی است. در ضمن لبه این روکش ها در قسمت لثه تیره رنگ بوده و موجب تغییر رنگ لثه می شود. با سیستم جدید روکش های تمام سرامیک، دیگر از تیرگی و سیاهی اطراف لثه خبری نیست. باتوجه به اینکه در این روکشها فریم فلزی وجود ندارد، زیبایی و رنگ این روکش ها نسبت به روکش های معمولی بسیار بهتر و مشابه با دندانهای طبیعی می باشد، در صورتیکه روکش های معمولی رنگ مصنوعی و حالت گچی دارند.

در ضمن روکش های معمولی سائیدگی بیشتری روی دندانهای مقابل خود ایجاد می کنند ولی روکش های تمام سرامیک سائیدگی مشابه دندان های طبیعی دارند.

انواع روکش دندان تمام سرامیکی 

پوشش پرسلاین

اولین نوع روکش زیبایی دندان از جنس تمام سرامیکی پوشش پرسلاین بودند. همانطور که از این روکش ها می توان انتظار داشت، با استفاده از آن ویژگی های ظاهری زیباتر در مقایسه با سایر روکش ها برای بیمار در عوض کاهش استحکام آن ایجاد می شود. پوشش پرسلاین معمولاً فقط برای دندان های جلو استفاده می شود که زیبایی ظاهری آن برای داشتن طرح لبخند از اهمیت زیاد برخوردار است و باعث طرح لبخند زیبا در افراد می‌شود.

سرامیک های مدرن

در دهه های گذشته، تعدادی از شرکت ها از روش ها و مواد اولیه جدید برای ساخت روکش های تمام سرامیک در اصلاح طرح لبخند استفاده کرده اند که به این نوع روکش ها در اصطلاح سرامیک های مدرن گفته می شود و میتوان برای مخفی نمودن خال سیاه روی دندان از آنها استفاده نمود.

استفاده از روکش دندان در موقعیت‌های زیر ضرورت می‌یابد:

  1. محافظت کردن از دندان ضعیف شده به علت‌هایی مانند پوسیدگی در برابر شکستن یا کنار هم نگه داشتن بخش‌های دندان ترک‌خورده
  2. ترمیم دندان شکسته یا دندانی با فرسودگی شدید
  3. پوشاندن و محافظت از دندانی که میزان پرکردگی آن زیاد است و بخش اعظم دندان از بین رفته است.
  4. نگه داشتن پل (بریج دندان ) دندان
  5. پوشاندن دندان‌های بدشکل یا بسیار بدرنگ
  6. پوشاندن ایمپلنت دندان
  7. اهداف زیبایی دندان

اما در مورد کودکان دندان شیری بنا به یکی از دلایل زیر روکش می‌شود:

– نگه داشتن دندانی که آن‌قدر به دلیل پوسیدگی آسیب‌دیده است که نمی‌تواند پرکردگی را نگه دارد.

– محافظت از دندان‌هایی که احتمال پوسیدگی‌شان بسیار بالا است، به‌ویژه در مورد کودکانی که بهداشت روزانه دهان و دندان را به‌خوبی رعایت نمی‌کنند.

– کاهش تعداد دفعات بیهوشی عمومی کودکانی که به دلیل سن، رفتار یا سابقه پزشکی‌شان همکاری مناسبی با دندانپزشک ندارند.

مزایا

دندانپزشکی هیراد: دانستنی هایی در مورد روکش سرامیکی دندان

– این روکش ها در مقایسه با روکش های چینی فلز، بسیار طبیعی تر به نظر میرسد. چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.

– لبه فلزی ناشی از روکش های چینی فلز معمول وجود ندارد.

– اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد ،میتواند این روکش ها را مد نظر داشته باشد.

– عدم ایجاد خط تیره در حاشیه لثه

– عدم تغییر رنگ و ایجاد نمای گچی در دراز مدت

– تامین كننده استحكام، عملكرد و زیبایی طبیعی دندان ها

– تقلید و شبیه سازی ظاهر طبیعی دندانها

معایب

به نظر می‌رسد که رابطه معکوسی بین زیبایی و استحکام وجود دارد: روکش تمام سرامیکی علی‌رغم مادام‌العمر و خوش‌ظاهر بودن بدون عیب نیست. این نوع روکش در مقایسه با گونه‌های دیگر دوام کمتری دارد، به این معنا که در برابر شکستن یا ترک خوردن آسیب‌پذیرتر است.

از این گذشته ظرافت به کار برده شده در این روکش‌ها، جا انداختن و متناسب ساختن آن با فضای موجود را دشوارتر می‌سازد و تنها متخصصین باتجربه می‌توانند این کار را انجام دهند. بدیهی است که چنین شرایطی هزینه روکش دندان را افزایش می‌دهد.

هزینه

دندانپزشکی هیراد: دانستنی هایی در مورد روکش سرامیکی دندان

هزینه و قیمت روکش دندان تمام سرامیک دندان در کلینیک های دندانپزشکی و با توجه به دندانپزشک زیبایی شما و نوع روکش متفاوت می باشد. به طور میانگین، هزینه ارتودنسی نامرئی و بریس های سرامیکی اندکی بالاتر از بریس های معمولی فلزی می باشد. در واقع بالا بودن هزینه بریس‌ سرامیکی بخاطر تلاش بیشتر برای ساختن و همچنین نگهداری دندانپزشک از آن ها می باشد. هزینه ارتودنسی، به نوع بیمه ی درمانی، دندان پزشک، تعداد دندان هایی که قرار است این بریس بر روی آن ها قرار بگیرد و همچنین مدت زمان استفاده از این بریس بستگی دارد. اما بطور کلی برآورد دقیق قیمت ارتودنسی دندان بدون معاینه کردن بیمار و تهیه طرح درمانی دقیق دشوار است.